Oikeustapaus

Anonyymi

Linkki:
https://finlex.fi/fi/viranomaiset/tsv/2014/20140162
Seuraavan kerran, kun löydän perheeni tetoja netistä vaikkakin piilotettuna N.N. asia menee oikeuteen. Elossa olevien tietoja tai kuolleista sellaisia tietoja, jotka liittyvät elossa oleviin, ei julkaista internetissä.
Käytännesäännöt ovat epäselvät ja yhdistykset ajavat vain niiden avulla rahastavien muutamien henkilöiden asiaa.

7

207

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvin pisti tietosuojavaltuutettu valittajan "nippuun" 😄

    • Anonyymi

      Tärkeimmät kohdat:
      Ylläpitäessään sukututkimusrekisteriään verkossa toimivassa tietokantapalvelussa sukututkija luovuttaa henkilötietoja taholle, jonka harjoittamaa tietojenkäsittelyä hän ei voi mitenkään kontrolloida. Näin ollen sukututkijan tulee rekisteriselosteessa ja tiedottamisvaiheessa ilmoittaa aikomuksestaan luovuttaa elossa olevien henkilötietoja tällaiseen palveluun sekä pyytää asianomaisilta henkilöiltä nimenomainen lupa siihen."
      Koska DNA-tutkimus paljastaa tietoja myös muista henkilöistä kuin pelkästään geenejään testaavasta henkilöstä, näkemykseni mukaan siihen tulisi olla kaikkien niiden henkilöiden suostumus, joita tiedot koskevat. Tältä osin on hyvä kiinnittää huomiota myös siihen, ettei suostumusta ole mahdollista antaa toisen henkilön puolesta.
      Koska valtaosa sukututkimuksesta tehdään ilman geenitestausta, olen taipuvainen katsomaan, että tällaisella testaamisella saadut tiedot eivät, ottaen huomioon suostumukseen ja sukututkimuksen käyttötarkoitukseen liittyvät ongelmat, täytä lain asettamaa tarpeellisuusvaatimusta.

    • Anonyymi

      Jopitain vuosia sitten googlatessani huomasin, että joku oli laittanut perheemme henkilötietoja johonkin, oliko se nyt geneanet tai joku. Vähän aikaa kaivelin, ja löysin mielestäni tietojen laittajan, jota en kylläkään tuntenut. Selvitin osoitteen ja laitoin kirjeen ja jonkun ajan perästä tietomme oli poistettu.

      • Anonyymi

        Kuvittelet vain.


    • Anonyymi

      Nyt olisi aihetta! Vilppulan tiedot kaivettu jostain syövereistä taas nettiin ja virheitä ei saa korjattua, kun ei rekisterillä ole vastaajaa ja ylläpitäjä kuollut aikoja sitten. Hävytöntä.

    • Anonyymi

      Netissä on muinaismuistosivuja, jotka kopioivat sivustoja talteen. JOs joku sivu katoaa, niin sieltä löytyy. Kerran netissä = aina netissä. Varokaa hyvät ihmiset jirjaamasta tietojanne tai toisten tietoja nettiin. Ei edes salasanan taa tai muuten piiloon.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1570
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      103
      782
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      598
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      546
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      546
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      528
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      493
    Aihe