Olen ajatellut ostaa joko sportdeckin tai farmarin 1,8:na vanhemman version(vanhat jouset ja iskarit ym.). Tuntui aika kiikkulaudalta ajaa mutkissa ja vähän kovemmissa nopeuksissa. Normaalissa perheajossa mukavan tuntuinen ja hinta/laatusuhde tuntuisi olevan kohdallaan.
Nyt kyselisinkin P12 omistajilta 02-04, että millainen tuo auto on ajaa pidemmän päälle. Auton tulisi olla hyvä ajaa, mikäli tulee eteen vaaratilanne, jossa joutuu tekemään nopean väistöliikkeen ja korjausliikkeen, jolloin auto heijaa aina voimakkaammin. Normaalissa perheajossa madalluksesta ei juurikaan ole hyötyä. Onko monella käynyt mielessä madaltaminen?
Itse olen päättänyt, että seuraavaa autoani en madalla, mutta ajo-ominaisuuksien ehdoilla on mentävä joten...
Löytyykö P12 omistajia, jotka ovat madaltaneet autonsa? Auttoiko? n. 16" vanne ja n. 205-215 lev. ja 55 korkea rengas?
Kokemuksia? Nyt en todellakaan kaipaa mitään, osta ennemmin Ford, Mazda,Audi tai BMW yms. vaan tämän kyseisen Primera P12-koppasten sportdeckien ja farmareiden omistajien kokemuksia...
Nyt kyselisinkin P12 omistajilta 02-04, että millainen tuo auto on ajaa pidemmän päälle. Auton tulisi olla hyvä ajaa, mikäli tulee eteen vaaratilanne, jossa joutuu tekemään nopean väistöliikkeen ja korjausliikkeen, jolloin auto heijaa aina voimakkaammin. Normaalissa perheajossa madalluksesta ei juurikaan ole hyötyä. Onko monella käynyt mielessä madaltaminen?
Itse olen päättänyt, että seuraavaa autoani en madalla, mutta ajo-ominaisuuksien ehdoilla on mentävä joten...
Löytyykö P12 omistajia, jotka ovat madaltaneet autonsa? Auttoiko? n. 16" vanne ja n. 205-215 lev. ja 55 korkea rengas?
Kokemuksia? Nyt en todellakaan kaipaa mitään, osta ennemmin Ford, Mazda,Audi tai BMW yms. vaan tämän kyseisen Primera P12-koppasten sportdeckien ja farmareiden omistajien kokemuksia...
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei isommilla koneilla tee mitään! 1.6 kulkee, kiihtyy ja kuluttaa vähemmän! Jos siinä on jotain varusteita, niin pyydä ottamaan ne pois!
1,8L on valintani oman mentaalisen outouteni vuoksi. Tässä ei ole järjellä mitään tekemistä. Haukkukaa nyt siitäkin (kuten kaikesta useilla palstoilla), mutta homma vaan nyt on niin, että auton kanssa en aio lähteä siihen "entä jos olisin hankkinut 1,8L"
2,0L:n olen pystynyt jo unohtamaan. Haluan auton, joka olisi muutaman vuoden perheemme käytöösä, eikä olisi vakuutus ym. kustannuksiltaan kauhean korkea. Syynä outooteeni on ihan vaan se, että vanhemmillani on aina ollut isomyllynen suurehko auto (joilla olen monet pitkät reissut ajanut), joten ennakkoluuloja on muodostunut ja niistä alan päästä hiljalleen eroon. Nyt pitäisi omilla pennosilla ostaa auto, joten valintoja on tehtävä. Siis tyhmäähän tämä on!
Eikös nää ole kuitenkin vakio koot:
Auttoiko? n. 16" vanne ja n. 205-215 lev. ja 55 korkea rengas?
niin siis madallus perussettirenkailla, EI matalampia, leveämpiä tai suuremalla vannekoolla.
On mienaa jo taas siiten ihan erilainen jos vaihdettu vanteet ja renkaatkin. Tästä syystä vertailun helpottamiseksi kyselen niiltä joilla perussetti alla.
Eli madallettu P12 sportdeck tai farmari
16" vanteet
205-215 leveät
ja 55 korkea(mikäli nyt vakiokorkeutena)
Kokemuksia? Ajatuksia omistajilta?
Pari vuotta olen itse sportdeckillä ajellut ja madaltaminen on käynyt sen takia mielessä että saisi alustasarjalla alustan jäykemmäksi, ei niinkään madaltamisen takia.
Ongelma on siinä että perhekäytössä (tavaraa usein matkoilla melko runsaasti) takapään kantavuus loppuu kesken ja olisi kiva tietää jos alustasarja auttaisi tuohon probleemaan kun yleensä sporttialustasarjan jouset ovat jäykemmät.
Toinen huono puoli kyseisessä autossa on ohjauksen tunnottomuus keskialueella. Maantie nopeuksilla joutuu ns ohjaamaan koko ajan. Toki moni muukin auto tekee samantyylistä hakemista kuten Peugeot 407.
Niin alusta tulee jäykemmäksi kun lyhyemmät jouset ja jäykemmät iskarit. Auto suuntaa nopiessakin käännöksissä heijailematta sinne minne kuski sitä ohjaa. Mukavuus tietenkin kärsii, mutta kaikkea ei voi aina saada. Madallus ei ole itsellänikään mielessä visuaalisen ilmeen vuoksi, vaan ajettavuuden.
Kantavuusnäkökulma oli hyvä, koska en ajatellut, että ongelmia perheen matkakäytössä tulisi. Remppa/rakennushommissa nyt tietenkin.
Talvirenkaina Nokian 16" 215/55, mielestäni auto oikein hyvä ajella. Rauhallisempi kokonaiskäytös kuin aikaisemmissa primera malleissa, tosin pidän vanhempiakin malleja hyvinä ajettavina.
Renkaat ja niiden merkki/malli vaikuttaa primeroissa aika paljon.
Uraherkkyyttä ei ole esintynyt juurikaan vaikka rengas on noinkin leveä. Kerran olen sattunut huonolle osaksi urapaikatulle tielle jolloin esiintyi melkoisesti hakemista 100 nopeudessa.
Alkuperäisistä 16" 205/60 sarjan dunlopeista ei vielä ole kokemusta, mutta eiköhän pian sekin selkeä. Ajokäytös huononee todennäköisesti jonkin verran.
1,8 on muuten mainio moottori autoon, usein olen päässyt tehtaan ilmoittamaan 6,1 l maantiekulutukseen 100km:llä. 1,8 on parhaimmillaan pidemmillä matkoilla, vääntöalue on laaja ja menohaluja löytyy ohituksiin hyvin.
Itse meinasin aluksi 2,0 mallia, mutta jo tehtaankin ilmoittama kova kulutus pisti miettimään. (Aikaisempien mallien 2,0 oli sentään 'pieniruokainen' moottori). 1,6 tuntui koeajossa aivan pätevältä menijältä etenkin, jos paljon ajelee yksin tai kaksin. Itse ostin kuitenkin 1,8, koska hinnat olleet juuri 1,6 kovempia.
Käytettynä P12 primeroiden hintaerot ovat muutenkin aika pienet, joten valinnan voi tehdä puhtaasti omien mieltymysten mukaan pienimmästä isompaan moottoriin.
Kiitos kerrankin todella asiallisista ja järkevistä näkökulmista ja kommenteista!!
Nyt kun vielä löytyisi henkilöitä, jotka ovat kyseisen madalluksen autolleen tehneet, niin olisi loistavaa kuulla heidänkin mielipiteitään