Fruktoosi allergisoi mm. vatsanhoito tuotteissa - tutkija Giulia Enders varoittaa

Anonyymi

On erikoista, että Suomessa myydään juuri niihin vaivoihin, joita fruktoosiallergia- tai yliherkkyys aiheuttaa, eli suoliston ja vatsan oireilua, kipua, fruktoosipitoisia "vatsan- ja suolistonhoito"-tuotteita. Kaupallisuus on mennyt niljakkaaksi entisestäänkin, kun ei välitetä ihmisistä, vaan kaupataan hengenvaarallisia, vakavia sairauksia aiheuttavia tuotteita "terveystuotteina".

Fruktoosi-yliherkkyyttä voisi verrata lisäaineiden aiheuttamiin ja sitähän se onkin, lisättynä liian moniin elintarvikkeisiin ja ns. terveys- ja luontaistuotteisiin.

Endersin kirjaa" Suoliston salaisuus, kaikki kehomme keskeisestä elimestä", voi kyllä muutenkin suositella, paljon hyvää asiatietoa, aiheestaan ja alasta selvästi innostuneen ja aidosti kiinnostuneen tutkijan, ymmärrettävällä kielellä, hauskastikin kertomana. Käytännön neuvoja ja ohjeita, vankan asiatiedon kanssa yhdistelmänä, on ihan vakiolukemisena. Löytyy kirjastoista.

Siis katsokaa aina se tuoteseloste ensin, ennen kuin teette ostopäätöksen "vatsanhoito- ja suoliston terveys"- tai mistä tahansa tuotteesta, ettei tule terveyden tavoittelussa, ostaneeksi lisää sairastumista, tulehduksia ja kipuja.

0

72

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

        Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
        Maailman menoa
        79
        4313
      2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

        Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
        Maailman menoa
        17
        2758
      3. Olit ihan

        Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
        Ikävä
        24
        2577
      4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

        se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
        Maailman menoa
        16
        2445
      5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

        "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
        Maailman menoa
        112
        2384
      6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        110
        2204
      7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        99
        2161
      8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        616
        1981
      9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

        TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
        Suomalaiset julkkikset
        14
        1955
      10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

        Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
        Maailman menoa
        26
        1701
      Aihe