Koronasiivous ovenkahvat ym.

Anonyymi

Miten desinfioitte ovenkahvat ja valokoskettimet ja kaiteet? Toisissa paikoissa käytetään näköjään kertakäyttöpaperia pyyhintään, mutta sehän taas lisää roskan määrää.
Siivousliinaa joutunee taas kokoajan vaihtamaan, jos pintoja on paljon, ei riitä kovin pitkälle, vaikka puolta vaihtaisi.
Entä desinfiointisuihke, ensin liinaan, vai suoraan pinnalle ja pyyhintä?

5

132

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kertakäyttöliinoja tai paperia kantsi käyttää, ja niissä, kuten talouspaperissa, on valmiina jo pöpöjä. (luin jonkin tutkimuksen mm eri talouspapereista) Minä vedän kostutettuun liinaan pirtua. Vessanovenkahvoihin taas mieto kloori, kuten itse vessaan muutoinkin. Yhtä mikroliinaa yhdensorttisiin asioihin, värikoodaus helpottaa. Ja liinan voi halutessaan välillä pesaista klooriaineella. Minullakaan kun ei ole liinoja liikaa, niin noin teen. Mutta vessaliina on vessaliina. Oviliina on oviliina, taukotupaliinat on erikseen, ja niinpäinpois.

    • Anonyymi

      Kertakäyttöisillä vain eristykset. Muissa tiloissa siivousliina ja normaali puhdistusaine. 8 puolta riittää moneen kahvaan.

    • Anonyymi

      Eikös näitä miten tehdään -kysymyksiä pitäisi kysyä esimieheltä, ja sitten toimia firman ohjeiden mukaan? Vai oletko yksinyrittäjä vailla alan koulutusta?

      • Anonyymi

        En ole nyt siinä firmassa, missä aiemmin olen ollut, en ole ollut koko korona-aikana siivoamassa, vaan harjoittelupaikassa toisessa työssä, missä joutuu myös hieman siivoamaan, etenkin juuri desinfioimaan, mutta jossa esimies ei tiedä siivouksesta juuri mitään, kun ei varsinaisesti ole hänelle kuuluvaa. Siivouksesta vastaava lomalla ja sijaiset eivät ole ammattilaisia, kuten en itsekään ole koulutettu. Mun pitäis kuitenkin periaatteessa osata enemmän kuin he, mutta en kovin paljon osaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole nyt siinä firmassa, missä aiemmin olen ollut, en ole ollut koko korona-aikana siivoamassa, vaan harjoittelupaikassa toisessa työssä, missä joutuu myös hieman siivoamaan, etenkin juuri desinfioimaan, mutta jossa esimies ei tiedä siivouksesta juuri mitään, kun ei varsinaisesti ole hänelle kuuluvaa. Siivouksesta vastaava lomalla ja sijaiset eivät ole ammattilaisia, kuten en itsekään ole koulutettu. Mun pitäis kuitenkin periaatteessa osata enemmän kuin he, mutta en kovin paljon osaa.

        Klooripitoiben aine vessat. Muissa tiloissa normaalit pesuaineet. Työjärjestys,ja tilasta toiseen siirryttäessä kärsineiden vaihto,kertakäyttö. Jytäkämmät käsineet lattianpesuun,nekin voi kloorilla pesaista päältä päin päivän kuluessa välillä. Erityisesti kaikki kosketuspunnat pyyhitään vähintään kertapv,esim yrityksissä missä vakihenkilökuntaa on. Vilkkaasti liikutuissa tiloissa useammin,mutta onko hysteriaa aihetta? Se kättenpesuohjehan on toimiva,eli ei kaikkea hinnasta kymmenkertaisesti,tai jos on tarkoitus,niin siivoojia täytyy olla kohteisiin lisää. Esim moni yritys käyttää yhtä vuoroa siivoojaa,mutta oma tuotanto menee monessa vuorossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1294
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1086
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1012
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      159
      967
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      833
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      796
    Aihe