Olen 15v poika ja minusta tuntuu että minulla on fimoosi. Haluaisin mennä leikkaukseen mutta minua pelottaa se, miten se leikkaus toimii. Sain kuulla, että sinulle laitetaan NEULA penikseen enkä oikein haluaisi tätä. Haluaisin mieluummin, että minut nukutettaisiin? Raha on myös ongelmana enka uskalla kysyä iskältä koska on noloa. (Iskä on työkyvyttömyyseläkkeellä, äiti kuollut).
Fimoosi? Apua!
4
258
Vastaukset
- Anonyymi
Leikkaus ei ehkä ole ainoa eikä paras ratkaisu. Lääkäriltä saat hyviä neuvoja, täältä et.
- Anonyymi
julkisella ei maksa mitään ja nukutusta voi pyytää sekään ei maksa mitään kun olet noin nuori. Ylipäätään jos jotain maksaakin niin 80 euroa. Menet vain terveyskeskus lääkärille siitä se alkaa
Olet varmaan jo saanutkin tietoa fimoosista netistä ja katsellut asiaan liittyviä kuvia. Jos tuntuu vähänkään siltä, että kärsit vaivasta, eikä sitä voi omatoimisella venyttelyllä helpottaa, niin mene rohkeasti lääkäriin. Vaivat on hoidettava, eikä tuo ole sen kummempi vaiva, kun muutkaan terveysongelmat.
Lääkäri ei saa kertoa asiasta isällesi, jos et sitä halua.- Anonyymi
Muistakaa mitä Wikipedia sanoo:
"Ympärileikkauksista ahtaan esinahkan hoitona on kuitenkin luovuttu monissa maissa paitsi Suomessa jo 1990-luvulla julkaistujen tutkimusten perusteella, jotka todistivat muita menetelmiä tehokkaina ja halvempina ja koska ympärileikkaus poistaa peniksen viisi herkintä osaa.
Nykyään muissa maissa tavallisin hoito on steroidivoiteella kuten beetametasonilla, joka tehoaa yleensä 4 - 6 viikossa."
Suomessa tehdään ympärileikkauksia aivan liian löyhin perustein.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html384175Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2424002Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1353128Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis652994Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat162991Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos732696Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien982443Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana1202075- 451965
- 241770