Oltiin menossa suppailemaan ja parkkipaikalla joku sekavan oloinen suomenruotsalainen nainen tuli selittämään, että järvi on yksityisomistuksessa ja että siellä ei saa suppailla?
Taisi olla vaan bätrefolkin jorinoita vailla tietopohjaa :)). ELY sivut näytti muuta? Miten tämä on?
möträsk Järvi
9
6379
Vastaukset
- Anonyymi
Hålls Bort. Svårt tilförså?
- Anonyymi
Bårt minu vesi, sinä vie minu kala pois --> oli aikoinaan tuttua myös rannikolla.
- Anonyymi
Möträskillä on Sipoon kunnan uimaranta joten sinne saa kyllä mennä virkistäytymään vaikka nainen muuta väitti (itse olen Sipoosta kotoisin, ruotsinkielinen ja käynyt siellä Pilviksen ohella uimassa, ei tästä kannata mitään kielikysymystä tehdä).
- Anonyymi
Joku hieman epävakaa ehkä tuo järvi on kirottu äkäisillä mummoilla jo reilut 10 v sitten mun frendit joutu heittää paskarinkiä mopoilla kostaakseen koska se mummo on kilahtanut liian monelle siellä järvellä.
- Anonyymi
376 Markus Kuotesaho
https://www.youtube.com/watch?v=g1VaMMVM-E0 - Anonyymi
Suomenruotsalaiset ovat hyvin erikoisia. Omistavat järven ja parkkipaikat!
Tämähän ei ole totta,tekevät kiusaa kesällä ihmisille jotka haluavat virkistäytyä
Muistan kerran kun ruotsinkielinen ajoi metsästä pois,omisti sen.
Kuitenkin poikani kävi ruotsinkielisen koulun. Monia asioita kummeksuttiin.
Heidän mentaliteetti on omistamme kaikki alueet , pois pois, suvatsevaisia!- Anonyymi
Just just
- Anonyymi
Vanha aloitus, mutta tuohon aikaan oli paljon ryssiä autoineen sotkemassa ja örveltämässä yleisillä rannoilla. On kai tullut tavaksi ajaa niitä pois väittäen paikkaa yksityiseksi.
- Anonyymi
Olisit puhunut sille ruotsia niin olisi mammalta lupa heltynyt. Näin ne hommat meillä Sipoossa hoidetaan.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4888532Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2664806Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s704151Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723768- 901708
- 961241
- 47879