Käännytystyö

Anonyymi

Olen yrittänyt käännyttää työkaveriani joka on ateisti omien sanojensa mukaan henkeen ja vereen ja loppuun asti.
Hän on kuitenkin todella hyvä ihminen ja kun olemme kaksin niin on käynyt ilmi että hän elää kuten Buddha on opettanut. Ainoa vika hänessä on että hän ei pidä ihmisten seurasta vaan on mieluiten omissa oloissaan ja muut ihmiset saavat hänet välillä jopa ärtyneeksi. Hän on kuitenkin aina todella kohtelias ja kiltti muille ihmisille.
Buddhan tie voisi olla ratkaisu ihmisten sietämiseen.
Miten te olette saaneet käännytettyä ihmisiä?

16

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet siis ilmeisesti harras kristitty ja yrität käännyttää ateistia kristityksi, ja olet huomannut että hän elää buddhan oppien mukaan? Todennäköisesti et ehkä tiedä mitä buddhan oppien mukaan eläminen tarkoittaa, koska siinäkin on monta eri syvyyttä/tasoa, tosin nk. Jalo 8-osainen tie sisältää ne kaikki, alkaen tärkeimmästä eli oikea näkemys.

      Näkemys vaikuttaa asenteeseen.

      Se miten näet jonkin tilanteen, vaikuttaa siihen millaisessa tilanteessa olet ja mitkä ovat vaihtoehtosi.

    • Anonyymi

      Buddha sanoi ainakin yhdessä sutrassa (Majjhima Nikayassa), että missä tahansa päin maailmaa, tai missä tahansa ajassa joku elää jalon 8-osaisen tien mukaan, niin se joku perii sen tien noudattamisesta seuraavat hyvät hedelmät myös, riippumatta siitä mihin uskontoon tai kansaan kuuluu.

      Samoin kuin buddhalainen voi viljellä kauraa ja kristitty voi viljellä kauraa, niin siitä kasvaa kauraa.

    • Anonyymi

      Suomessa on uskonnonvapaus. Silloin pitää hyväksyä myös muiden vakaumukset. Käytöksesi on törkeää jos yrität käännyttää ketään. Kaikilla on valinnanvapaus. Ei ole oikein pitää omaa uskontoa muita parempana. Maailmassa on tuhansia uskontoja, joita kaikkia pitää kunnioittaa ja pitää oman uskontosi kanssa tasavertaisina. Sinulla ei ole oikeutta käännyttää.

      • Anonyymi

        Uskonnonvapauteen kuuluu myös oikeus käännyttää.

        Se löytyy jo YK:n ihmisoikeusjulistuksesta alkaen, jossa uskonnonvapauteen kuuluvat oikeus ilmaista uskonnollisia näkemyksiään sekä opettaa ja julistaa oman uskontonsa mukaisesti. Käännyttämisen rajat kulkevat siinä, että siihen ei saa sisältyä pakottamista eikä selkeästi muita kohtuuttomasti häiritsevää toimintaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uskonnonvapauteen kuuluu myös oikeus käännyttää.

        Se löytyy jo YK:n ihmisoikeusjulistuksesta alkaen, jossa uskonnonvapauteen kuuluvat oikeus ilmaista uskonnollisia näkemyksiään sekä opettaa ja julistaa oman uskontonsa mukaisesti. Käännyttämisen rajat kulkevat siinä, että siihen ei saa sisältyä pakottamista eikä selkeästi muita kohtuuttomasti häiritsevää toimintaa.

        Aidot buddhalaiset eivät pyytämättä yritä "käännyttää" ketään. Meditaation suosittelu taas ei tarkoita että suosittelisi buddhalaisuutta. Buddhalaiset munkit puolestaan opettavat ja puhuvat buddhalaisuudesta vain siinä tapauksessa jos heiltä sitä ensin pyydetään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aidot buddhalaiset eivät pyytämättä yritä "käännyttää" ketään. Meditaation suosittelu taas ei tarkoita että suosittelisi buddhalaisuutta. Buddhalaiset munkit puolestaan opettavat ja puhuvat buddhalaisuudesta vain siinä tapauksessa jos heiltä sitä ensin pyydetään.

        Ystävällisesti, älä puhu aidoista buddhalaisista koskaan. Aitouden pohtiminen on pelkkää ajanhaaskausta ja luo tarpeettomia ristiriitoja ihmisten välille. Toinen ihminen ei ole toista aidompi.


    • Anonyymi

      Buddhalaisuus ei ole lähtökohdiltaan ateistinen. Se ei varsinaisesti kiellä jonkin jumalan olemassaoloa. Buddhalaisuudessa jumalan pohtiminen ei ole kuitenkaan mitenkään merkityksellistä, siksi virallisempi termi on non-teistinen uskonto. Buddhalainen tosin usein on käytännössä ateisti.

