Polveeni on laitettu tekonivel. Pyöräily ei oikein onnistu, polvi taipuu yhdeksänkymmentä astetta. Olisiko jollakin neuvoja miten saisin pyöräilyn onnistumaan.
*** Tekonivel ja Pyöräily
4
4367
Vastaukset
- Anonyymi
Oikeilla polkupyörän säädöillä voisi onnistua jo tuolla 90 asteen taipumisellakin, eihän polkupyörää poljeta "polvet suussa". Ellei satulaa nostamalla pyöräily onnistu, jatka vaan jumppausta niin kyllä se polvi alkaa taittumaan aina vaan lisää. Ihan kyykkyyn saakka ei tekonivelellä enää pääse, mutta aika tiukkaan kulmaan polven saa aktiivisella jumpalla. Juuri pyöräily onkin hyvää jumppaa tekonivelpolvelle, kuntopyörä lähes nollakuormalla vielä parempi.
- Anonyymi
Minulla on ollut epäonnistuneita polviproteesileikkauksia. En millään olisi saanut proteesin vaihtoa sairaala Ortoniin.
Sitten meille saatiin nuori naislääkäri. Hän näki raajani pahan virheasennon, 25 astetta. Kirjoitti lähjetteen.
Ortonilla laitettiin kallis uusi proteesi. Kestää ehkä loppuikäni. Näin arvioi lääkäri
Kokeile tätä Pheedre balsamia. Valitse tai tilaa sitä punaisessa purkissa. Vihreä on miedompaa.
Tuo kuntopyörä vihje on hyvä.- Anonyymi
Mikään voide ei hyödytä polven liikevaraan, siihen auttaa vain aktiivinen jumppa.
Aikanaan kun minulle laitettiin polveen tekonivel, kysyin ortopediltä lopputarkastuksessa että mitä sitten jos nivel kuluu loppuun. Hän totesi siihen että sitten vaihdetaan uusi. Jokainen polviproteesi on kallis, julkisella puolella sitä ei vaan huomaa kun pääsee vajaalla viidenkympin päivämaksulla.
- Anonyymi
90 astetta on aika vähän,15-20 astetta lisää olisi käypänen arvo.Netistä hakemalla löytyy liikunta ohjeita .Samoin mm. Coxan "hoitopolkununi" ,sekä leikkauksen yhteydessä saatu vihkonen missä kuvia polvi- ja lonkkaleikkauksiin. Kuntopyörä on myös hyvä missä voi korkeutta korkeutta säätämällä vaikuttaa polven liikekulmaan. Matala asento lisää polven liikekulmaa jyrkemmäksi.Korkea asento taas auttaa jalan suoristumisasentoon. Joten vaihtelu kannattaa eri asentojen välillä. Ongelma on myös jalka koukussa jos ei jalka ojennu tarpeeksi suoraksi. Tarvitsee myös liike harjoittelua. Kuntopyörällä hyvä aloittaa ilman kuormaa tulee se pakkoliike polvelle huomaamatta. Kannattaa lisätä kuormitusta että lihakset vahvistuisi myös. Samoin polkema aikaa lisätään vähitellen tulee liikekestoa jaloille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11546Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911460Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva191900Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777- 103767
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7694
- 60683