Siemennesteanalyysin tulosten tulkinta

Anonyymi

Mies sai tänään sperma-analyysin tulokset kotiin kirjeellä. Näytteessä oli siittiöitä 11 milj/ml, siittiöiden kokonaismäärä 33 milj, tilavuus 3 ml, epänormaalin muotoisia siittiöitä 98% ja liikkuvuus a b 28%. Lausunnon perusteella miehen hedelmöittämiskyky on alentunut. Osaako kukaan kertoa, kuinka ratkaisevalla tavalla hedelmöittämiskyky miehellä nyt on kateissa? Noin vuosi yrittämistä nyt takana.

2

2999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Normaalissa spermassa pitäisi olla siittiöitä yli 15milj/milli.
      Ennen vanhaan taidettiin pitää normaalin sperman määreenä 50milj/milli, mutta sperman laatu on heikentynyt globaalisti, joten nyt puhutaan 15milj/milli vähintään.

      Sitten noita epämuodostuneita vaikuttaa olevan varsin paljon 98%, niin eihän siihen kovin paljon sillon jää niitä kriteerit täyttäviä veijareita.

      myöskään 3milliä tilavuudeltaan/ latinki ei ole määrällisesti mitenkään paljon, joskin wikipedian mukaan katsotaan vielä normaaliksi.

      Jos olisin lääkäri, niin määräisin sun miehelle joko clomifeeniä, tamoxifeeniä tai letrozolea buustaamaan aivolisäkettä, joka taasen buustaa testosteronin ja siittiöiden tuotantoa. Näitä ne miehille määrää siihen tarkoitukseen. Ehdottakaa näitä lääkärille ja vaikutukset pitäisi alkaa näkyä spermassa 3kk kuluttua. Turha se on hakata päätään seinään, jos olette jo vuoden yrittäneet. Myös testosteronitasot kannattaa käydä tutkituttamassa laboratoriossa jokatapauksessa.

      • Anonyymi

        Selostin tilannetta miehelleni ja kiitos asiallisesta viestistäsi. Mies oli ensin sitä mieltä, että yritetään vielä. Kun laskettiin, kuinka paljon hyviä siittiöitä (eteenpäin liikkuvia ja normaalimuotoisia) on, niin eihän niitä todellakaan paljon ole. Ei varmaankaan riittävästi. Aika hurjaa, jos sperman laatu on globaalisti näin paljon heikentynyt. Täytyy nyt sen lääkärin kanssa asiaa selvittää, että miten tästä eteenpäin jatketaan. Luulen, että mies on nyt ymmärtänyt, että jotain tarvii tehdä, että saadaan siittiötuotanto paremmaksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      150
      1479
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      911
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      15
      573
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      504
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      462
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      409
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      402
    Aihe