Lukio ja koira?

Anonyymi

Moikka! Aattelin täällä kysästä asiasta ja jospa vaikka joku samassa tilanteessa oleva/joskus ollut kertois omia kokemuksia.
Eli olen siis 16-vuotias ja menossa syksyllä lukioon. Olisin mahdollisesti saamassa omaa koiraa (portygalinvesikoira), mutta nyt mietinnän alla on se, että onkohan koiranpentua järkevää ottaa lukion päälle, koska tietysti lukio vie huomattavasti enemmän aikaa kuin esimerkiksi peruskoulu..? Mulla toi lukio on ihan 2min matkan päässä ja asumme siis maalla, että matkoihin ei ainakaan aikaa mene ja en tosiaan ole mikään bile ihminen tai muutenkaan hengaile missään lukuunottamatta poikaystävää, että päivisin mulla kyllä olisi mielestäni aikaa hyvin ja intoakin riittää, toki en tiedä kuinka rankkaa ja aikaa vievää lukio oikeasti on, mutta koirien kanssa olen aina ollut tekemisissä ja perheessämme ollut muutenkin aina koiria ja vanhemmat luvanneet auttaa tämänkin hoidossa, jos siihen päädymme, mutta kysymys kuuluukin, kannattaakohan oma koira ottaa lukion lisäksi?

3

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pistä se poikaystävä vastuuseen Cao deAquasta. Hyväksi suhteeseen teidän kolmen kanssa.

    • Anonyymi

      Jos mietityttää jaksatko niin ota koira vasta kun opinnot ovat käynnissä ja ainakin yksi tai kaksi koeviikkoa mennyt. Hyvä jos muut auttaa. En tiedä lukion rankkuudesta mutta itse amiksessa (aikuispuoli kylläkin) ja mä otin koiran just alkuvuodesta, nyt penikka 5 kk ja hyvin on mennyt työssäoppimiset yms. Myös raha on kysymys, riittääkö se? Varsinkin pentu ajan ruokintaan kannattaa panostaa ja eläinlääkärikäynnit jos jotain sattuu, jotain voi ehkäistä valitsemalla suht terveen rodun. Ja varusteet, itse koiran myötä innostuin kokeilemaan vetohommia ja arkitokoa ja vaellusta, ja kaikki kamat ja harkka maksut ei oo halpoja, ei mullakaan vielä oo edes puolia kamoista mitä tarvin noihin, kohta aloitetaan arkitokoa kun harkka antaa myöten. Onnea koiran hankintaan jos sellainen on tulossa! Ja harkitse vakavasti jaksatko, se on sinun sekä koitan etu!

    • Anonyymi

      Mun mielestä sun pitäs ensin rauhassa katsoo kuin paljon aikaa koulu vie ja vasta sitten miettiä pentua.Sosiaalistaminen ym.koulutus vie aikaa,ei riitä pelkät pissalenkit.Uskon vahvasti et on liikaa molemmat.Ja tosiaan raha,jos tarvii eläinlääkäriä,on kallista ja ruuat muut tarvikkeet syö rahaa.MIETI TARKKAAN enenkun pennun otat,ootko varmasti valmis vastuuseen koirasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      91
      7703
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      131
      3083
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      159
      1966
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      75
      1747
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1589
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      178
      1540
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      794
    Aihe