Hanhet tuhonneet 8000 hehtaaria

Nyt korvauksia peliin! Ja nopeasti.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Juu, pane hanhet maksamaan tuhot! Syyttömiähän asiasta ei voi maksajiksi määrätä.

Äänestä
  • Syyttömiä viljelijätkin niihin tuhoihin ovat,mutta he niistä eniten maksavat, kun sato katoaa.

    Äänestä

Valtio korvaa rökälemäiset hanhikorvaukset ja se on ihan oikein.

Äänestä
  • Nimenomaan+tuho+on+rökälemäisen+suuruista,+korvaukset+tuskin+tulevat+sitä+olemaan.+Muistelen+kuulleeni,+että+aiempina+vuosina+olleet+ehkä+luokkaa+10%+tilan+kokemasta+tuhosta.

    Äänestä

Eivätkö hanhet viihdy sitten karjalassa, vihreiden unelmapeltojen keskellä osin metsittyneinä ja sarkaojissa Suomalisten jäljiltä ja miksi tehotuotanto? on mieleen minkä nyt pitäisi muka kaikki elikot hävittää?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Nyt korvauksia peliin! Ja nopeasti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu