Monen monta meitä riskiryhmäläistä, siis yli 70v, olen tavannut, keskustellut meidän säilöön otettujen eli määrättyjen kanssa. Mahdollisuuksien mukaan keskustelut ovat tuoneet yhteisöllisyyttä säilöttyjen kanssa. Ei todellakaan, useatkaan mielipiteet, ole olleet mairittelevia hallituksen nuorisojengin määräyksistä, puuttui vain määräys nilkkakahleista.
Koronan tultua vierailulle meidät rajattiin "riskiryhmäläisiin", pois työelämästä sekä vapaaehtoistöistä. Maallinen esivalta määräsi meidät myös; riskiryhmäläiset "kotisäilöön", sitä on riittänyt jo yli 2kk.
Nyt on aloitettu hiljalleen määräysten purkamista. Ikävä tilanne on koskettanut meitä äitejä, isiä, mummoja ja vaareja nähdä "livenä" läheisiämme, halata - rutistaa, eikä vain netin välityksellä. Ja tämä on koskettanut niin syvälle, on tuntunut sydämeni on vereslihalla, kyyneleiltäkään en ole voinut välttyä.
Korona tilanne on syventänyt- halun-näkemyksen - ymmärtää - myös kanssakulkijoiden tilanteita sekä kohtaloita. Toivon meille kotisäilytettäville elämäniloa sekä rohkaisua nähdä, toivoa huomenna voi kaikki olla toisin.
https://www.youtube.com/watch?v=kRmwgExZqE8
Koronan tultua vierailulle meidät rajattiin "riskiryhmäläisiin", pois työelämästä sekä vapaaehtoistöistä. Maallinen esivalta määräsi meidät myös; riskiryhmäläiset "kotisäilöön", sitä on riittänyt jo yli 2kk.
Nyt on aloitettu hiljalleen määräysten purkamista. Ikävä tilanne on koskettanut meitä äitejä, isiä, mummoja ja vaareja nähdä "livenä" läheisiämme, halata - rutistaa, eikä vain netin välityksellä. Ja tämä on koskettanut niin syvälle, on tuntunut sydämeni on vereslihalla, kyyneleiltäkään en ole voinut välttyä.
Korona tilanne on syventänyt- halun-näkemyksen - ymmärtää - myös kanssakulkijoiden tilanteita sekä kohtaloita. Toivon meille kotisäilytettäville elämäniloa sekä rohkaisua nähdä, toivoa huomenna voi kaikki olla toisin.
https://www.youtube.com/watch?v=kRmwgExZqE8
Vastaukset 20
Vanhimmat
Lopuksi hieman kevyempää sävelmää.
https://www.youtube.com/watch?v=BD7iUoJP5pc
L.
Hohhoijjaa.
Äh, huh tuota nuotin vierestä laulua ylärekisterissä, on jo vaikea kuunnella,
kiitos riittää!
Joopa joo, aamupuurokin paloi kattilan pohjaan. Mutta mennäänpäs välillä asiaankin, onkos kukaan palstalainen nähnyt lähiaikoina valkoposkihanhia?
Voisitko antaa ääninäytteen, kuinka upeasti laulelet. H-mmm jos osaat!!!!
Laitoitko pataan valkoposki hanhen höyhenineen päivineen. Mahtoi olla makuelämys kun löytyi höyheniä suusta.
Eiköhän 10 laulussa ja 10 musiikkiopissa riitä!
Olen aina viihtynyt erinomaisesti kotona. Kotonaolo on ihanaa.
Hyvä...
Samoin täällä olen viihtynyt kotona, en voi yhtyä aloituksessa ilmenevään hallituksen tyttöjengin halveksintaan, yhtä vähän kuin "säilömisen tai nilkkakahleiden tuntemuksia olisin edes mielikuvituksessani kokenut:D
Missähän päin Suomea noin itseriittoisesti ikäihmiset ovat keskustelleet aivan yhteisistä torjuntasäännöistä ?
Pikemminkin hieman liikuttuneena on useimmat tajunneet ne *moneen kertaan* valoitetut järkisyyt, joiden vuoksi meitä kehoitettiin pysymään kotona.
