Hei! Olen 13-vuotias tyttö (mikä näkee nimimerkistäkin) ja minua vaivaa yksi kysymys. Olen sellainen, joka pitää huolta ulkonäöstä ja kropasta (mutta syön silti karkkia hirveästi). Asiaan siis. Onko totta, että suklaa tekee finnejä?
-Kiitos vastaanneille etukäteen-
-Kiitos vastaanneille etukäteen-
Vastaukset 12
Vanhimmat
tottahan se on
ei se niitä tee, kuulemma. oon lukenu lehtii ja niissä sanotaan ettei ruokavalin pitäisi vaikuttaa.
Fazerin lehtikö tuollaista soopaa julkaisee?
Hormonit, liikunta, ruokavalio, ilmanlaatu ja oikeanlainen hoito ovat kaikki selvästi ihon kuntoon vaikuttavia tekijöitä, ruokavalio yksi voimakkaimmista! Oma ihoni on ihan ok normaalioloissa, mutta herkkä muutoksille: puolikas suklaalevy tai sipsupussi saa taatusti aikaa näpyt viimeistään seuraavaksi illaksi. Kuuden vuoden kokemuksesta puhun.
en tiedä onko suklaalla niin suurta vaikutusta, mutta salmiakki aiheuttaa syötävistä aineksista eniten finnejä. turha väittää vastaan kun jos lääkäri niin sanoo.
"turha väittää vastaan kun jos lääkäri niin sanoo."
Ja muutama sata vuotta sitten käytettiin tupakkaa lääkkeenä, koska lääkärit olivat sitä mieltä. Auktoriteetteihin ei kannata koskaan vedota.
Ei sulkaa tai salmiakki niitä innejä tee, vaan se, että likaisilla ja rasvaisilla käsillä näpertää kasvojaan. Jos syö suklaan suoraan paperista tai pesee kädet ja kasvot aterian jälkeen, niin ei huolta. Ulkoilu ja aurinko vähentää myös riskiä. :)
mutta jos olet todellakin kropastasi huolehtiva tyttö
(oletan että myös urheilet), niin suklaata ei kuitenkaan
kannata syödä paljoa koska YHDESSÄ suklaa palassa
on 32 kaloria!!! se tietää että joutuisit esim. kävelemään
n.10min jotta saisit poltettua yhden palan kalorit....
NO VOI HERRAN JUMALA!!nim. merkillä tietää kirjoitti siitä suklaasta...PITÄISKÖ 13 vuotiaan tytön ajatella että paljonko kaloreita on yhdessä suklaapalassa!? Sitä paitsi, suklaasta ei tule finnejä, vaan se on se lika joka niitä finnejä aiheuttaa..
Ei pelkkä lika. Meinaan vaikka pesisi kasvot kuinka usein vaan, eikä ollenkaan likastaisi niitä millään ulkopuolisella niin silti niitä finnejä voi tulla.
32 kaloriako, ettet vain sotke kaloria ja kilokaloria?
mutta jos sitä nyt pystyy syömään rajoitetusti niin kyllä sut varmaan ihmiseksi vielä tunnistaa naamasta sen jälkeenkin.
Finnit ja mustapäät ei lähde pois pesemällä vaan yleensä joutuu menemään ihotautilääkärille. eräs ihotautilääkäri sanoi joilla on finnejä ei kannattaisi syödä suklaata koska se pahentaa vaan asiaa samoin sitrus hedelmät. Itse suklaa ei aiheuta finnejä, mutta joilla on akne suklaa pahentaa sitä.