SK 24/2020

Anonyymi

Kyllä täällä Suomen Kuvalehdenkin ristikoista voi keskustella. Tällä kerralla ristikko on Ilmo Juhani Liljeroos -laatijatrion laatima. Kiva ristikko, joskaa ei aivan kolmitähtinen, jollaiseksi se oli merkitty.

3

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teen tähänkin ristikkoon Näytä/piilota analyysi -systeemin jossakin vaiheessa, mutta en ole päättänyt milloin. Luin mitä tästä on kirjoitettu ja joitakin vihjeitä on nostettu esille ja vähän ihmetelty.

      Hieman keskinäistä nahistelua ja mollaustakin on ilmennyt. Yritetään olla täällä turhaan nahistelematta ja mollaamatta toisiamme, vaikka suhtauduttaisiin ristikoiden vihjeiden käsittelyyn eri tavalla kuin joku toinen. Mielestäni kenenkään tapaa ei tule halveksia eikä mollata. Kyse on vain ja ainoastaan erilaisesta lähestymistavasta. Kaikkia ei voi koskaan miellyttää.

      • Anonyymi

        Tapio yrittää ottaa tämänkin haltuunsa. Tapio on valtaaja ja muiden tukahduttaja.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Tapio yrittää ottaa tämänkin haltuunsa. Tapio on valtaaja ja muiden tukahduttaja.

        Nyt minut on kyllä ymmärretty väärin. Siihen kyllä vaikuttaa se, että tulee välillä kirjoitettua liikaa. Kun tukee kirjoitettua paljon, joku voi sen kokea tukahduttamisena. Pahoittelen, jos näin on käynyt.

        En nyt yritä tukahduttaa ketään.

        Itse asiassa jossakin määrin on päinvastoin. Kun yritin nätisti antaa vinkkejä ristikoiden ratkomisessa, niitä haukuttiin mätävinkeiksi. Joku haukkuu kaikkea tekemistäni mätätekemiseksi ja siten yrittää tukahduttaa minua.

        Koska minun tapani ei täällä toimi, olen laittanut esille, että voi tarjota toisenlaisen tavan.

        Se, että haluan tarjota toisenlaisen tavan, ei merkitse sitä, että haluaisin tämän osaston kuolemista. Asia on nyt ihan päinvastoin. Tarkoitukseni on yrittää pitää tämä sivusto hengissä.

        Laitoin tämän säikeen siksi, että se edesauttaisi sanaristikko-osion hengissä pysymisessä ts. että tämä sivusto voisi olla jatkossa edes jonkinlainen kilpailija Sanariksen foorumille.

        Kun täällä ei ole SK:sta juuri keskusteltu, laitoin anonyymisti säikeen. Laitoin säikeen anonyymisti, etten ärsyttäisi jotakuta ts. ettei tulisi edellisen kaltaisia kommentteja.

        Tämän säikeen ensisijainen tarkoitus on se, että täälläkin rohkaistuttaisiin käsittelemään SK:n ristikoita. Minä en itse tätä säiettä lainkaan tarvitse.

        Itseni vuoksi laitettua tässä on vain mainos osittaisesta vihjeanalyysistä. Ihan vaan tiedoksi, että teen niitä jatkossa ihan kaikkiin SK- ja IS-ristikoihin, joita ratkon, joten yritän luopua mainoksista.

        Miksen pysy omassa foorumissani - syy on yksinkertaisesti se, että siinä en saa keskustelua. Chatissa on jonkin verran keskustelua. Mutta sen lisäksi haluaa muuallakin olla mukana.

        Jos joku kokee, että kirjoitan liikaa, siitä saa huomauttaa. Mutta muistutan vielä kerran, että kirjoitan tänne, jotta tämä sivusto olisi aktiivinen eikä kuolisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45271
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      26006
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11213
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      173
      10814
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9717
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9691
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8498
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe