Ilmastoinnin äärilämpötilat?

Anonyymi

Mitkä on auton ilmastoinnin kylmäaineen äärilämpötilat?

Tuossa sanotaan että jo 30 asteen helteet laittaa koville autojen ilmastointeja;

https://www.vantaansanomat.fi/paikalliset/1507298

Kovimpia hellelukemia;

https://www.rantapallo.fi/kulttuuri-nahtavyydet/nama-kohteet-karmivat-auringonpalvojaakin-maailman-kuumimmat-kolkat/

Jos on 70 astetta helle ja aurinko lämmittää auton sisätiloja esim. 20C, pitäisi ilmastoinnin jäähdyttää siis 70 astetta että on sisällä vain se 20C. Kylmäaineen lämmön pitää mennä sisällä -50 asteiseksi ja lämmittää ulkoilmaa 70 astetta. 50C 90C 70C on 210 astetta.

Onko tuollanen edes mahdollista normaaliautossa vai onko olemassa erityistehokkaita ilmastointeja erikseen jotka kestää noin suuria lämpötilaeroja?

& onko esim. afrikkaan valmistajalta uutena tilatuissa autoissa valmiiksi tehokkaammat ilmastoinnit kuin vaikka suomessa, siis vaikka on muuten sama automerkki ja malli? Tietenkin merkkikohtasta mutta onko joissain autoissa mahdollista valita tehokkaampi ilmastointi?

Ja tietysti myös onko ilmalämpöpumput tehokkaampia(maksimiteho siis) maapallon kuumimmissa maissa?

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        370
        13229
      2. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
        Maailman menoa
        50
        4224
      3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

        Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
        Maailman menoa
        109
        4053
      4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

        Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
        Maailman menoa
        33
        4014
      5. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

        Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
        Maailman menoa
        62
        3849
      6. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        85
        3314
      7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

        viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
        Maailman menoa
        64
        3198
      8. 105
        3162
      9. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        144
        3145
      10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        160
        2821
      Aihe