Nähty oranssi kissa Espoon keskus 18.6.2020

Anonyymi

Näköhavainto vapaasta kissasta! Torstaina 18.6.2020 noin klo 22.30.
Oranssi kissa, kooltaan isompi, valkoinen hännänpää, mahdollisesti pitkäkarvainen.
Espoon keskus, Kiltakallion puolella, Valakuja 8, kerrostalon metsikön puoleisessa päädyssä. Juoksenteli pensaissa ja pihan portaikossa, yritti kiivetä puuhun.

2

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Laita ilmoitus karkureihin ja karkuteillä,siellä ihmiset omiaan etsii ja löytäjät/ näkijät ilmoittelee.
      Jos kissan saa kiinni,se kuljetetaan löytöeläintalolle,josta omistajat kyselee.
      Omalla alueella saa myös louluttaa kissan,ja tyhjrnnyttää loukun löytöeläintalolla.
      Kissa ei kuulu suomen luontoon.
      Omistajan on huolehdittava,ettei kissa häneltä karkaa.Kissa ei saa koskaan mennävieraan omistamalle alueelle,laki kieltää.
      Jos ottaa lemmikiksi kissan, on huolehdittava että se pysyy itsellä,omassa pihassa ja kodissa.
      Lemmikkejä kuuluu pitää kuten lait määrää.Kissan hylkääminen ja heitteillejättö= laissa kielletty.Löytyy metsästyslaista esim.

    • Anonyymi

      Entä sitten. Espoossa minäkin asun ja vapaasti kulkevia kissoja näen lähes päivittäin. Kissan soveltuvuutta vapaaseen ulkoiluun kuvaa hyvin se, että ne oppivat ulkoilemaan kaupungeissakin. Vielä kun tämän junttimaan lainsäädäntö saataisiin muutettua kissaystävällisempään suuntaan, niin vapaasti ulkoilevista kissoista voisi tulla vielä paljon yleisempi näky.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      353
      12885
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      61
      3824
    3. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      78
      3722
    4. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      12
      3595
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3274
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      59
      3159
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      135
      3078
    8. 103
      3038
    9. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      43
      2918
    10. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      159
      2724
    Aihe