Ylen Politiikkaradion aiheena oli tänään: ”Kannattaako Suomen kannattaa komission esitystä koronaelpymisrahastoksi?” Toimittaja Tapio Pajunen oli hankkinut asiantuntijoiksi Vihreiden kansanedustaja Satu Hassin ja Kokoomuksen Elina Lepomäen.
Arvioitiinko rahastoehdotusta ohjelmassa eri puolilta, puolesta ja vastaan. Tuotiinko esiin sen ongelmallisia puolia kuten se, että EU:lle annetaan verotusoikeus jäsenmaihin kansalaisiin, siitä tulee siis todellinen valtio, joka on verottajana Suomen yläpuolella? Tästä seuraisi uhka etenkin pienille valtioille joutua verotuksessa valtakeskuksen alaisuuteen, samaan asemaan, mitä kunnat ovat suhteessa Suoman valtioon. Viimeistään tämän jälkeen olisi turha puhua Suomen itsenäisyydestä.
Tällaisia pohdintoja oli keskustelijoilta turha olettaa. Sen sijaan ammuttiin täydeltä laidalta paksuinta mahdollista EU-propagandaa. Vihreiden Hassilta tällaista voi tietenkin odottaa, heillehän kansallisvaltiot ovat pahan alkujuuri, joka tulee hävittää, jotta suomalaisetkin pääsevät varakkaiden saksalaisten ja sivistyneitten ranskalaisten hallinnon alle. Mutta entä Kokoomuksen kansanedustaja Lepomäki. Ennen vahaa Kokoomus mainosti itseään isänmaallisena puolueena. Isänmaa taitaa nykyään olla Bryssel ja Trumpin Amerikka.
Entä sitten YLE:n toimituspoliittinen linja? Toimittaja Pajusen mielestä oikea tapa tuoda esiin EU:n hanketta on kutsua studioon kaksi vannoutunutta eurokiihkoilijaa propagoimaan komission valtiokaappausesityksen puolesta. Tasapuolisuuteen ja objektiivisuuteen ei ole edes pienen pientä yritystä.
YLE: EU-keskustelu on puhdasta propagandaa
Anonyymi
1
139
Vastaukset
- Anonyymi
EUvostoliiton pravdat kehtaavat väittää, että kyse olisi EU:n pelastuspaketista eli rahoista!?
Vaikka nuo rahat tulevat jäsenmailta eli niiden veronmaksajilta!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja14614443Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va446042Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant215670SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1685640Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3124427HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.624259Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot233934"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1083702Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan293617Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan692703