Tiilikatto pesu ja jokin pinnoite hinta

Anonyymi

Olisi ok-talon tiilokatto jonkinlaista huoltoa vailla. Talo Pirkanmaalla puolijyrkkä harja,kattopinta-ala n.200m2 tiilessä mm. sammalta ym. likaa. Katto valmistunut n 14vuotta sitten,eikä aiempaa huoltoa. Mitähän pitäisi tehdä ja keneltä uskaltaa tiedustella aiheesta. On niin montaa suoja-ainetta ja pinnoitetta maalimaisena ja värittömänä tarjolla. Heittäkää joku sieltä vähän neuvoja ja tietoja.
Yksin koti katolla.

5

314

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minulla pesi, myrkytti ja pinnoitti Vartti-katon LA-kattohuollon mies. Onhan sitä firmaa haukuttu, mutta olen tyytyväinen tulokseen. Kolmisen tonnia tuo maksoi joku vuosi sitten. Tekevät saman tiilikatoillekin.

    • Anonyymi

      pesurilla puhtaaksi 2-3v välein, ei se muuta tarvii

    • Anonyymi

      Jos maalipinta on lähtenyt tiilestä niin sammal kasvaa nopeasti takaisin ja saa tosiaan pestä 2v vuoden välein.

      Pesu on helppo tehdä itsekkin perus painepesurilla mutta kannattaa olla tarkkana ettei pesuvedet valu vintille.

      Ammattilaisen tekemänä pelkän pesun hinta pyörii siinä 600€ paikkeella eikä työhönkään menee matkoineen kuin puoli päivää.

      Jos haluaa uutta ilmettä talolle tai ei jaksa olla joka kevät kattoa pesemässä, niin kannattaa maalata katto esim GVK:n Katto airistolla (sopii myös mineriittikatoille) tarkemmat ohjeet löytyy heidän verkkosivuiltaan.

    • Anonyymi

      Enpä ole koskaan kuullutkaan värittömästä tiilikaton pinnoitteesta. Aina oppii uutta. Tarkka määritelmä: puolijyrkkä harja. Mikähän on tasaharja?

    • Anonyymi

      Pesu ja suoja-aine perään, rikkinäiset tiilet vaihtoon. Jos ei itseltä onnistu, kannattaa aina vähintään 2-3tarjousta pyytää, niin saa käsityksen todellisesta hintatasosta. Nykyään rautakaupatkin auttaa tekijöiden/tarjousten saamisessa ja ovat luotettavia.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      84
      1281
    2. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      42
      834
    3. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      77
      790
    4. Pisa-tulokset.....

      Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden
      Maailman menoa
      245
      723
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      601
    6. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      46
      585
    7. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      80
      582
    8. 37
      532
    9. Tiedät että on

      Tunteita yhä ja edelleen. Ehkä molemmin puolin.
      Ikävä
      25
      522
    10. Jos ajattelit että

      Annan anteeksi niin en anna.
      Ikävä
      28
      497
    Aihe