Laserleikkaus 40 vuotiaana

Anonyymi

Olen alkanut harkitsemaan laserleikkausta
-7 silmiini. Olen ajatellut niin että olisi kiva nähdä kauaksi hyvin ja kun lähinäkö alkaa huonontumaan ostan siihen erikseen lasit. Onko muita tämän ikäsiä jotka ovat tehneet saman ratkaisun? Monovision menetelmää en halua koska olen lukenut siitä paljon huonoja kokemuksia.

2

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olin 80v kun jonotin kuntasektorin jonossa että pääsin laserleikkaukseen ison kunnan keskussairaalassa.
      Kun ensimmäinen leikkaus meni hyvin, toinen silmä leikattiin puolen vuoden päästä. Nytkin olen ilman klaseja. Hyvässä valaistuksessa pystyn lukemaan sanomalehtitekstiä ja kirjoittamaan näyttöpäättellä.

      Olen kuullut, että monien ihmisten silmäleikkaus on epäonnistunut. Korjaushoidoissakaan tuskin paranee.
      Luulen, että silmäkirurgiaan hakeutuvan, kuten yleensä kirurgisiin operaatioihin, asiakkaan olisi voitava täysin rentoutua; meni syteen tai saveen asenteella.
      Sairaalan osaamattomuus ilmeni niin, että kokonaan sopimaton proteesi asennettiin polveen. Siitä tuli yliojentuva. Siihen määrättiin hankala aputuki. Ehkä silmäkirurgiakin on asiakkaan "relaamis-asenteesta" kiinni.

    • Anonyymi

      Riippuen silmän virheestä laseri ei aina ole ratkaisu. Joissakin tapauksissa se on pelkkä hiontaa silmän pintaan. eli silmälasi on hiottu sarveiskalvoon aivan kuten silmälasin linssi tai piilolinssi. Optiikalla polttopiste saadaan oikeaan kohtaan, mutta silmä toimii edelleen virheellisesti. Virhe asento voi aiheuttaa silmänpainetta ja verkkokalvon irtaumaa ja voi johtaa jopa sokeuteen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7512
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2936
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1776
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1404
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1153
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      77
      853
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      52
      745
    Aihe