Paljon maksaa henkilökortin lunastaminen?

Anonyymi

Suomen kansalainen pääsee Suomeen.
Riittääkö jos näyttää Kelakortin rajalla vai onko pakko olla henkilökortti?
Onko tietoa?

5

130

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Epämääräinen tulija pannaan putkaan ja pidetään siellä kunnes henkilöllisyys varmistuu.

    • Anonyymi

      Uskomatonta mutta totta!
      Yritin useamman kerran saada selville rajaviranomaisilta, mikä matkustusasiakirja pitäisi olla mukana että on pätevä?
      Muutaman viikon sähköpostiyhteys poiki vastauksia, mutta kovin yleisiä.
      Laitoin vielä yhden sähköpostin, erittäin ystävällisessä sävyssä ja kysymyksen, josko kuvallinen ruotsalainen henkilökortti käy matkususasiakirjana.
      Tuli lopulta vastaus että kyllä käy....mutta nyt top tykkänään....

      Kun sitten sain vielä täytettäväksi lomakkeen, jonka laittoivat liitteenä sähköpostin mukana ja sitten ojensin näitä juttuja rajalla, ei se ollutkaan niin yksinkertaista.

      Välinpitämättömyys siitä, ketä tulee ja milloin oli ilmiselvä, sillä eihän he rajalla halunneet muuta kuin suomalaisen henkilönumeroni!
      Kerrottiin että passia ei tarvita.
      No, olisi pitänyt muistaa se oma suomalainen henkilönumero, jota ei oikein usein käytä, että unohtuu.

      Tässä kohtaa luulisi hyvinkin että ei päsisi matkustamaan eteenpäin....ja kuinka monta suomen kansalaista onkaan käännytetty takaisin varsinkin Haaparanta / Tornio rajalta?

      Siis ystävällinen käyttäytyminen alusta loppuun vaikka tulisi lunta tupaan ja jäitä porstuaan! Se ainoastaan voi pelastaa tilanteessa, missä (siis rajalla) ei kukaan osaa kertoa mikä on pätevä matkustusasiakirja?!

      Minut pelasti se että olin usean viikon ajan lähettänyt kysymyksiä sähköpostilla raja.fi ja saanut vastauksia, jotka eivät antaneet minun mietteisiini vastausta.
      Mikä sinut pelasti, että sait jatkaa matkaasi?

      Eräs kummallinen, mutta epäilykseni oikeaksi todistanut kohtaaminen viranomaisten kanssa rajalla oli kyllä ala-arvoisuuden huippu! Ihmettelen vaan jos ei korona lisäänny kesän aikana suomessa ja ruotsissa reilusti, sillä rajahenkilökunta ei osannut, tai ei ollut resursseja suojata itseään, tai matkustajia, hengityssuojalla ja vaihtamalla suojahanskoja.

      Olin itse ainoa, joka olin varautunut hengityssuojalla, rajaa ylittäessäni. Voin vain valittaa tätä epämääräistä viranomaisten tapaa olla suojaamatta itseään (ja matkustajia) pandemia-aikana.
      Toistaiseksi olen terve ja toivon että pysyn terveenä.

      Vielä yksi epäkohta! On siis kirjoitettuna juuri raja.fi sivustolla kaikki, mitä matkustajan pitäisi ottaa huomioon ja mitä tarvitsee tietää rajaa ylittäessään, siis ennen ja tullessaan rajatarkastukseen. Siellä mainitaan myös että rajaviranomaisilla on mahdollisuus käyttää erilaisia sivustoja ja tietokantoja voidakseen hakea tarvisemansa tiedon jokaisen matkustajan kohdalla.
      Ei pitänyt paikkaansa!
      Heidän olisi pitänyt pystyä hakemaan minun tietoni juuri oikeasta kohteesta, jos olin unohtanut jotain. ihmisethän voivat matkustaa ja eivät ole kuitenkaan muistamassa juuri sellaista asiaa, mikä pitäisi muistaa. Tässä tapauksessa olisi pitänyt esimerkiksi siellä sivustolla olla tieto että suomen kansalaisuus pitää osoittaa tuomalla tiedoksi suomalaisen henkilönumeron.

      Minua petettiin rajaviranomaisten taholta siinä, kun kysyin sähköpostilla, käykö ruotsalainen kuvallinen henkilökortti ja se viikkojen jälkeen tuli kirjoitettuna vastaustekstinä että käy se.
      Se, heidän tekemän virheen vuoksi auttoi minua pääsemään jatkamaan matkaani. Ehkä myös hyvin painava asia oli että kirjoitin heidän dokumenttiinsa, jonka jo kotona löhtiessäni täytin, osoitteen, missä tulisin olemaan karanteenissa saavuttuani suomeen.

      Olen todella pettynyt tähän tilanteeseen, joka ei todellakaan miltään osin ollut vakavasti otettavissa, mutta nyt vaan voin odotella että sainko viruksen rajahenkilökunnalta, sillä he, jo joku olivat minua hyvin lähellä ja ilman hengityssuojaa!

      Auton sivuikkuna piti siis laittaa auki että voin ojentaa paperini. Voiko tämä olla totta! Vieläkin yritän tätä sulattaa ja ymmärtää, vaikka siitä on kulunut jo muutama päivä.

      • Anonyymi

        Pysy pois ruttorajalta. Ei tartte selitellä ja tänne lähes romaania kirjoittaa. Kun ei ketään kiinnosta.


    • Anonyymi

      ---vielä lisään tässä että pyytäkää suomesta todistus henkilötietoineen sekä ruotsista personbevis (skattemyndigheten). Tulee silleen ajankohtaiset tiedot virastoista. Itse en osannut ajatella näiden papereiden tärkeyttä ja otin vain personbevis, jossa manittiin kaikki perheeni jäsenet. Näitä juttuja ei mainita raja.fi sivustolla.

      • Anonyymi

        Ou Nou... Jatkaa vaan. Kyllä porukka tietää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      51
      7616
    2. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      20
      7324
    3. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      67
      7204
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      165
      6808
    5. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      46
      6675
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      75
      5681
    7. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      18
      5668
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      101
      5445
    9. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      21
      5390
    10. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      106
      5055
    Aihe