Miten desinfioitte ovenkahvat ja valokoskettimet ja kaiteet? Toisissa paikoissa käytetään näköjään kertakäyttöpaperia pyyhintään, mutta sehän taas lisää roskan määrää.
Siivousliinaa joutunee taas kokoajan vaihtamaan, jos pintoja on paljon, ei riitä kovin pitkälle, vaikka puolta vaihtaisi.
Entä desinfiointisuihke, ensin liinaan, vai suoraan pinnalle ja pyyhintä?
Koronasiivous ovenkahvat ym.
5
155
Vastaukset
- Anonyymi
Ei kertakäyttöliinoja tai paperia kantsi käyttää, ja niissä, kuten talouspaperissa, on valmiina jo pöpöjä. (luin jonkin tutkimuksen mm eri talouspapereista) Minä vedän kostutettuun liinaan pirtua. Vessanovenkahvoihin taas mieto kloori, kuten itse vessaan muutoinkin. Yhtä mikroliinaa yhdensorttisiin asioihin, värikoodaus helpottaa. Ja liinan voi halutessaan välillä pesaista klooriaineella. Minullakaan kun ei ole liinoja liikaa, niin noin teen. Mutta vessaliina on vessaliina. Oviliina on oviliina, taukotupaliinat on erikseen, ja niinpäinpois.
- Anonyymi
Kertakäyttöisillä vain eristykset. Muissa tiloissa siivousliina ja normaali puhdistusaine. 8 puolta riittää moneen kahvaan.
- Anonyymi
Eikös näitä miten tehdään -kysymyksiä pitäisi kysyä esimieheltä, ja sitten toimia firman ohjeiden mukaan? Vai oletko yksinyrittäjä vailla alan koulutusta?
- Anonyymi
En ole nyt siinä firmassa, missä aiemmin olen ollut, en ole ollut koko korona-aikana siivoamassa, vaan harjoittelupaikassa toisessa työssä, missä joutuu myös hieman siivoamaan, etenkin juuri desinfioimaan, mutta jossa esimies ei tiedä siivouksesta juuri mitään, kun ei varsinaisesti ole hänelle kuuluvaa. Siivouksesta vastaava lomalla ja sijaiset eivät ole ammattilaisia, kuten en itsekään ole koulutettu. Mun pitäis kuitenkin periaatteessa osata enemmän kuin he, mutta en kovin paljon osaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ole nyt siinä firmassa, missä aiemmin olen ollut, en ole ollut koko korona-aikana siivoamassa, vaan harjoittelupaikassa toisessa työssä, missä joutuu myös hieman siivoamaan, etenkin juuri desinfioimaan, mutta jossa esimies ei tiedä siivouksesta juuri mitään, kun ei varsinaisesti ole hänelle kuuluvaa. Siivouksesta vastaava lomalla ja sijaiset eivät ole ammattilaisia, kuten en itsekään ole koulutettu. Mun pitäis kuitenkin periaatteessa osata enemmän kuin he, mutta en kovin paljon osaa.
Klooripitoiben aine vessat. Muissa tiloissa normaalit pesuaineet. Työjärjestys,ja tilasta toiseen siirryttäessä kärsineiden vaihto,kertakäyttö. Jytäkämmät käsineet lattianpesuun,nekin voi kloorilla pesaista päältä päin päivän kuluessa välillä. Erityisesti kaikki kosketuspunnat pyyhitään vähintään kertapv,esim yrityksissä missä vakihenkilökuntaa on. Vilkkaasti liikutuissa tiloissa useammin,mutta onko hysteriaa aihetta? Se kättenpesuohjehan on toimiva,eli ei kaikkea hinnasta kymmenkertaisesti,tai jos on tarkoitus,niin siivoojia täytyy olla kohteisiin lisää. Esim moni yritys käyttää yhtä vuoroa siivoojaa,mutta oma tuotanto menee monessa vuorossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1063781Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1433485Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.371980Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575701925Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891229- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.134976- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847