Lomallo liikkuu pitkin suomenmaata ilmoitellen eri paikallislehdissä...ostetaan lomaosakkeita. Kun soitat numeroon ja tulet tapaamiseen paikalliseen hotelliin niin selviää että ostaminen tarkoittaa että sinä ostat heidän jäsenyyden joka maksaa kymppitonnin ja hyvittävät sitten viikko-osakkeestasi sen 6000-7000 euroa ja välirahaa jää jäsenyyteen yli 3000 euroa + ALV. Kaikenlisäksi nämä kaupat tehdään kahdella kauppakirjalla. Miksiköhän? Maksat siis noin 5000 euroa että pääset eroon lomaosakkeestasi josta olet maksanut isot rahat kun jälkipolvi ei sitä halua. Järkevää? Ei. Lomallo jäsenyys ei anna mitään merkittävää etua tai alennusta lomailussa. Samanlaiset tai suuremmat edut saat kun sinulla on S-kortti tai olet mukana monissa eri hotellien kanta-asiakasohjelmissa yms, luottokortti hotelli ohjelmat tai vain käyttämällä trivagoa. Pari klikkausta netissä ja saat samat alennukset ja enemmän...tulee hyvä tuntipalkka verrattuna Lomallo hintoihin. Laittakaa hyvät ihmiset osakkeenne tori palveluun myyntiin hintaan 600-1000 euroa ja saatte sen hinnan ja ette maksa mistään jäsenyyksistä 5000 euroa osakkeesta eroon pääsemiseksi tähän lomallo jäsenyyteen ja saadaksenne alennusta 10% normi hotellien ovh hinnoista. Ei perillisenne halua mitään lomallo jäsenyyksiä joissa on vuosimaksut kuten lomaosakkeissa. Lomallo jäsenyydessä on pakollinen vuosimaksu.
Myykää torissa ja toki myytte tappiolla sen lomaosakkeenne, mutta ette enään maksa mitään 5000 euroa lisää kaiken lomaosakemaksujen lisäksi sillä olette maksaneet niitä jo ihan tarpeeksi vuosien varrella millekään lomallolle. Myymällä tappiolla osakkeenne niin voitte kuitenkin vähentää tappion mahdollisista tulevista verollisista myyntivoitoista.
Lomallo ja eroon viikko-osake omistuksesta
18
541
Vastaukset
- Anonyymi
Perilliset on taas tyytyväisiä kun vanhemmat tekee hölmöjä kauppoja jotka periytyy heille. Eli tässätapauksessa periytyy noin 300 euron vuosittainen lomallo jäsenmaksu. Ei jälkipolvi halua tällaista lomallo jäsenyyttä. Lopettavat jäsenyyden ja siinä meni se 5000 euroa.
- Anonyymi
Tori.fi on tulvillaan lomaosakkeita, hinnat alkavat parista satasesta mutta kauppa ei käy. Ei tietenkään, kuka ääliö moisia ostaisi.
- Anonyymi
Ettehän te mitään tarvitsekkaan. Aikannehan kuluu täällä eri osastoilla kiukutteluun.
- Anonyymi
Kyllä minä ostan heti näitä muutaman satasen viikkoja. Ei ole vain näkynyt myynnissä torissa. Kattelen siis vain alle tonnin viikkoja.
- Anonyymi
Tori.fi haulla "lomaosake" tuotti heti ensimmäiselle sivulle alle tonnin viikkoja, halvin hintapyyntö on 1€, Airistolla.
- Anonyymi
Tänään käytiin golffailee. 55€/henkilö ja 60€ olis ollu koko viikko, mutta kun ei huomisesta kukaan tiedä, niin mitä väliä millään hinnoilla on? Olis saannu imasikskin ku olis menny esittelyyn, mut on ennestään jo 12 viikkoa ja riittää ny lapsillekin.
- Anonyymi
12 viikkoosaketta on samanarvoinen kun 1 lomallo jäsenyys. Siis eivät kumpikaan minkään arvoisia jos niistä haluaa eroon.
- Anonyymi
Millä mittaat arvoja? Raha on liian vanhanaikaista, koska senkin arvo muuttuu jatkuvasti. Hyvä mieli nyt on paras tuote aina.
- Anonyymi
Eiköhän noissa ole samaarvo vaikka mittaisi niiden arvoa rautakangella. Siis arvottomia.
- Anonyymi
Edelleen vertauksesi on ulkona omasta olostasi. Ei hyvä olo ole muualla kuin sinussa itsessä.
- Anonyymi
Toki rautakankikin on hyvä sijoitus, jos se saa sinut tuntemaan onnellisuutta.
- Anonyymi
Sijoituksena rautakanki on parempi ja kauemmin kestävä kukn lomalloosake tai lomaosake.
- Anonyymi
Koska se selvästi tekee sinut onnelliseksi.
- Anonyymi
Älkää sortuko lomaosakkeisiin ja jäaenyysosakkeisiin. Ostakaa ennemmin se rautakanki.
- Anonyymi
HYVÄ VALE!!! HIENO VETO!
- Anonyymi
Lomajäsenyys on kuulemma tulossa suomen suurinpaan vedätys kuplaan? Jotain tapahtuu vielä eikä se oo kaikille mieluinen.
- Anonyymi
Lomallo jäsenyydessä ei ole pakollista vupsittaista jäsenmaksua. Jos haluaa se voi jättää maksamatta mutta ei voi käyttää palveluja. Lomapsakkeessa on se vittum
Ainen asia että yhtiövastike on pakollinen vuosimaksu esim. 500€jos et maksa niin se menee perintään. - Anonyymi
Lyhyesti ja ytimekkäästi: Tehkää juuri noin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6658071Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672330Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332270- 1471843
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281364Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511248Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141234Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.65901Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65861Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7794