Onko näillä muuta eroa kun ulkonäössä? Itsellä harkinnassa belgi ja tämä asia on hämmentänyt. Kokemusta koirista on minulla, mutta tämä on itseäni mietityttänyt.
Belgejen erot
5
1745
Vastaukset
Ei ole muuta eroa kuin turkissa eli ulkonäössä.
- Anonyymi
Höpö höpö. Malinois on kaikkein haastavin, seuraavaksi haastavin on tervueren. Kun ottaa huomioon vielä näyttelylinjaiset ja käyttölinjaiset, joiden luonteet voivat poiketa huomattavasti. Kannattaa keskustella kasvattajien kanssa.
- Anonyymi
Lakenois se taitaa se haastavin olla. Mutta se on harvinainen muunnos Suomessa. Malinois ja tervueren muunnoksessa riippuu onko käyttölinjainen vai näyttelylunjainen. Käyttölinjaiset kovempia, näyttelylinjaisissakin haastetta, kun ovat yleensä pehmeämpi luonteisia ja herkempiä. Jokaisessa muunnoksessa on taas tietysti omat yksilönsä myös.
- Anonyymi
Käyttöpuolella on paljon linja-vaihtoehtoja. Saksalaiset menestyneet parhaiten igp:ssä, hollantilaiset knpv-koirat vahvoja virkakoiratehtävissä, belgian ring-linjaiset kovia kokopukupuruissa, ranskalaiset nopeita ja ketteriä ringeissä. Sitten on näiden kaikkien yhdistelmiä paljon. Paras tulos tulee kun varmistaa ja hankkii pennun sosiaalista ja vietikkäistä linjoista. Epäsosiaalisista yhdistelmistä ei kannata koiraa hankkia. Sellaisia nimittäin on. Terävät ja yliherkät Malinoisit voivat tehdä omistajien elämän todella hankalaksi. Mutta hyvä Malinois on paras harrastus- ja perhekoira. Sellaiset ovat ylivoimaisia kaikissa lajeissa, myös maailman ystävällisimpinä lemmikkeinä.
- Anonyymi
On niissä eroja. Totta puhut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat996926Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4116660SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1624962Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien943874Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal963811Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en723717Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103532Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03240Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil62069Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161649