Sopisiko bordercollie minulle?

Anonyymi

Itselleni on tullut ajankohtaiseksi toisen koiran hankinta ja olen alkanut miettimään sopisiko minulle bordercollie. Tällä hetkellä minulla on 3-vuotias keskikokoinen villakoira ja haluaisin nyt koiran jolla olisi vahvempi työskentely motivaatio, (todennäköisesti) parempi hermorakenne (tämän hetkinen koira on todella arka vieraita ihmisiä ja koiria kohtaan. Myös herkästi paineistuu ja tämä ilmenee jäätymisellä ja ”korvattomuudella”)ja isomman koira (n.35cm säkäinen tällä hetkellä).

Koira tulisi harrastuskoiraksi pääasiassa tokoon ja agilityyn. Lisäksi esimerkiksi jälkeä yms. haluaisin kokeilla, johon ei villakoirallani ole mitään kiinnostusta ollut.

Itse olen 15-vuotias tyttö ja sen tiedän, ettei motivaationi koiriin (tai muihinkaan eläimiin) ole selkeästi laskemassa:). Tällä hetkellä harrastetaan koirani kanssa tokoa ja agilitya, ja lisäksi harrastan valokuvausta ja ratsastusta. Minulla on paljon kokemusta muistakin eläimistä kuin koirista, mutta myös paljon kokemusta erinrotuisista koirista, kuin villakoirista (rottweilereista, dobermaneista, noutajista, erirotuisista paimenkoirista yms.)

Kiitos jo etukäteen vastauksistanne. :)

6

293

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuli myös mieleen se, että ”uskaltaisinko” ottaa käyttölinjaista bc:tä? Omaan silmääni ”nätimpiä” ja vähän epäilyttää tuo näyttisten karvan määrä ja niiden työskentely motivaatio yms.

      • Anonyymi

        Käyttölinjainen bc ei ehkä ole paras vaihtoehto harrastamiseen, niillä pitäisi paimentaa. Mieti tilalle vaikka kelpietä.


      • Anonyymi

        Jos epäilet näyttölinjassa työmoottorin määrää, niin suosittelen tapaamaan useampia yksilöitä näistä linjoista. Yksilöissä kun tottakai on paljon eroja. Harrastuksiin jalostetut käyttölinjaiset ja harrastuksiin jalostetut näyttelylinjaiset ovat lähtökohtaisesti kumpikin ihan yhtä hyviä harrastuksiin. Olen nähnyt niin käyttö-, kuin näyttölinjaisiakin, joilla on normaalia heikompi työmoottori.

        Erittäin yleistäen sanoisin että näyttölinjat ovat usein luustoltaan terveempiä, mutta kuitenkaan linja ei sitä terveyttä takaa. Näytöt voivat olla perus harrasteluun huomattavasti helpompia, vähemmän vaativia ja sitä kautta tasapainoisempia harrastuskavereita jos vertaa vietikkääseen käyttölinjaiseen.

        Kantapään kautta oppineena antaisinkin sulle vinkiksi, että tapaa vielä paljon lisää erilaisia yksilöitä ja kysele näistä omistajilta sekä tutki yhdistelmiä laajasti jättäen huomiotta mikä linja siellä pesii.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Käyttölinjainen bc ei ehkä ole paras vaihtoehto harrastamiseen, niillä pitäisi paimentaa. Mieti tilalle vaikka kelpietä.

        Ei käyttölinjaisella bcllä ole pakko paimentaa, mutta harrastaminen voi olla erittäin haastavaa mm. silmänkäytön ja lähellätyöskentelyn kannalta. Toki arkikin vaikeutuu, kun pitää pitää koiralle paimennuksen suhteen tarkat rajat, ettei lähde käsistä


    • Anonyymi

      Kelppie on vielä enemmän työkoira

      • Anonyymi

        Harrastuslinjainen kelpie on verrattavissa harrastuslinjainen bortsuun, paitsi että kelpiellä on lyhyt turkki.

        Työlinjainen kelpie taas on verrattavissa työlinjaiseen bortsuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      264
      2404
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      71
      2383
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1568
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      43
      1406
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1329
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1230
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1029
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe