JKL/ Psykologia

Pitääkö paikkansa että Jyväskylän psykan pääsykoe (siinä ensimmäisessä vaiheessa) olisi monivalintakoe? Olisiko tuo tilastomatikan osuuskin myös näin? Ei kai sentään.

Entä miten on ennen männä vuosina ollut?

En ainakaan ko. koulun sivuja surffaamalla löytänyt vastausta tähän..
2422
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kävin muutama vuosi sitten kokeilemassa psykaa JKL:ään ja todellakin eka osuus oli pelkkää monivalintaa matikoineen päivineen (muistaakseni kaikista kolmesta kirjasta oli 20 monivalintaa, saatan muistaa väärin). Meni ihan arvailuksi eikä opiskelupaikkaa irronnut.. noh, ei se olisi mun ala ollutkaan :)

Äänestä

Näin on. Molemmista kirjoista vaan monivalintaa ja 100 parasta soveltuvuuskokeisiin. Muistaakseni viime vuonna tais olla 30 kysymystä per kirja. Molemmista siis yhtä paljon. Ja ihan pikkukysymyksiä, eli siis kirjat kannaattaa osata hyvin. Ja kyllä sieltä www.jyu.fi löytyy kaikki vastaukset mitä pääsykokeisiin tulee

Äänestä

Kommentoi aloitusta


seerumisiili kirjoitti:

Pitääkö paikkansa että Jyväskylän psykan pääsykoe (siinä ensimmäisessä vaiheessa) olisi monivalintakoe? Olisiko tuo tilastomatikan osuuskin myös näin? Ei kai sentään.

Entä miten on ennen männä vuosina ollut?

En ainakaan ko. koulun sivuja surffaamalla löytänyt vastausta tähän..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu