Miten tuon piipun puhdistaa?
Kyseisessä ilmakossa on 10 luodin lipas piipun päällä ja piipun alkupää näyttäisi olevan koko ajan latauskoneiston takana asetta viritettäessä.
En keksi kuinka tuon läpi voisi esim. uittaa bore snaken ja huopatulppia ei paitsi saa ladattua, niin ei myöskään suositella ammuttavaksi äänenvaimentimen takia.
Jättää puhdistamatta tai rassata piipun suun kautta?
Gamo Replay Magnum IGT GEN2 5,5 ilmakiväärin piipun puhdistus?
2
1333
Vastaukset
- Anonyymi
Tässä ohje:
http://www.riistamaa.fi/ilma-aseisiin-liittyvaa-tietoa/ilma-aseiden-puhdistus/
https://ilmakivaari.fi/index.php/infoa-ilmakivaareista
Eikö aseen mukana ollut ohjeita? Valmistajalta tai maahantuojaltakin löytyy kunhan vähän kooklaat.Kiitos hyvistä linkeistä. Mukana tulleessa ohjeessa sanottiin aika ympäripyöreästi "Puhdistusta varten taita piippu aivan kuin lataisit kivääriä. Käytä kiväärin puhdistamiseen oikean kaliiberista puhdistuspuikkoa, puikon päätä, oikeanlaista puhdistusliinaa, harjaa sekä asianmukaista liuotinta ja öljyä."
Olen vaan tähän asti työntänyt/vetänyt puhdistusliinat tai sillat piekkarissa ja ilmakossa lukosta piipun päähän päin, mutta ilmeisesti tätä mallia pitää jynssätä piipun päästä. Ehdin jo tilaamaan puhdistustulppiakin, mutta niitä ei voi käyttää lataustavan ja äänenvaimentimen takia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 892046
- 1281382
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231330Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau281282- 671206
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3371018- 88941
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?53868- 121777
- 82766