Miksi niin moni antaa kissan repiä sohvansa tai hyppiä pöydillä?

Anonyymi

Lapsuuden kodissani ja itselläni on ollut lukuisia kissoja, joista yksikään ei ole repinyt sohvaa (kangaspäällysteinen) rumaksi, eivätkä liiku pöydillä.

Monet ihmiset antavat kissojen kävellä keittiön tasoilla ja ruokapöydillä, kun eivät viitsi tai osaa opettaa niitä tavoille, eivätkä kaikki edes kiellä sitä kissoilta.
Joidenkin kissat hyppivät vieraiden kahvitellessa samalle pöydälle; itseäni hävettäisi, jos omat kissat tekisivät niin. Se on itsestä kiinni, opettaako kissoille kodin tapoja vai ei.
Kissa on helppo opettaa kulkematta pöydillä, ainakin ihmisen läsnäollessa. Ei ole vaatinut mitään erityistä koulutusta, eikä makupaloja, tiukka EI on riittänyt ja kissan siirtäminen pöydältä pois opettamisen aikana. Kissa voi toki käyttää hyväkseen tilannetta, jolloin omistajat eivät ole kotona ja käydä vierailemassa joskus pöydillä. Sen ilmeneminen on ymmärrettävämpää. sitäkin voi yrittää kitkeä halutessa pois, mutta se vaatii paremman koulutuksen.

Kissat voi opettaa samalla tavalla olemaan kynsimättä sohvia ja sen jälkeen siirtää joskus raapimapuulle ja näyttää, että tästä voi raapia.
Makupalojakin voisi käyttää apuna alkuun, jos niiden kanssa onnistuisi paremmin opettaminen ja tarpeen vaatiessa parempi koulutus. Meillä niitä ei ole tarvittu.
Arkoja kissoja on todennäköisesti vaativampi opettaa.
Kissakarkotetta voi käyttää myös tarvittaessa. Kissa ei mielellään raavi paikkaa, josta jää sen mielestä pahaa tuoksua tassuihin.
Etenkin pentuaikoina se on hyvä. Meillä on ollut kissakarkoite joskus käytössä.

Kissoille voi opettaa vaativampiakin temppuja, niin voi niille perusasiat edes opettaa.
Itse olemme opettaneet vain perussiisteysjutut ja meidän perhe on opettanut lisäksi kissat asioimaan kuten muutkin perheen jäsenet, ettei tarvitse kissanhiekkoja ostella ja niiden laatikoita siivoilla. Kissakin tyytyväinen, kun saa hoitaa niin hygieenisesti asiansa, vaikka se ei olekaan heille luontaisin tapa hoitaa asiansa. Olemme siksi testanneet tarjoamalla myöhemmin uudelleen kissanhiekkalaatikkoa ja kissat valitsivat pöntön.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Samaa mieltä. Mä yksi kerta kaverillani vieraillessa läpsäsin kissaa kunnolla niin että lensi pois pöydältä kun tuli mun kahvikupin ääreen. Kaveri kyllä siitä paasasi mulle mutta sanoin että se oon minä tai kissa. Ei oo kissa tullut sen jälkeen pöydälle mun ollessa enää muutenkaan häiritsemään eli oikea valinta oli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      138
      4770
    2. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      109
      2454
    3. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      65
      1578
    4. 58
      1310
    5. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      10
      1226
    6. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      158
      1201
    7. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1177
    8. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      34
      887
    9. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      886
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      41
      829
    Aihe