Kuvittelenko vain, vai onko Vaajakoski jotenkin levotonta aluetta? Tuntuu siltä, että 90% lapsista/nuorista on jonkinasteinen ADHD ja liikenteessä ihmisillä tuntuu olevan sellainen hällä väliä-meininki, iästä riippumatta.
Olen asunut Vaajakoskella vasta alle vuoden ja jo nyt alan olemaan ihan täynnä tätä paikkaa. Ikinä ennen asuinpaikka ei ole ärsyttänyt näin. Ärtymyksen syy siis ei ole itse Vaajakoskessa vaan yleisesti ottaen ihmisissä (poikkeuksiakin tietenkin on).
Olen asunut Vaajakoskella vasta alle vuoden ja jo nyt alan olemaan ihan täynnä tätä paikkaa. Ikinä ennen asuinpaikka ei ole ärsyttänyt näin. Ärtymyksen syy siis ei ole itse Vaajakoskessa vaan yleisesti ottaen ihmisissä (poikkeuksiakin tietenkin on).
Vastaukset 8
Vanhimmat
Paikkakunnalla on liikaa sosiaalista asuntokantaa ja muutenkin sosialisteja turhan paljon. Se on osittain jäämää SOK:n orjalaitoksista jotka työlllistivät aikanaan lähes jokaisen kyläläisen. Yksi syy on se kun savolaisten tie paratiisiin avautui Pönttövuoren tunnelin myötä, niin Vaajakosken asema oli ensimmäinen potentiaalinen junastajääntipaikka kun Jyväskylään ei kehdattu mennä.
Lisäksi kylällä ympäristöineen toimii noin 20 aktiivista huumediilerä jotka aktiivisella markkinoinnilla sekoittavat paikan imagoa. Tunnettuahan on että sosiaalisten ongelmien kanssa painivat vanhemmat eivät juuri jälkeläisistään välitä.
Nyt kaavoituksella yritetään täyttää kylän keskusta liian monilla kerrostaloilla ja tämä edesauttaa sosiaalisia ongelmia.
Pienessä keskustassa pistää huppariluihut enempi silmään. Kaikkialla näitä vain ja ainostaan kovan kaman perässä steppaajia on , muuallakin kuin Vaaakoskella.
Se kyllä sotkee kaikkien kuvioita jo nykyään.
Meitä on joka junaan ja osa jää asemalle kukaan ei ole täydellinen.. Toiset narkkaa muut vetää Alkoa jotkut polttaa ku korsteenit
Minullaon ollut kortti MM-vuodesta 95 lähtien ja olen huomannut että viimeisen 10 vuoden aikana kakaroiden liikennekäyttäytyminen on tipahtanut surkealle tasolle. Autoilijana joudut ensiksi ajamaan liikennesääntöjen mukaisesti, tietenkin, ja lisäksi joudut tarkkailemaan ettei joku itsesuojeluvaistoa vailla oleva idioottikakara yhtäkkiä syöksy tai kaadu pyörän rotiskollaan eteen.
Nykyiset liikenneruuhkat kylän kiertoliittymän luona johtuvat osaltaan virran siltaremontista, mutta suurelta osin siitä että aina on joku "mummo" joka ei uskalla ajaa ympyrään odottaen että se on aivan tyhjä.
Tilanne helpottuu piakkoin kun Urheilutie avautuu ja kaikki ympyränpelkääjät ruuhkauttavat sen matkallaan Leppävedentielle.
Saksalainen kaukolämpöfirma kaivaa samaa linjaa auki jo ties kuinka monetta kesää Haapatiellä. Sillai sitä hommoo piisaa. Etenkin kun tekee loivaliikkeisesti.
Ollen pakolainen kantis ei kesta sana työ, mene heti paniikki.
Yhteiskunnallinen tilannehan tulisikin olla sellainen että kantasuomalaisten ei tarvitsisi tehdä työtä, vaan muualta tuotu halpatyövoima olisi sitä varten.
Aikoinaan se toimi Amerikassakin loistavasti, mutta sitten sosialismi alkoi nostaa päätään sielläkin.