Mistä johtuisi? Onkohan ohjaustehostimen öljy vähissä, tai mistä muusta voi johtua.
Ratin kääntäminen kumpaankin suuntaan välillä raskasta ja muutenkin sen tuntuista kuin renkaiden ilmanpaine olisi pielessä tai jotain, mutta kun on renkaat ja rengaspaineet kunnossa. Mikäli öljy vähissä niin onko tuossa jotain jippoja jotka täytyy tietää öljyä lisättäessä?
Primeran ratin kääntäminen muuttui raskaaksi
8
446
Vastaukset
- Anonyymi
Kato nesteiden taso
Onko hihna kunnossa ja riitävän kireällä ? senkin voi katsoa ja kokeilla.
Hammastanko, sylinterikin voi mennä rikki- Anonyymi
Se pumppukin jota hihna pyörittää voi mennä huonoksi.
- Anonyymi
Mikähän hihna ja missä? En ole mikään haka näissä auton mekaniikoissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikähän hihna ja missä? En ole mikään haka näissä auton mekaniikoissa.
Niin ja joku hihna on kitissyt kylmäkäynnistyksen jälkeen jonkin aikaa ajaessakin, voiko olla tuo?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikähän hihna ja missä? En ole mikään haka näissä auton mekaniikoissa.
Tässä ohje video missä hihnat siatsevat: https://www.youtube.com/watch?v=YBPqwLTfOrw
- Anonyymi
Auton ohjekirjasta pitäisi löytyä ohje miten tehostimen öljyn määrä tarkistetaan. Lämpötila on ratkaiseva ja yleensä säiliön kannen yhteydessä olevassa mittatikussa on omat merkinnät kylmälle ja kuumalle öljylle.
Jos tehostinöljyä on riittävästi, sitten on alettava etsimään vikaa (korjaamolla).- Anonyymi
Ohjeustehostimen säiliöt on useissa autoissa niin paksua muovia, ettei taso näy säiliön ulkopuolelta. Omassa Nissanissani vuodelta 2006 lisäksi kylmän ja kuuman merkkiviivatkin ovat vaikeasti nähtävissä ja niiden merkkien ero (siis kylmän ja kuuman) on täysin olematon.
- Anonyymi
Arvelen että nesteen taso on kunnossa, koska sitä ei näe katsomalla mistään, joten vaihda moottori tai vie se paaliin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849