Ei ollut kiellettyä ulkona liikkuminen, päinvastoin, lenkeilyyn ja liikuntaan oikein kehoitettiin, kävelyyn puistikoissa, ja vaikka vain omalla kotipihallakin.
Näin se meni, ei kielletty ulkoilua, kaupassa ja apteekissa käyntiä.
Joko lukutaito on huono, tai pitää keksiä syy valittaa ja vollottaa turhasta.
Eihän ikääntyneille mitään sanktioita määrätty, eikä ketään pidätetty , vaikka olisi milloin tahansa kaupungille lähtenyt. Saapihan sinne mennä, siitä vaan.
Omaksi parhaaksemmehan on suositukset laadittu, on luonnon laki, että elimistömme ei ole yhtä joustava kuin nuoremmilla. Monilla on diabetes ja verenpaine, tupakkayskä ja ylipainoa. Heille ei korona ole leikin asia, mutta saahan jokainen mennä minne huvittaa vapaassa maassa. Uudenmaan läänin rajavalvontakin on jo lopetettu.
Korona on talttumaan päin, kiitos kokoontumiskieltojen. Katsotaan nyt, miten käy, kun rajoituksia on väljennetty.
Mkr.
Ei se korona ole vain joillekkin pitkäaikaissairauden tai ylipainon omaaville "heille" vaarallinen, vaan KAIKILLE ikääntyneille. Muillekin ikäluokille ja ns. perusterveille tietysti, mutta IKÄ on suurin riskitekijä. Kuolleisuus nousee huimasti jo 70vuotiailla, saati 80vuotiailla ja siitä ylöspäin. Ikäihmississä on niin vähän sairastuneita vain siksi, että karanteeni on pitänyt. Karanteeninomaisia olosuhteita 70 v täyttäneiltä ei ole kumottu nytkään, mutta onhan jotkut juosseet kaupoissa ja kampaajilla koko ajan. Kun matkustuskiellot höllenee, tulee uusia tartuntoja ulkomailta, vaikka Suomessa olisi jo hiipumassa. Rajojahan ei ole pantu koskaan kiinni, vaikka niin uskoteltiin. On sieltä huumeitakin virrannut , tuodaan turvapaikanhakijoita ja on niitä omin avuinkin tullut kaiken aikaa. Virus kulkee ja leviää jatkossakin.
Hiljentyminen ja rukoilu ovat hyviä elämänohjeita.
Kuinkahan moni todella torjuu sairauksia hiljentymällä ja rukoilemalla? Heitä lienee paljon.
Pitäisi muistaa, että niitä Jumala auttaa, jotka auttavat itse itseään, eli uskovat yleisiä ohjeita, pesevät käsiään ja pitävät välimatkaa toisiin. Siitä ei ainakaan ole vahinkoa.
Mkr.
Entäs ne pakolaisleirien ihmiset, joilla ei ole tarpeeksi puhdasta vettä edes juomiseen, saatikka käsien pesuun ? Kuka heitä auttaa ?
Kyllä valvontaa on leireilläkin, aivan turhaa lyödä silmille liioitteluja, ettei edes juodakseen!
Lapsellisuuksia ei pitäisi aikuisilla ihmisillä tässä iässä olla enään!
Leirit on tosi alkeellisia. Kai sulla silmät on päässä kun telkkarista olet katsellut
ja tehnyt johtopäätöksiä. Eihän siellä ole aina ruokaakaan juuri mitään.
Koko ajan tulee tietoa kampanjoista, joissa kerätään rahaa puhtaaseen juomaveteen pakolaisleireille ja muillekkin köyhille alueille. Samoin muistutetaan, miten vaikea estää tauteja, kun ei ole mahdollista pestä käsiä kuin harvoin. Samaan suihkuunkin jonotetaan tunteja, tuskin on käymälähygieniakaan kunnossa, JOs sinä tiedät paremmin, että vettä on ja valvintaa, miksi kerätään rahaa niihin ?
On monenlaisia silmiä ja johtopäätöksiäkin sen mukaan.
Sinuna en tosin ottasi turhia huolia itsellesi, annat rahaa, jos katsot sen hyväksi, muussa tapauksessa, jätä ne leirit osaavien ja Luojan haltuun, muuta kun et voi.