Oikeustapaus

Anonyymi

Linkki:
https://finlex.fi/fi/viranomaiset/tsv/2014/20140162
Seuraavan kerran, kun löydän perheeni tetoja netistä vaikkakin piilotettuna N.N. asia menee oikeuteen. Elossa olevien tietoja tai kuolleista sellaisia tietoja, jotka liittyvät elossa oleviin, ei julkaista internetissä.
Käytännesäännöt ovat epäselvät ja yhdistykset ajavat vain niiden avulla rahastavien muutamien henkilöiden asiaa.

7

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin pisti tietosuojavaltuutettu valittajan "nippuun" 😄

    • Anonyymi

      Tärkeimmät kohdat:
      Ylläpitäessään sukututkimusrekisteriään verkossa toimivassa tietokantapalvelussa sukututkija luovuttaa henkilötietoja taholle, jonka harjoittamaa tietojenkäsittelyä hän ei voi mitenkään kontrolloida. Näin ollen sukututkijan tulee rekisteriselosteessa ja tiedottamisvaiheessa ilmoittaa aikomuksestaan luovuttaa elossa olevien henkilötietoja tällaiseen palveluun sekä pyytää asianomaisilta henkilöiltä nimenomainen lupa siihen."
      Koska DNA-tutkimus paljastaa tietoja myös muista henkilöistä kuin pelkästään geenejään testaavasta henkilöstä, näkemykseni mukaan siihen tulisi olla kaikkien niiden henkilöiden suostumus, joita tiedot koskevat. Tältä osin on hyvä kiinnittää huomiota myös siihen, ettei suostumusta ole mahdollista antaa toisen henkilön puolesta.
      Koska valtaosa sukututkimuksesta tehdään ilman geenitestausta, olen taipuvainen katsomaan, että tällaisella testaamisella saadut tiedot eivät, ottaen huomioon suostumukseen ja sukututkimuksen käyttötarkoitukseen liittyvät ongelmat, täytä lain asettamaa tarpeellisuusvaatimusta.

    • Anonyymi

      Jopitain vuosia sitten googlatessani huomasin, että joku oli laittanut perheemme henkilötietoja johonkin, oliko se nyt geneanet tai joku. Vähän aikaa kaivelin, ja löysin mielestäni tietojen laittajan, jota en kylläkään tuntenut. Selvitin osoitteen ja laitoin kirjeen ja jonkun ajan perästä tietomme oli poistettu.

      • Anonyymi

        Kuvittelet vain.


    • Anonyymi

      Nyt olisi aihetta! Vilppulan tiedot kaivettu jostain syövereistä taas nettiin ja virheitä ei saa korjattua, kun ei rekisterillä ole vastaajaa ja ylläpitäjä kuollut aikoja sitten. Hävytöntä.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Netissä on muinaismuistosivuja, jotka kopioivat sivustoja talteen. JOs joku sivu katoaa, niin sieltä löytyy. Kerran netissä = aina netissä. Varokaa hyvät ihmiset jirjaamasta tietojanne tai toisten tietoja nettiin. Ei edes salasanan taa tai muuten piiloon.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe