Teleskooppipatukalla ei kannata hutkia

Anonyymi

Teleskooppipatukalla ei kannata hutkia kun on asiakaspalvelualalla. Parempi olla kantamatta voimankäyttövälineitä ja jättää voimankäyttö poliisille. Toki jos asiakas on rauhallinen niin voi yrittää kiinniottoa. Muuten on oikeastaan kaksi vaihtoehtoa. Joutua pahoinpidellyksi tai saada tuomio pahoinpitelystä.

JÄRJESTYKSENVALVOJALLE SAKOT: HAKKASI HÄIRIKÖN PAMPULLA, SUMUTTI PIPPURIKAASULLA

"Tunnetun vartiointiliikkeen järjestyksenvalvoja pieksi pampulla ja suihkutti OC-kaasulla häirikön, joka ei suostunut poistumaan kauppakeskuksesta."

"Tilanne Leppävaaran K-Supermarketissa alkoi, kun järjestyksenvalvoja ryhtyi poistamaan kassoilla häiriköinyttä miestä."

"Otteet kovenivat sylipainiksi, joka jatkui ovien ulkopuolella. Hetken kuluttua häirikkö pääsi irti ja lähti juoksemaan karkuun valvoja perässään. Kun järjestyksenvalvoja tavoitti häirikön, hän alkoi hakata tätä pampulla reisiin ja sumuttaa pippurikaasuksi kutsutulla OC-sumuttimella kasvoihin."

"Mitkään voimakeinot eivät tuntuneet taltuttavan häirikköä. Mies rimpuili yhä vastaan niin voimakkaasti, ettei valvoja saanut häntä rautoihin. Tilanne laukesi vasta, kun tapahtuneen nähneen sivullisen hälyttämät poliisit ehtivät paikalle."



VARTIJA ISKI MURTOMIESTÄ TELESKOOPPIPATUKALLA - SAI SAKOT

"Vartija ja murtomies olivat kohdanneet kioskin pihalla. Lapin käräjäoikeus katsoi, että vartija oli tullut paikalle teleskooppipamppu kädessään, esittäytynyt vartijaksi ja käskenyt murtomiestä menemään maahan. Murtomies ei ollut totellut käskyä, vaan lähestynyt vartijaa uhkaavasti ja yrittänyt heittää tätä kädessään olleella pullolla."

"Kun murtomies lähestyi toistamiseen vartijaa aggressiivisena nyrkit pystyssä eikä perääntynyt varoituksista huolimatta, vartija iski tätä teleskooppipampulla olkavarteen. Murtomies oli mennyt lyönnin takia kyykkyyn, mutta noussut ylös ja tullut uudelleen kohti vartijaa nyrkit pystyssä."

"Vartijan tuomio tuli huolimattomuudesta. Hovioikeus katsoi, että teleskooppipatukka on vaarallinen voimankäyttöväline ja sen käyttämisessä tulee noudattaa erityistä huolellisuutta."

https://yle.fi/uutiset/3-9884920

4

287

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Oikeuden mukaan järjestyksenvalvoja olisi voinut vetäytyä tilanteesta tai ainakin hälyttää itselleen apua."

      Vetäydy ja hälytä apua! Älä lyö pampulla.

      • Anonyymi

        Lyöminen on aina pahasta, ellei häirikkö käy päälle. Ei järjestyksenvalvojan tarvitse odottaa, että häirikkö lyö häntä ensin. Päällekäymisen voi torjua pampulla lyömällä. Tällöin pamppu on sallittu puolustautumisväline.
        Ehkä paras keino on ottaa kiinni ja kaataa maahan. Silloin itse ei pysty hälyttämään apua, mutta kyllä sen tekevät sivulliset.
        Jos järjestyksenvalvoja hakkaa pampulla, niin ainakaan silloin sivulliset eivät tule häntä auttamaan.


    • Anonyymi

      Se tässä yhteiskunnassa on pielessä, kotoisilla rikollisia on liian hyvät oikeudet ja ne tietävät sen.
      Kun teet rikoksia niin tee paljon saat alennuksia, näyttää olevan motto tässä yhteiskunnassa. Väärin on..
      Sen vuoksi tänne tullaan ulkomailta puuhailemaan kun viran omaiset ovat hampaattomia lampaita.
      Tämä maa on nykyään rikollisten ja velttoilijoiden paratiisi.
      Terveisin Tampereen mies 46v.

      • Anonyymi

        Niinpä, rikollisia hyssytellään. Muutos tapahtui jo punaisella 1970 luvulla, jolloin tehtiin ns. suuri rikoslakiuudistus rikollisten hyväksi, viranomaisten ja rikoksen uhriksi joutuneiden tappioksi.
        Suurimman tappion kärsi poliisi, jolta vietiin oikeus vangita. Pidätysoikeuskin putosi 21 vrk:sta 3:een vuorokauteen. Kun rangaistuksia lievennettiin, tai tekoja dekriminalisoitiin, niin päivittäinen vankimäärä putosi 12.000 vangista 3000:een.
        Samalla myös poliisien resursseja vähennettiin niin, että nykyisin monien rikosten selvitysprosentti vaihtelee 1-5 %:n välillä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      111
      727
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      42
      529
    3. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      50
      485
    4. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      36
      482
    5. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      17
      429
    6. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      98
      403
    7. Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta

      Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et
      Ikävä
      33
      401
    8. Mies kyllä lähestyy naista

      jos on oikeasti kiinnostunut. Tämä muistutuksena.
      Ikävä
      46
      363
    9. Haluat siis irl

      Ettemme ole missään väleissä?
      Ikävä
      43
      355
    10. Martina ja Muhis vaan ystäviä

      Selityksiä tältä tyrkyltä löytyy, eikö kehtaa puuma sanoa, että seurustelemme. " Tää nyt on tämmönen alku vielä". Eiköhä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      130
      352
    Aihe