Mitä mieltä olette siitä, että Securitas mainostaa itseään lehdessä työpaikka ilmoituksen yhteydessä turvallisuuspalveluna. Mielestäni turvallisuuspalvelu on enemmänkin NSA tai SÄPO tai SUPO tai mossad.
securitas = turvallisuuspalvelu
kaiken nähnyt
92780
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No eiväthän noiden valtiollisten suojatyöpaikkojen vellihousut ole mitään secun erikoismiesten rinnalla. Päinvastoin, voisivat pistää omia työntekijöitään seculle viikoksi pariksi harjoittelemaan ja katsomaan miten kuritetaan piiriautoa tai pidetään ostoskorit ja -kärryt ojennuksessa, vain pari turvallisuustoiminnan kulmakiveä mainitakseni, niin tietäisivät nämäkin, mitä tarkoittaa Turvallisuus...
Ja vain ensiluokkaisella tekniikalla, jatkuvalla koulutuksella motivoituneen erikoishenkilökunnan voimin voimme turvata yhteiskuntamme ostoskärryjen alati pahenevaa epäjärjestystä vastaan!
naulan kantaan
Myös eduskunta tukee tätä nimikettä, "laki yksityisistä turvallisuuspalveluista" esimerkkinä tästä.
Kirjallisuudessa käytetään samoin tuota nimikettä.
Samaa nimikettä käyttävät myös muut vartioimisliikkeet Suomessa, mm. Falck (Nyk. Securicor.).
Mitä tulee mainitsemiisi muihin nimilyhenteisiin en käyttäisi näistä lainkaan sanaa "turvallisuus" ja vielä vähemmän "palvelu", vaikkakin nämä sanat osassa nimihirviöitä esiintyvätkin virallisesti. Nämä eivät ole lainkaan rinnastettavissa turvallisuuspalvelu nimikkeeseen, viranomainen on viranomainen ja poliisi on poliisi eivätkä muuksi muutu.
Israelin tiedustelu joukoista (Institute for Intelligence and Special Tasks) on turha puhua muulla nimellä kuin palkkamurhaajat. Koska tiedustelussa ovat epäonnistuneet niin ovat keskittyneet tappamaan jokaisen joka voisi olla uhka aatteelle. Tätä ryhmittymää en liittäisi tai rinnastaisi laillisiin toimitsijoihin kuten NSA, SÄPO ja SUPO laisinkaan, vaikkakin NSA samoin aloittanut tiedustelutoiminnasta.
Yksi ryhmittymän suurin ja tärkein haarakin on nimenomaan poliittinen toiminta.
Turvallisuus sanana ja asiana on toki jokaisen itsensä muodostama käsitys asiasta, jokainen määrittelee turvallisuuden eri tavalla (samoin palvelun).
"Samaa nimikettä käyttävät myös muut vartioimisliikkeet Suomessa, mm. Falck (Nyk. Securicor.). "
Ei pidä paikkaansa. Siis siltä osin, että Falck on Suomessa edelleenkin Falck, eikä mikään Securicor.
Mahdollisista nimenmuutoksista kyllä ilmoitellaan aikanaan, jos sellaisia tulee.
Olet oikeassa että edelleen toistaiseksi käyttävät Suomessa tuota nimeä.
Fuusio tiedotteen mukaan yhtiöt Group 4 Falck A/S:n toiminnot jaetaan kahteen osaan, Gruop 4:n ja Falck A/S:n kun tämä jako tehty tapahtuu vasta todellinen fuusio ja nimien muutokset ovat mahdollisia.
Group 4 Falck jatkaa tiedoteen mukaan vain "Rescue & Safty and GSL" toiminnoissa.
En siis tässä valossa pitäisi nimitystäni kovin pahana virheenä, pitäisin vain ajan kysymyksenä milloin fuusio viedään loppuun ja kykenevät muuttamaan nimeään Suomessa.
Emoyhtiöhän on jo nyt group4securicor, ja nimenmuutos olisi täysin mahdollinen Suomessakin vaikka heti. Nämä nimien ja muiden ulkoisten tunnusten yms. muutokset nyt vain ottavat aina aikansa, kyllä postin arvokuljetuskin toimi vaikka kuinka pitkään aikaan nimellä Spac FP Oy, vaikka omistajana oli Falck Security Oy.
Edelleen, Falckin nimi Suomessa on Falck, eli Falck Security Oy, ja tämän omistamat Alarm ja Cash Services, molemmat omina itsenäisinä tytäryhtiöinään. Eli kyllä firman nimi on edelleen Suomessa se Falck, ja tietysti täysin korrektia on käyttää firmasta sen omaa nimeä, vaikka sen omistaja group4securicor nimeä jo käyttääkin.
Group4Securicorin omilta nettisivuilta http://www.group4securicor.com/home/about-g4s.htm
löytyy kyllä tieto siitä, että ko. fuusio on lopullisesti toteutunut jo heinäkuussa 2004, eli eipä kovin nopeasti nuo nimenmuutokset näköjään tapahdu. Voipi mennä vielä vuosia, että muutos saadaan maailmanlaajuisesti toteutettua, käyttäväthän monet edesmenneen group4falckin jo omistamat firmat edelleen secun kolmen pallon tunnusta peruna niiltä ajoilta, kun olivat osa securitas konsernia.
Sikälihän tuo on isossa mittakaavassa ihan sama, turvallisuusala on niin ristiinomistettua koko maailman mittakaavassa, että lähes kaikki isot turva-alan yritykset voisivat ihan hyvin toimia vaikka saman nimen alla.
Tuo nyt ei kuitenkaan ole mielipide kysymys vaan on muodostunut yleiseksi tavaksi ja käytännöksi liittää sanaan "turvallisuuspalvelu" yleisesti ja erikseen kaikki vartiointi- ja turvallisuusalaan liittyvät toiminteet ja yritykset jotka näitä harjoittavat.
Asiakas saa juuri sellaista turvallisuuspalvelua kuin on valmis maksamaan. Jos maksaa vähän, niin saa vähän. Kyllä Securitakseltakin saa hyvää turvallisuuspalvelua, mutta pienellä rahalla saa vähän ja isommalla enemmän.