Hei!
Olen miettinyt opiskelevani agronomiksi. Haluaisin tietoa agronomeilta. Saatteko helposti töitä ja mitä teette työksenne? Voitte laittaa muutakin tietoa agronomin elämästä, jos pystytte? Netistä ei löydy paljoa tietoa agronomeista, joten kysyn täältä?
Agronomit tänne
12
367
Vastaukset
- Anonyymi
Aika mielenkiintoista tuo, että olet ajatellut opiskella agronimiksi tietämättä mitä agronomit tekevät työkseen.
Mikähän on perustelusi, kun itse työstä ja työn sisällöstä ei ole tietoa?- Anonyymi
kuha ponaparte kirjuuttaa.
- Anonyymi
Tiedän mitä agronomit tekevät. Omistamme maatilan ja haluan sen päälle korkeakoulutuksen tästä alasta. Haluan vain tietää ylipäätään alasta enemmän. Haluan myös tietää, saako helposti koulutuksen tasoista työtä?
- Anonyymi
Agronomin opinnoilla voi tehdä niin monipuolisesti työtä, että sen takia kyselen. Olkaa vaan hiljaa, jos ei ole järkevää sanottavaa.
- Anonyymi00010
Anonyymi kirjoitti:
Agronomin opinnoilla voi tehdä niin monipuolisesti työtä, että sen takia kyselen. Olkaa vaan hiljaa, jos ei ole järkevää sanottavaa.
Agronomeilla ei tee maatiloilla mitään
- Anonyymi
on se sellaasta , sano ponaparte .
- Anonyymi
Ole vaan hiljaa, kun et osaa edes Bonapartea kirjoittaa.
- Anonyymi00007
Yleisagronomi saa helposti töitä, jos kuuluu sopivaan puolueeseen. Jos opiskelet spesifisempää alaa, työllistyminen voi olla tosi vaikeaa.
- Anonyymi00008
Mikähän nykyään on "oikea puolue", kun iso osa opiskelijoista on viherpiiperöitä asfalttiagraareja?
Ja toisekseen, taitaa olla "yleisagronomeilla" kaikkein heikoin tilanne työllistymisen suhteen. Ainakin jos neuvontajärjestössä työskentely ei kiinnosta.
- Anonyymi00009
Mene mielummin johonkin oikeaan kouluun
- Anonyymi00011
Joo, oikeassa olet. Helsingin leikkiyliopisto kannattaa kiertää kaukaa.
SLU on sentään rankattu maailman kolmanneksi parhaaksi agraariyliopistoksi maailmassa, kohta 10 vuotta putkeen. HY ei noilla listoilla loista...
- Anonyymi00012
Valitse vaikkapa metsäalan.Suomen maataloudella ei ole tulevaisuutta.t.kohta entinen maanviljelijä/agrologi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o1933774Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812066Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin741963Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva481916Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.711825Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b611597Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421036Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem276946- 67864
Oikea mies ei katoa elämästä silloin
Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi98826