Saska Nuutinen katosi Vantaalta 2007

Anonyymi

Täällä ei vielä ollut aloitusta vuonna 2007 35-vuotiaana kadonneesta Saska Marleena Nuutisesta. Nuutinen on ainoa pääkaupunkiseudulta kateisiin jäänyt nainen tämän vuosituhannen ensimmäiseltä vuosikymmeneltä.
Tämä on näitä vaiettuja katoamistapauksia ja vaikka Nuutinen katosi sosiaalisen median ja mm. murhainfo-sivuston aikakautena, ensimmäiset tiedot Saskan katoamisesta tulivat julkisuuteen vasta vuonna 2012.

Nuutinen oli riidellyt miesystävänsä kanssa ja poistunut sitten kodistaan Vantaan Pähkinärinteellä aamuyöllä perjantaina 29.6.2007. Hän oli kysellyt ystäviltään, jos pääsisi yöksi. Sitten hän katosi. Poliisi epäili alkuvaiheessa Nuutisen joko tehneen itsemurhan, tai tulleen miesystävänsä tappamaksi. Nuutisesta oli varma havainto vielä katoamista seuraavalta maanantailta...
Vuoden 2013 kesällä Nuutisen tavaroita löytyi Pähkinärinteen Lammaslammen rannasta koivikosta tiheän kasvillisuuden seasta ja tämän jälkeen tapaus siirtyi Keskusrikospoliisin tutkittavaksi ja KRP alkoi tutkimaan tapausta henkirikoksena.
Ajatuksena on ilmeisesti, että Saska meni jonkun tuttunsa luokse ja tuli tuon tuttavan surmaamaksi.

Onko kenelläkään mitään tietoja tapauksesta?

17

3048

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luulin Saskan olevan miehen nimi. Onko kantasuomalainen nainen?

      • Anonyymi

        Kyllä on kantasuomalainen kyseessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä on kantasuomalainen kyseessä.

        Kyllä ystävä oli ihan kantasuomalainen. Hänet on tammikuussa julistettu kuolleeksi.


    • Anonyymi

      Kumman vähän hänestä on kirjoitettu jos tavaroita löytyy puskista niin voisi kuvitella että on täällä yrittänyt yöpyä ja kohdannut kohtalonsa voisiko olla joku eläin mutta jos miehen kas tulee riitaa ja sit katoaa niin

    • Anonyymi

      Ehkä piilotti kamat sinne itse jos ei ollut asuntoa. Saanut sitten yösijan joltain joka nirhannut Saskan Missäs tää Moorink tuohon aikaan pyöri.

    • Anonyymi

      Kumman vähälle huomiolle tämä juttu on jäänyt joku laittanut kylttejä ja nuolen poliisi korjasi kyltit ja odottaa viestiä Eikö olisi pitänyt katsoa mihin nuolet osoittavat ja ottaa vaikka ruumis koira mukaan pikku vinkkinä vaan

      • Anonyymi

        Eikös tuo järvi ole koluttu kahteen kertaan ja poliisi teki koirien kanssa maastoetsinnät katoamisen jälkeen. Mihin tuolla sitten voisi kuopata jonkun, ainoa tapa roudata sinne veteen joten luulisi että löytyisi jostain suhteellisen rannasta painojen kera. Ehk tässäkin auttaisi ne pojat jotka löysi sen kadonneen kundin sieltä järvestä.


    • Anonyymi

      Kaupunki aikoi hävittää jonkun laittamat viitat "hautapaikalle", kukahan määräsi, taitaa tietää murhaajan.

    • Anonyymi

      Mitähän oli ne asiat mistä äiti ei halunnut kertoa enää lehdessä, eikä toimituskaan halunnut ottaa esille?

      • Anonyymi

        Aviomies ja päihteet.


    • Anonyymi

      Kemissäkin kerran mies katosi joku meri pelastus tai mikä lie alkoi etsiä miestä avo mereltä sukeltelivat siellä ja rahaa paloi No mies löytyi aika rannasta tämän meri pelastus veneen alta mies oli nääs ajanu autoineen siihen rantaan jossa tätä paattia säilytettiin näin muistan tään tarinan että aina ei kannata mennä merta edemmäksi kalaan

    • Anonyymi

      Eli rillut, puhelin, rotsi ja peitto ainakin löytyneet pusikosta. Tosin nyt ei tiedä oliko se silloin noin pusikkoa kun Saska ilmeisesti yöpyi siellä? Ottanut takin pois ja nukkunut sen päällä peiton alla.Ehkä joku elukka tai hyönteinen purrut nukkuessa ja Saska alkanut läimiä sitä ja juossut paniikissa veteen ja saanut siellä jonkun kohtauksen? Pikkureppu ilmeisesti kadoksissa, nukkunu se päänsä alla ja tempassut sen mukaansa läimiäkseen jotain oletettua hyökkäystä?

      • Anonyymi

        Niin tai joku löytänyt repun ja pitäny itellään ehkä ollu mania tai jotakin muuta


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin tai joku löytänyt repun ja pitäny itellään ehkä ollu mania tai jotakin muuta

        Tai oisko menny kuselle yöllä. Siksi kamat jätetty sinne. Joku yllättänyt, matu tai muu vastaava.´ kuten matu. Mutta ruumiin pitäs kyllä löytyä tuolta alueelta. Heitetty johonkin katuviemäriin? Sieltä ei edes välttämättä haju paljasta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tai oisko menny kuselle yöllä. Siksi kamat jätetty sinne. Joku yllättänyt, matu tai muu vastaava.´ kuten matu. Mutta ruumiin pitäs kyllä löytyä tuolta alueelta. Heitetty johonkin katuviemäriin? Sieltä ei edes välttämättä haju paljasta.

        Niin ehkä kusella reikään on uponnut joku kova hyvältä tuntuva oksa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin ehkä kusella reikään on uponnut joku kova hyvältä tuntuva oksa

        Että semmostako sulle on tapahtunut.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Että semmostako sulle on tapahtunut.

        Varmaan monellekin ja he ovat kadoneet


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      140
      5689
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      75
      3223
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      89
      1705
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      123
      1153
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1094
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      55
      972
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      76
      954
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      55
      924
    9. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      844
    10. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      825
    Aihe