Juhannusajan IS:ssä on Juha Leinosen laatima Juhannusristikko. Juhannusristikko ei ollut läpikirjoitettava, noin kaksitähtinen. Leinosen ristikot ovat sanastollisesti luotettavia ja laadinta tehty aina laadukkaasti. Minusta Leinonen on eräs parhaista laatijoista.
Vastaukset 20
- Anonyymi
Täällä ei saa edes puhua anonyymistä Tapiosta.
- Anonyymi
Ei sitä ainakaan tässä säikeessä kuuluisi käydäkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sitä ainakaan tässä säikeessä kuuluisi käydäkään.
Kysyin vain miksi Tapio voi aloittaa säikeen anonyyminä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin vain miksi Tapio voi aloittaa säikeen anonyyminä.
Eikö niin saa jokainen tehdä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö niin saa jokainen tehdä?
Mutta silloin tulee epätietoisuus siitä, että keskusteleeko sairaan vai terveen ihmisen kanssa. Jos anonyymialoittaja onkin Tapio, hän saattaa milloin tahansa vetäistä sairauskortin esiin. Tästä aiheutuisi ärtymystä ja kenkku tunnelma.
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin vain miksi Tapio voi aloittaa säikeen anonyyminä.
Sen kysyminen on epäkorrektia, koska jokaisella on oikeus aloittaa anonyymist. Miksi ei-ihminen poistaa kommentteja, on mysteeri. Laitoin aloituskommentin säikeeseen "IS Juhannuskovis 2020" sillä lisäyksellä, että alussa oli lause: "Kai sitä voi keskustella myös muista IS:n juhannusnumeron ristikoista". Kun ensimmäinen yritys poistettiin, yritin muuttaa sanamuotoa, mutta lähti taas. Oli pakko luoda uusi säie (tein sen varmuuden vuoksi VPN:llä). Laitoin anonyymisti, etten ärsyttäisi ketään. Tyyli taisi olla liian tunnistettava.
Anonyymi kirjoitti:
Mutta silloin tulee epätietoisuus siitä, että keskusteleeko sairaan vai terveen ihmisen kanssa. Jos anonyymialoittaja onkin Tapio, hän saattaa milloin tahansa vetäistä sairauskortin esiin. Tästä aiheutuisi ärtymystä ja kenkku tunnelma.
Minusta Asperger ei ole varsinainen sairaus kuten skitsofrenia. Siitä on monessa työssä etuakin. En minä sairauskorttia vedä. Toin nyt esille ongelmani, jotta minua ymmärrettäisiin paremmin. Aloitin tosiaan anonyymisti vain siksi, että olisi vähemmän ärtymystä. Ajattelin, että lopetan lähes kokonaan omalla nimimerkillä kirjoittelun, vähentääkseni ärtymystä. Käyttäisn vain poikkeustilanteissa nimimerkkiäni enkä pääsääntöisesti niin kuin olen tähän asti tehnt.
Ristikkokeskusteluissa sitä paitsi muut kuin minä esiintyvät anonyymisti. Tuntuu epäkohteliaalta vaatimukselta, että miksi minun nimen omaisesti pitäisi käyttää nimerkkiä. Pitäisikö mustan ihmisen pitää kylttiä kädessään tai hihanauhaa kuten eräät ihmiset maailmansodan aikana.
Anonyymi kirjoittelu olisi suoja myös mahdollisia Sanaris-hyökkäyksiä vastaan. Tosin niitä ei ole tullut, joten taisivat ymmärtää, että vihamielinen toiminta toista foorumia kohtaan ei ole järkevää toimintaa.
Voitaisiinko nyt lopettaa keskustelut minusta - tai jos jollakulla on siihen tarvetta käyttäköön siihen säiettä "Tapion kommentointitapa". Tämän säikeen keskustelu alkaa muistuttaa ihan liikaa Sanaris-ajan väliin tulevista keskusteluista minusta. Aina välillä joku aloitti ohi aiheen minusta keskustelun. Kun siihen vastasin, säie olikin yhteistuumin pilattu - siis korostetusti yhteistuumin, koska jos joku ei olisi aloittanut keskustelua minusta, en minä siihen olisi kommentoinut. Turha kaikinpuolinen toisen ratkojan kommentointi on säikeen spoilaamista. Sitä nyt tässä on muut kuin minä tehneet ja minä olen nyt vain lisännyt säikeen spoilaantumisastetta. Tämä nyt on vain "hyvä" esimerkki siitä, miten säie saadaan helpolla pilattua turhalla keskustelulla. Ärsyttää ihan jokaista tällainen turha säikeen asian vierestä keskustelu.
- Anonyymi
SK:n ristikko on merkitty 2 1/2, mutta koen vaikeammaksi. ISgasteikolla minusta ainakin 3-. Sopivalla haulla löytyy netistä ilmaiseksi.
- Anonyymi
Suomen Kuvalehti erottuu edukseen, kun tarjoaa ristikot diginä ilmaiseksi ainakin niille joille ei paperilehti ehdi viikonlopuksi tai joilla ei ole varaa ostaa koko lehteä.
- Anonyymi
Piilisen vihjeitä en löytänyt netistä. Piilisristikon nettiosoite löytyy, mutta ilman vihjeitä ei piilistä voi ratkoa.
- Anonyymi
Normaalia nettimarkkinointia - annetaan pieni maistiainen minkä jälkeen vaaditaan tilausmaksu jotta harrastusta voi jatkaa. Toisaalta pienoinen ihme että nuo sanaristikot on noinkin vapaassa jakelussa.
- Anonyymi
SK 25-26 ristikossa en ymmärtänyt sitä, miksi vihjeelle HARVOIN tulee se ratkaisusana, mikä siihen tulee.
Vuokilan laatima 15x15 Hesarin juhannuspiilis on tavanomaista IS-piilistä haastavampi. Hyviä harhautuksia. Ihan kaikista vihjeistä en sisällön vuoksi pitänyt, mutta laadinta laatutyötä. Tehtävässä on muutama helppo vihje, jolla pääsee alkuun. Jos saa jostakin käsiin ja pitää piiliksistä, kannattaa ratkoa.
- Anonyymi
Juha Leinosen kohdalla ei koskaan tarvitse epäillä sitä, tuleeko kunnollinen ratkaisusana vai ei. Aina ratkaisusana on kunnollinen. Minusta Juha Leinonen luo merkittävästi laadukkaampia ristikoita kuin Sanaris keskimäärin.
En yleensä ratko Pajakosken ”höyryristikkoa”. Ristikko oli melko hyvä. Siinä oli teemana erilaiset ammatit. Valikoimaan oli laitettu eri tyylisesti ilmaistuja ammatteja (erilaisia sanapäätteitä).
Mutta pari huomautusta antaisin. Yksi ammatiksi tullut ratkaisusana ei ole ammatti vaan oppiarvo, joskin kansankielessä sitä saatetaan käyttää ikään kuin ammattinimikkeenä.
Jos kyseisen sanan tilalle laittaa oikean ammattinimikkeen, toiseen suuntaan menevä sana ei ole ammatti, vaan työväline. Yhteen kohtaan en siis saanut täysin hyväksyttiviä ammattinimikkeitä.
Yksi ratkaisusana ei mielestäni toimi yksinäisenä sanana. Jos ratkaisusana on osa kokonaisuutta, minun mielestäni on huonoa laadintaa, jos kokonaisuuden osa ei toimi yksinäisenä sanana.Pidän Pajakosken ristikoiden rakennetta ongelmallisena. Rakenne on jonkinlainen tavanomaisen ristiko ja piiliksen hybridi. Hän pyrkii piilismäiseen symmetriaan, mutta piilokirjaimia on tyypillistä piilistä vähemmän. Piilokirjaimia on kuitenkin merkittävästi enemmän kuin tavanomaisessa ristikossa.
Piilokirjainten määrä on on tavanomaiseen ristikon ja piiliksen välimuoto. Kun on paljon piilokirjaimia eikä kuitenkaan ole piilisten tavoin kahta vihjettä, on erittäin suuri vaara, että syntyy paljon duaaleja. Jos on duaalin vaara, laatijan pitäisi käyttää kaksoisvihjettä piilisten tavoin.- Anonyymi
Mikä sinun chatti olikaan? On ongelma Skytän ristikossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 43935
- 95903
Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i19775- 116721
Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t80668- 43621
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔34604Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45600- 19586
- 46568
Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle
Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke20535- 33533
Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.66509- 36502
- 25492
Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast44476Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa
Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka132460Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok105458- 44454
Pahkalassa tapahtuu
Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi7427