EU:n velka- ja lahjoitussuunnitelma on aivan mahdoton, Suomiko sitä maksamaan...?
Vastuullista journalismia -logo
Sinulla on oikeus muodostaa mielipiteesi luotettavan tiedon pohjalta.
" Piia-Noora Kauppi: Suomalaiset pankit uhkaavat joutua maksumiehiksi
ELISA HYVÄRINEN | 30.05.2020 | 08:20- päivitetty 30.05.2020 | 10:34
Finanssialan toimitusjohtaja varoittaa vääränlaisesta yhteisvastuusta ja veroasteen noususta.
Finanssiala ry:n toimitusjohtajan, kokoomuksen entisen europarlamentaarikon Piia-Noora Kaupin mukaan EU:n verotusoikeus olisi valtava poliittinen muutos.
Euroopan komissio antoi keskiviikkona oman ehdotuksensa 750 miljardin suuruisesta elpymisrahastosta, jolla korjattaisiin koronakriisin aiheuttamia vaurioita unionin taloudessa. Elvytykseen otettaisiin lainaa rahoitusmarkkinoilta, ja niitä on ehdotettu maksettavaksi ennen kaikkea uusilla EU-veroilla: esimerkiksi päästökaupan laajentamisella, hiiliverolla ja digiverolla.
Ex-meppinä Kauppi kommentoi, että kyse on poliittisesti suuresta siirrosta. Hän kertoo suhtautuvansa ehdotukseen kriittisesti.
– EU:n suora verotusoikeus veisi selvästi syvemmälle integraatioon. Perinteisesti valtiollisiin instituutioihin liittyy oma verotusoikeus. Tässä mielessä ollaan hyvin lähellä liittovaltion rakenteita, Piia Noora Kauppi toteaa Verkkouutisten haastattelussa."
EU:n velka- ja lahjoitussuunnitelma on aivan mahdoton, Suomiko sitä maksamaan... ?
Anonyymi
2
95
Vastaukset
Suomi lähtee mukaan ja Ruotsikin, alustava suunitelma muuttuu oikean suuntaiseksi.
- Anonyymi
Motoroitu pertikki jaksaa häiritä joka sivulla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028147Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907421Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144775Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71394Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461240