Opiskelupaikka eri paikkakunnalla kuin omistusasunto, onko kokemuksia?

Anonyymi

Olen jo vuoden käynyt Tampereella koulua ja majoittunut ensimmäisen lukuvuoden perhetutun asunnossa kun hän oli vaihdossa ja toisen lukuvuoden tuttavaperheen luona aina osan viikosta. Jälleen kerran olen tilanteen edessä, ettei majoitus paikkaa ole lukuvuoden alkaessa.

Olen aikuisopiskelija päivätoteutuksessa, minulla on omistusasunto, perhe, sitova harrastus pääkaupunkiseudun laidalla. Miehellä hyvä työ ja myös kaikki pääkaupunkiseudulla. Emme mitenkään päin voi muuttaa tampereelle.

Koulua edelleen jäljellä 3 vuotta ja ainakin tämä tuleva vuosi vaatii läsnäoloa paljon. Edellisestä lukukaudesta oppineena joka päivä edestakaisin matkustaminen ei ole vaihtoehto rahallisesti, eikä edes oman jaksamisen puitteissa. Sillä edes takaisin matkaaminen vaatii useita julkisten vaihtoja ja aikaa kuluu yli 2h per suunta.

Koulutuslinjaani ei ole tarjolla pääkaupinkiseudulla vastaavalla toteutuksella. Opiskelen pitkäaikaista haaveammattia enkä ole lopettamassa koulutusta.

Tiedän, että asioilla on tapana järjestyä, mutta juuri nyt valo tunnelin päässä tuntuu sammuneen.

Onko jollain vastaavaa kokemusta? Miten sain tämän paletin pyörimään?

8

2190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Onhan meitä perheellisiä, jotka opiskelevat ”unelma-ammattiin” toisella paikkakunnalla. Ihan normisti onnistuu. Opiskelija-asunto esim. solusta opiskelupaikkakunnalta, viikonloput vietetään perheen kanssa kotikaupungissa. Sitovat harrastukset laitetaan opiskelujen ajaksi tauolle, koska ihan kaikkea ei vaan pysty.

      • Anonyymi

        Sitova harrastus on tauolla, omistajasuhde pitää kuitenkin kiinni pk-seudulla. Tämä ei kuitenkaan ole ongelmana.


    • Anonyymi

      Onko opiskelijasolu mahdoton ajatus? Miksi majailla tuttavien nurkissa?

      Perhe, sitova harrastus ja näiden rinnalla opiskelu toisella paikkakunnalla on melko mahdoton yhtälö. Mistä noista voisi luopua, kun kaikkea ei voi saada? Elämä on valintoja!

      • Anonyymi

        Sitova harratus on tauolla, omistajuus on ja pysyy samassa paikassa kuin perhe. Tähän ikään mennessä sen on jo useampaan otteeseen oppinut, että elämä on valintoja täynnä. Joskus on vain hyvä kuulla miten muut ovat vastaavat asiat ratkaisseet.

        Opiskelijasolu ei ole poissuljettu. Mitä halvempi sen parempi. Olen majoittunut tuttavillani puhtaasti taloudellisistä syistä. Omistusasunnon kuluihin osallistuminen ja toisen "majapaikan" pitäminen kun ei opiskelijan rahoilla kovin itsestäänselvyys ole.


    • Anonyymi

      Se on melko arpapeliä tuo opiskelijasoluasuminen. Kämppikseksi saattaa saada minkätahansalaisen hullun, häirikön, tms. Itse olen vanhemmalla iällä majoittunut myös opiskelijasoluissa, osin niinkin, etten ole ollut enää tutkinto-opiskelija, vaan ollut paikkakunnalla kesällä töissä. Yksiöitä mainostetaan annettavan mm. graduntekovaiheessa oleville yliopisto-opiskelijoille, mutta eipä itselle tippunut! Gradua väännettiin osin 16-vuotiaiden kaljaa kiskovien amislaisten solussa, seuraavassa solussa kuulovammainen kämppis huudatti (luonnollisesti) telkkaria illat pitkät, seuraava kämppis huudatti keskellä yötä keittiössä netistä Herran sanaa kuunnellen jenkkiläistä hurmossaarnaajaa...On saatu kämppikseksi myös mielenterveysongelmainen maahanmuuttaja joka valvoi yöt ja maanmiestänsä lappasi sankoin joukoin ovesta sisään ja ulos öisin. Kun kutsuin poliisit yörauhan takaamiseksi, esitti minusta erinäisiä paikkansa pitämättömiä väitteitä. Ulko-oven "unohti" useinkin auki kavereilleen samassa pihapiirissä lähtiessään. Hiljattain kämppiksenä oli lähes psykoottinen entinen sairaanhoitaja, jonka työkkäri oli pakottanut uudelleenkouluttautumaan, vaikka oli tosi huonossa kunnossa. Tämä oli netin senssipalstoilla ja ovella lappasi lukemattomia äijiä, joita ei kaikkia edes muistanut kutsuneensa. Sitten on ollut ns.vajaa kämppis: tosi yksinäinen, koko ajan asiaa. Valvoi tämäkin yöt. Kun kuuli minun tulevan huoneestani vaikka aamuviideltä töihin lähtiessäni, ampaisi tikkana jaarittelemaan-samoin kun tuli iltavuorosta tosi myöhään. Myös jos menin keskellä yötä klo.2-4 vessaan (herättyäni vessahätään) oli tikkana eteisessä suu vaahdossa jaarittamassa hölmöläisen juttujansa! Eli: jos voit, vuokraa vaikka jonkun mummelin ok-talon yläkerta tai pihamökki, mutta älä solua. Laitakaupungiltakin saattaa bussilla hyvin päästä.

      • Anonyymi

        Olen melko avoin tuolle soluajatukselle täysin taloudellisen tilanteen takia. Olen yrittänytkin näitä mummon yläkammaripaikkoja metsästää, eikä kaupunginlaitakaan niin haittaa, mutta niitä on vain harvoin tarjolla.

        Tuo sinun kokemuksesi, sekä muutama muu kauhutarina soluasumisesta kuitenkin aavituksen mietityttää. Toisaalta en välttämättä ehkä koko viikkoa joutuisi aina paikalla olemaan.


    • Anonyymi

      Eikö kukaan kurssikaveri huoli sua osaksi viikkoa sohvalleen?
      Itse opiskelen n. 100km päässä kotoa. Olen joskus yötä opiskelukaverilla, joka asuu kolmiossa ja miesystävänsä käy viikonloppuisin. Alkuun vein kahvipakettia yms. rahan arvoista syötävää, mutta sitten aloin maksaa kympin, parikin yöltä. Ja vein omat lakanat ja pyyhkeen. Ja hänkin on siis työssäkäyvä aikuisopiskelija.
      Ota puheeksi kurssikaverien kanssa, et ehkä ole ainoa noissa ongelmissa. Joku saattaa huolia sinut sohvalleen tai löydätte jonkin vuorokämppäratkaisun.

      • Anonyymi

        Olen luokan vanhin, muut sitten vielä minua n. 10v nuorempia miehiä, jotka asuvat soluissa tai tyttöystäviensä kanssa, joten siinä mielessä hankala yhtälö. Ketään majoittaja vaihtoehtoa en osaa näin äkkiseltään nimetä.

        Mutta toisella suuntutumispuolella voisi olla potentiaalia, kiitos tästä ideasta pitää hieman kartoittaa asiaa lisää!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe