Äitini sairastui pikkutyttönä kaihiin ja näkö oli mennä. 1900-luvun alkupuolella senaikaiset lääkärit sanoivat, että ei voida mitään. Luonnonparantaja pyydettiin hätiin ja hän useaan otteeseen kävi polttamassa aluunan palasella äitini silmiä. Hirveää hommaa. Aikuiset pitelivät kiinni, että toimenpide saatiin tehdyksi. Tämä asia on vaivannut mieltäni vuosikymmenet. Itse oletan, että tosiasiassa kyseessä ei ollut lainkaan kaihi, vaan jokin bakteerin aihettama pöpö, joka samensi silmien linssit. Varsinkin muistan, että äiti kertoi, että hänen sormissaan oli märkivä ihottuma ja kynälläkään ei pystynyt kirjoittamaan. Haluaisin tähän luontaisen selityksen, koska sisarukseni suuttuvat minulle, kun epäilen, että kysymyksessä ei olisi ollut kaihi. Se kaihi ei vain mahdu järkeeni tuossa tapauksessa. Uskon kyllä itse asian ja parantumisenkin, mutta tuskin kaihi paranee desinfiointiaineella.
Alunalla hoidettu kaihi?
Anonyymi
1
328
Vastaukset
Erittäin epätodennäköistä, että harmaakaihi paranisi millään luontaishoidolla. Jos sellainen tunnettaisiin, se varmaankin olisi jo käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 528294
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1497557Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593919Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu953913- 1103752
- 553283
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod753259Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint372633IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2412609- 531774