      Käännyttäminen on usein yksisuuntainen tie. Siksi se ei usein toimi. Tilanne on sama kuin yli-innokkaan autokauppiaan kohdalla. Jos asiakas ei jo valmiiksi halua autoa, niin sitä on aika turha hänelle yrittää myydä. Tämän vuoksi buddhalaiset itse harvoin käännyttävät muiden uskontojen edustajia enää nykyisin.

      Buddhalaisuudella ja kristinuskolla on sekä yhteisiä että hyvin erilaisia näkemyksiä maailmasta ja ihmisestä. Kenties siitä löytyisi jokin kaksisuuntainen tapa keskustella, joka voisi hyödyttää molempia -sekä sinua että työkaveria.

      Ps. Työkaverisi voi hyvinkin olla introvertti. Introvertti ei tarkoita, että hän ei pidä ihmisistä. Se tarkoittaa vain, että introvertin aivoissa tapahtuu normaalia enemmän. Sen takia sosiaaliset tilanteet tai työpaikan meteli saattavat ylikuormittaa häntä. Tämän vuoksi hän kokee paremmaksi olla enemmän rauhassa ja yksinään. Se ei ole vika vaan erilainen tapa olla tässä maailmassa.

    • Anonyymi

      Vaikka käännytystyö ei ole tietyin rajoituksin ole lailla kielletty, on sen harjoittaminen kuitenkin jollakin tavoin epämiellyttävää. Jos henkilö kuuluu toiseen uskontokuntaan, pitäisi hänen vakaumustaan kunnioittaa. Et voi mitenkään väittää että sinun uskontosi on parempi kun hänen. Tämä on niin herkkä asia että siitä pitäisi luopua jo ihmimillisyyden vuoksi.

      • Anonyymi

        Raamatussa sanotaan että menkää ja tehkää kaikki kansat opetuslapsikseni ja siksi kristinuskolla onkin näkyvä lähetystyö aina käynnissä ja näkyvä käännytys.


    • Anonyymi

      Jos näin on, seon laitonta. Kenenkään ei tarvitse kuunnella käännytystä. Se on vain Raamatussa, jolla ei ole mitään merkitystä laillisuuden kanssa. Aina pitää kunnioittaa kunkin henkilökohtaista vakaumusta. Kenelläkään
      ei ole oikeutta puuttua toisen ihmisen näin arkaluotoiseen henkilökohtaiseen asiaan.
      Suomessa on uskonnonvapaus ja sitä pitää kunnioittaa.

    • Anonyymi

      Ateistia ei voi käännyttää uskomaan mihinkään hengelliseen, tai se ainakin onnistuu erittäin harvoin.

      Hengellisyys on syntyperäistä riippuen ihmisen suggestioherkkyydestä. Tosin ateistikin voi olla suggestoitavissa mutta ei hengellisyyteen. Hengellisyyteen kääntynyt siis arkikielessä uskoon tullut ateisti harvoin pysyy loppuelämäänsä uskossa.

      Viimein hänen rationaalinen järkensä voittaa uskontoharhan ja hän palaa ateistiksi. Useimmat uskosta luopuneet ihmiset ovatkin olleet alunperinkin ateisteja.

      Yksi tapa käännyttää ateisti hengelliseksi on huumata hänet psykedeelien avulla. Psykedeelit voivat luoda rajatilakokemuksia tai tripissä voi ateistin mieltä ohjailla niin, että hän luulee saaneensa hengellisen kokemuksen.

      Myös psykedeelien käytöstä mahdollisesti johtuvat valemuistot joita voi alkaa muodostua jopa vuosien päästä huumeen ottamisesta voivat saada ateistin hetkellisesti uskomaan hengellisyyteen...näin kävi minulle kunnes tajusin mistä oli kyse.

      Tietysti ateisti täytyy huumata hänen tietämättään koska muuten hän ymmärtää kyseessä olleen tripin.

      Tietenkään en kerro tätä sinulle siksi, että saisit hyvän konstin huumaamalla käännyttää ystäväsi vaan siksi, että joku ateisti saisi tästä varoituksen siitä mitä hänelle voidaan tehdä tai mahdollisesti joku on tehnyt kuten minullekin tehtiin.

    • Anonyymi

      Jos hän jo elää Buddhan oppien mukaan, käännytystyösi on turhaa.

      • Anonyymi

        Mutta kun Buddha käski meditoida. Hän ei meditoi.


    • Anonyymi

      Miksi pitäisi käännyttää? Kaikkien uskontoja pitää kunnioittaa. On väärää käyttäytymistä käännyttää ketään. Kenenkään ei saa pitää omaa uskontoaan parempana kuin muita. Suomessa on uskonnonvapaus.

      • Anonyymi

        Nimenomaan, uskonnon vapaus.


      • Anonyymi

        On parempia uskontoja ja huonoja uskontoja. Saa vapaasti uskoa kumpaan hyvänsä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      64
      3305
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3117
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2498
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      2356
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1923
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1820
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1626
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      85
      1425
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1300
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1159
    Aihe