Tässä moottori-kelkka asiassa alkaa olla jo farssin piirteet, selvät reitit kelkoille joka niiltä poikkeaa niin sakotettaisiin, kulut reittien ja poliisille aiheutuvien työ kulujen maksaisivat kelkkailijat erillisinä kelkka verolla.Maksavathan autoilijatkin veroa auton kuluista , niin tien käytöstä kuin muustakin. eikö ois kummallista että jotka eivät käytä maksaisivat toisten käyttö kulut. Moottori kelkkailijat ovat tähän asti olleet vapaa matkustajia tässä suhteessa.
Käyttö-vero
Pohjoisesta tuulee
1189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Pistä tähän palstalle se osoite, josta saamme niitä ilmaisia kelkkoja.
Ei kelkkailijat kaipaa mitään poliiseja reitelle. Maksakoot itse omat ajonsa, jos haluavat ajaa. Yleensä tilaaja maksaa työn. Poliiseilta pitää periä huvivero kelkkailusta, sillä he ovat ainoat pärrääjät, jotka ajavat veronmaksajien laskuun.
Kun sanot, että maksavathan autoilijatkin...niin kerro, montako kelkkailijaa tunnet, jotka eivät maksa myös autoilusta.
Autoilijoille, jotka eivät omista kelkkaa, pitäisi laittaa ylimääräinen vero. Siten he osallistuisivat tasapuolisemmin verojen kertymiseen..!
Ja kuka nuo reitit halusi. Poliisit tietysti, jotta kaikki kelkkailijat saadaan helpommin ansaan.
Missä olet nähnyt, että verot ja veroluonteiset maksut maksaa ainostaan käyttäjät?
Maksetaan EU- jäsenmaksujakin niin...vaikka ei tarvitse senttiäkään tuota byrokratiaa. Ja pankkitukea..! Lakisääteisiä ,katteettomia vakuutusmaksujakin maksetaan vaikka kuinka paljon.
Ai niin. Jotta et hermostu, niin kerron heti, että en ole kelkkailija.
Kateeksi käy minullakin nuo hienot pelit, että jotenkin pitäisi varmaan saada kiellettyä..?
Metrotunneleihinkin voitaisiin laittaa ne ydinjätteet, sillä Inarinjärvellä soudellessa se Helsingin metrotunneli vaikuttaa tarpeettomalta.