Fruktoosi allergisoi mm. vatsanhoito tuotteissa - tutkija Giulia Enders varoittaa

Anonyymi

On erikoista, että Suomessa myydään juuri niihin vaivoihin, joita fruktoosiallergia- tai yliherkkyys aiheuttaa, eli suoliston ja vatsan oireilua, kipua, fruktoosipitoisia "vatsan- ja suolistonhoito"-tuotteita. Kaupallisuus on mennyt niljakkaaksi entisestäänkin, kun ei välitetä ihmisistä, vaan kaupataan hengenvaarallisia, vakavia sairauksia aiheuttavia tuotteita "terveystuotteina".

Fruktoosi-yliherkkyyttä voisi verrata lisäaineiden aiheuttamiin ja sitähän se onkin, lisättynä liian moniin elintarvikkeisiin ja ns. terveys- ja luontaistuotteisiin.

Endersin kirjaa" Suoliston salaisuus, kaikki kehomme keskeisestä elimestä", voi kyllä muutenkin suositella, paljon hyvää asiatietoa, aiheestaan ja alasta selvästi innostuneen ja aidosti kiinnostuneen tutkijan, ymmärrettävällä kielellä, hauskastikin kertomana. Käytännön neuvoja ja ohjeita, vankan asiatiedon kanssa yhdistelmänä, on ihan vakiolukemisena. Löytyy kirjastoista.

Siis katsokaa aina se tuoteseloste ensin, ennen kuin teette ostopäätöksen "vatsanhoito- ja suoliston terveys"- tai mistä tahansa tuotteesta, ettei tule terveyden tavoittelussa, ostaneeksi lisää sairastumista, tulehduksia ja kipuja.

0

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olet minua

        vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
        Ikävä
        119
        2665
      2. Jos tapaisimme uudelleen?

        niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
        Ikävä
        69
        1104
      3. Mies pyysi rahaa

        Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
        Ikävä
        211
        1070
      4. Mitä piirteitä rakastat

        Eniten kaivatussasi?
        Ikävä
        39
        982
      5. Mites nyt suu pannaan

        Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
        Sysmä
        38
        941
      6. Hän on niin

        Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
        Ikävä
        47
        894
      7. 36
        886
      8. Taas Lieksassa tyritty

        Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
        Lieksa
        123
        863
      9. Ruumis ojassa

        Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
        Oulainen
        4
        859
      10. Nähdäänkö ensi viikolla

        paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
        Ikävä
        35
        812
      Aihe