Hei
Kysyisin onko kenelläkään kokemusta käyttää tontilla olevien purkukuntoisten rakennusten hävittämiseen vapaapalokuntaa, joka tuikkaisi rakennukset liekkeihin ja harjoittelisivat sammuttamista? Ja mitä loppurakennusten (tiili, kiviperustukset) pois roudaaminen maksaisi?
Minulla on tontti myynnissä, rakennusten ollessa kuosissa hinta oli 19 000€. Nyt rakennukset vaativat remontointia ja osa on suoraan purkukuntoisia. Olen laskenut hintaa 9000€, ajatellen että se kattaisi purkamisesta aiheutuvat kustannukset.
Välitttäjältä olen kysynyt hinta-arviota, lisäksi olen katsonut paikkakunnalta myytävien tonttien ja mökkien hintoja. Hinnassa ei mielestäni ole ns ilmaa, enkä ihan ilmaiseksikaan halua tonttia myydä, vaikka itselläni ei olekaan sille käyttöä.
Itse tontti kaipaa ruohon leikkausta ja ehkä puiden karsimista, jos haluaa tontista vieläkin avaramman. Tontti sijaitsee hyvällä paikalla ja ostajia olisi jos saisi puoli-ilmaiseksi. Moni sanoo juuri purkukustannusten käyvän liian suureksi.
Eli voinko vaan ottaa paikalliseen VPK:n yhteyttä ja sopia rakennusten polttamisesta?
Tontilta rakennusten purkaminen
9
110
Vastaukset
- Anonyymi
Ei ne tule tuollaisiin hommiin ja sitten sulla olisi nokiset hiiltyneet rauniot jäljellä.
Paras tapa on kaivinkoneen kouralla puuosat auton lavalle. Jos siellä on hirttä niin ottajia löytyy kunhan ilmoitat ilmaisesta kuormasta.
Tiilet, tornin ja perustuksen saat kaivaa tontin nurkalle iso kuopan ja ei kun tasaamaan. - Anonyymi
Ota yhteyttä johonkin palokuntaan. Näitä tehdään, en tiedä kuinka paljon tarjontaan nähden. Tietysti palokunta arvioi onko paikka sopiva polttoon.
- Anonyymi
Nuo polttamisethan kiellettiin jo noin 10 vuotta sitten, eli ei ole mahdollista nykypäivänä.
Aloittajan "huippusijainti" on mielenterveyspotilaan houretta. Tontti hyvällä sijainnilla maksaa sen 150.000 € -> , jolloin purkukustannuksetkaan eivät ole ongelma. Eli unohtaa sen negatiivisen arvon omaavan tontin ja hoitaa mielensä kuntoon!- Anonyymi
Missään kohtaa ei lue huippusijainti, mutta ymmärtäähän tämän kommentin kaikkineen päivineen, olemmehan suomi24 keskustelupalstalla. Eikä kyse ollut edes siitä missä tontti sijaitsee vaan voiko vapaapalokuntaa käyttää rakennusten polttamiseen-> hävittämiseen.
- Anonyymi
Jatkuvasti on näitä koulutukseen käytettäviä polttoja, tänä vuonna mm. Päijät-Hämeessä hiljattain. Sijainnin pitää olla sopiva ml. naapurirakennusten suhteen.
- Anonyymi
Annammeko aloittajalle luvan ottaa palokuntaan yhteyttä kun sitähän hän näemmä kyselee?
- Anonyymi
Sitä kyselin, tai lähinnä sitä onko kenelläkään asiasta kokemusta. Jos niikseen tulee, otan yhteyttä tarvittaviin tahoihin, luvan kanssa tai ilman.
- Anonyymi
Jätän tämän leikkikentän teille temmellettäväksi. Enjoy!
Kiitos asiallisille vastaajille. - Anonyymi
Ja taas meillä on lisää kokemusta palstan aktivoijista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1867878Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1425395Vasemmistoliiton Minja Koskela ihailee suunnattomasti Maduroa
Minjan mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita vasemmistodiktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen. https:/1454311Perussuomalaisten Jani Mäkelä ihailee suunnattomasti Maduroa
Janin mukaan Suomen hallituksen pitäisi tuomita diktaattorin ja huumelordin tuominen oikeuden eteen.43499Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y732877Vasemmistolaiset venäjämieliset kitisee jenkkien iskusta Venezuelaan
kuten teki Yle-ykkösen uutisetkin eilen, ja avuksi haettiin taas vasemmistoproffa Koskenniemi paasaamaan - vanha kääpä.172637Persuilla paniikki, kun diktaattorit yksi kerrallaan kaatuvat
Hallapersut halusivat sivarineidostaan sotilasjuntan komentajan Suomeen, jotta persuaatteen mukaiset puhdistukset olisi112563- 2822479
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu1472400Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5812213