Yhteysnopeuden jakaminen

onko mitään keinoa jakaa yhteysnopeutta "tasan"? eli on 3 konetta langattomassa verkossa, yhteinen dsl 8/1. itse en käytä p2p-ohjelmia mutta yhteys on tukossa koko ajan koska nämä kaksi muuta käyttävät. netlimiter ei käy, ehdotettu on. eli onko olemassa softaa joka "varaisi" osan kaistasta?
3453
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

...tasaus taitaapi vaatia rautaa?

Äänestä

Googlella löytää paljon aiheesta hakusanalla "traffic shaper", helppoa ratkaisua tuskin on olemassa.

Linuxiin yksi vaihtoehto: http://www.knowplace.org/shaper/

Äänestä

Wlan-reitittimestä kaikille koneille ja tässä reitittimessä ei ole kaistanjakoa, niin eipä sitä oikein voi tehdä.

Voit asentaa sen netlimiterin kaikille koneille ja vannottaa niitä rikollisia warettajia, että pitävät sitä päällä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


simo kirjoitti:

onko mitään keinoa jakaa yhteysnopeutta "tasan"? eli on 3 konetta langattomassa verkossa, yhteinen dsl 8/1. itse en käytä p2p-ohjelmia mutta yhteys on tukossa koko ajan koska nämä kaksi muuta käyttävät. netlimiter ei käy, ehdotettu on. eli onko olemassa softaa joka "varaisi" osan kaistasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu