Juhannusajan IS:ssä on Juha Leinosen laatima Juhannusristikko. Juhannusristikko ei ollut läpikirjoitettava, noin kaksitähtinen. Leinosen ristikot ovat sanastollisesti luotettavia ja laadinta tehty aina laadukkaasti. Minusta Leinonen on eräs parhaista laatijoista.
Juhannuksen 2020 muut ristikot
20
220
Vastaukset
- Anonyymi
Täällä ei saa edes puhua anonyymistä Tapiosta.
- Anonyymi
Ei sitä ainakaan tässä säikeessä kuuluisi käydäkään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei sitä ainakaan tässä säikeessä kuuluisi käydäkään.
Kysyin vain miksi Tapio voi aloittaa säikeen anonyyminä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin vain miksi Tapio voi aloittaa säikeen anonyyminä.
Eikö niin saa jokainen tehdä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö niin saa jokainen tehdä?
Mutta silloin tulee epätietoisuus siitä, että keskusteleeko sairaan vai terveen ihmisen kanssa. Jos anonyymialoittaja onkin Tapio, hän saattaa milloin tahansa vetäistä sairauskortin esiin. Tästä aiheutuisi ärtymystä ja kenkku tunnelma.
Anonyymi kirjoitti:
Kysyin vain miksi Tapio voi aloittaa säikeen anonyyminä.
Sen kysyminen on epäkorrektia, koska jokaisella on oikeus aloittaa anonyymist. Miksi ei-ihminen poistaa kommentteja, on mysteeri. Laitoin aloituskommentin säikeeseen "IS Juhannuskovis 2020" sillä lisäyksellä, että alussa oli lause: "Kai sitä voi keskustella myös muista IS:n juhannusnumeron ristikoista". Kun ensimmäinen yritys poistettiin, yritin muuttaa sanamuotoa, mutta lähti taas. Oli pakko luoda uusi säie (tein sen varmuuden vuoksi VPN:llä). Laitoin anonyymisti, etten ärsyttäisi ketään. Tyyli taisi olla liian tunnistettava.
Anonyymi kirjoitti:
Mutta silloin tulee epätietoisuus siitä, että keskusteleeko sairaan vai terveen ihmisen kanssa. Jos anonyymialoittaja onkin Tapio, hän saattaa milloin tahansa vetäistä sairauskortin esiin. Tästä aiheutuisi ärtymystä ja kenkku tunnelma.
Minusta Asperger ei ole varsinainen sairaus kuten skitsofrenia. Siitä on monessa työssä etuakin. En minä sairauskorttia vedä. Toin nyt esille ongelmani, jotta minua ymmärrettäisiin paremmin. Aloitin tosiaan anonyymisti vain siksi, että olisi vähemmän ärtymystä. Ajattelin, että lopetan lähes kokonaan omalla nimimerkillä kirjoittelun, vähentääkseni ärtymystä. Käyttäisn vain poikkeustilanteissa nimimerkkiäni enkä pääsääntöisesti niin kuin olen tähän asti tehnt.
Ristikkokeskusteluissa sitä paitsi muut kuin minä esiintyvät anonyymisti. Tuntuu epäkohteliaalta vaatimukselta, että miksi minun nimen omaisesti pitäisi käyttää nimerkkiä. Pitäisikö mustan ihmisen pitää kylttiä kädessään tai hihanauhaa kuten eräät ihmiset maailmansodan aikana.
Anonyymi kirjoittelu olisi suoja myös mahdollisia Sanaris-hyökkäyksiä vastaan. Tosin niitä ei ole tullut, joten taisivat ymmärtää, että vihamielinen toiminta toista foorumia kohtaan ei ole järkevää toimintaa.
Voitaisiinko nyt lopettaa keskustelut minusta - tai jos jollakulla on siihen tarvetta käyttäköön siihen säiettä "Tapion kommentointitapa". Tämän säikeen keskustelu alkaa muistuttaa ihan liikaa Sanaris-ajan väliin tulevista keskusteluista minusta. Aina välillä joku aloitti ohi aiheen minusta keskustelun. Kun siihen vastasin, säie olikin yhteistuumin pilattu - siis korostetusti yhteistuumin, koska jos joku ei olisi aloittanut keskustelua minusta, en minä siihen olisi kommentoinut. Turha kaikinpuolinen toisen ratkojan kommentointi on säikeen spoilaamista. Sitä nyt tässä on muut kuin minä tehneet ja minä olen nyt vain lisännyt säikeen spoilaantumisastetta. Tämä nyt on vain "hyvä" esimerkki siitä, miten säie saadaan helpolla pilattua turhalla keskustelulla. Ärsyttää ihan jokaista tällainen turha säikeen asian vierestä keskustelu.
- Anonyymi
SK:n ristikko on merkitty 2 1/2, mutta koen vaikeammaksi. ISgasteikolla minusta ainakin 3-. Sopivalla haulla löytyy netistä ilmaiseksi.
- Anonyymi
Suomen Kuvalehti erottuu edukseen, kun tarjoaa ristikot diginä ilmaiseksi ainakin niille joille ei paperilehti ehdi viikonlopuksi tai joilla ei ole varaa ostaa koko lehteä.
- Anonyymi
Piilisen vihjeitä en löytänyt netistä. Piilisristikon nettiosoite löytyy, mutta ilman vihjeitä ei piilistä voi ratkoa.
- Anonyymi
Normaalia nettimarkkinointia - annetaan pieni maistiainen minkä jälkeen vaaditaan tilausmaksu jotta harrastusta voi jatkaa. Toisaalta pienoinen ihme että nuo sanaristikot on noinkin vapaassa jakelussa.
- Anonyymi
SK 25-26 ristikossa en ymmärtänyt sitä, miksi vihjeelle HARVOIN tulee se ratkaisusana, mikä siihen tulee.
Vuokilan laatima 15x15 Hesarin juhannuspiilis on tavanomaista IS-piilistä haastavampi. Hyviä harhautuksia. Ihan kaikista vihjeistä en sisällön vuoksi pitänyt, mutta laadinta laatutyötä. Tehtävässä on muutama helppo vihje, jolla pääsee alkuun. Jos saa jostakin käsiin ja pitää piiliksistä, kannattaa ratkoa.
- Anonyymi
Juha Leinosen kohdalla ei koskaan tarvitse epäillä sitä, tuleeko kunnollinen ratkaisusana vai ei. Aina ratkaisusana on kunnollinen. Minusta Juha Leinonen luo merkittävästi laadukkaampia ristikoita kuin Sanaris keskimäärin.
En yleensä ratko Pajakosken ”höyryristikkoa”. Ristikko oli melko hyvä. Siinä oli teemana erilaiset ammatit. Valikoimaan oli laitettu eri tyylisesti ilmaistuja ammatteja (erilaisia sanapäätteitä).
Mutta pari huomautusta antaisin. Yksi ammatiksi tullut ratkaisusana ei ole ammatti vaan oppiarvo, joskin kansankielessä sitä saatetaan käyttää ikään kuin ammattinimikkeenä.
Jos kyseisen sanan tilalle laittaa oikean ammattinimikkeen, toiseen suuntaan menevä sana ei ole ammatti, vaan työväline. Yhteen kohtaan en siis saanut täysin hyväksyttiviä ammattinimikkeitä.
Yksi ratkaisusana ei mielestäni toimi yksinäisenä sanana. Jos ratkaisusana on osa kokonaisuutta, minun mielestäni on huonoa laadintaa, jos kokonaisuuden osa ei toimi yksinäisenä sanana.Pidän Pajakosken ristikoiden rakennetta ongelmallisena. Rakenne on jonkinlainen tavanomaisen ristiko ja piiliksen hybridi. Hän pyrkii piilismäiseen symmetriaan, mutta piilokirjaimia on tyypillistä piilistä vähemmän. Piilokirjaimia on kuitenkin merkittävästi enemmän kuin tavanomaisessa ristikossa.
Piilokirjainten määrä on on tavanomaiseen ristikon ja piiliksen välimuoto. Kun on paljon piilokirjaimia eikä kuitenkaan ole piilisten tavoin kahta vihjettä, on erittäin suuri vaara, että syntyy paljon duaaleja. Jos on duaalin vaara, laatijan pitäisi käyttää kaksoisvihjettä piilisten tavoin.- Anonyymi
Mikä sinun chatti olikaan? On ongelma Skytän ristikossa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin
Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.6658071Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun
Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä4672330Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi
Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl2332270- 1471843
Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!
Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi281364Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?
Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka511248Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta
Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule1141234Steppuli veressä
Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.65901Ootko onnellinen kun ei tarvitse
nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.65861Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä
Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill7794