Äitini sairastui pikkutyttönä kaihiin ja näkö oli mennä. 1900-luvun alkupuolella senaikaiset lääkärit sanoivat, että ei voida mitään. Luonnonparantaja pyydettiin hätiin ja hän useaan otteeseen kävi polttamassa aluunan palasella äitini silmiä. Hirveää hommaa. Aikuiset pitelivät kiinni, että toimenpide saatiin tehdyksi. Tämä asia on vaivannut mieltäni vuosikymmenet. Itse oletan, että tosiasiassa kyseessä ei ollut lainkaan kaihi, vaan jokin bakteerin aihettama pöpö, joka samensi silmien linssit. Varsinkin muistan, että äiti kertoi, että hänen sormissaan oli märkivä ihottuma ja kynälläkään ei pystynyt kirjoittamaan. Haluaisin tähän luontaisen selityksen, koska sisarukseni suuttuvat minulle, kun epäilen, että kysymyksessä ei olisi ollut kaihi. Se kaihi ei vain mahdu järkeeni tuossa tapauksessa. Uskon kyllä itse asian ja parantumisenkin, mutta tuskin kaihi paranee desinfiointiaineella.
Vastaukset 1
Erittäin epätodennäköistä, että harmaakaihi paranisi millään luontaishoidolla. Jos sellainen tunnettaisiin, se varmaankin olisi jo käytössä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1261593
Naisten liian suuret vaatimukset?
Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta2031026Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.
Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.154678Olen Aito Narsisti
Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.233551- 31510
- 187509
Outo liikkuja
Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut11464- 185454
- 41436
Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä
Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen18403