Onko sinun paha olla? Onko joku tehnyt sinulle jotain ilkeää? Oletko koskaan lukenut tällä palstalla mitään, jota voisit arvostaa kouluasteikollasi kiitettäväksi?
Oletko ajatellut, että arvostelusi saattaa jollekin herkälle taiteilijasielulle aiheuttaa sen, että hän ei halua enää yrittääkään?
Mitä teet työksesi? Tai siis miksi olet aamusta iltaan tietokoneen ääressä?
Etkö tosiaan ole koskaan itse kirjoittanut mitään?
Itse luulen, että olet yrittänyt, mutta kustantajalta on tullut bumerangi. Nyt sitten katkerana yrität sammuttaa niin monta kirjoittajanalkua kuin kykenet.
Räpsäytän näistä omista kysymyksistäni ja päätelmästäni täyden kympin.
Positiivisempaa ilmettä. Kasäkin on tulossa!
Oletko ajatellut, että arvostelusi saattaa jollekin herkälle taiteilijasielulle aiheuttaa sen, että hän ei halua enää yrittääkään?
Mitä teet työksesi? Tai siis miksi olet aamusta iltaan tietokoneen ääressä?
Etkö tosiaan ole koskaan itse kirjoittanut mitään?
Itse luulen, että olet yrittänyt, mutta kustantajalta on tullut bumerangi. Nyt sitten katkerana yrität sammuttaa niin monta kirjoittajanalkua kuin kykenet.
Räpsäytän näistä omista kysymyksistäni ja päätelmästäni täyden kympin.
Positiivisempaa ilmettä. Kasäkin on tulossa!
Vastaukset 20
Vanhimmat
Koskien persoonaani. Sitten on tyytyminen vain arvosteluideni lukemiseen. Voisit muuten kirjoittaa samalla nimimerkillä jo aloitettuihin keskusteluihin, niin ei sotkisi koko palstaa.
Isolla kirjoittelu ei nyt ole huutamista, laitan vaan sen vuoksi, että kysymykset eroittuu vastauksista.
"Onko sinun paha olla?"
EI VOIN LOISTAVASTI, KEVÄT ON MUKAVAA AIKAA.
"Onko joku tehnyt sinulle jotain ilkeää?"
IHAN VARMASTI, IHMISET OVAT SELLAISIA.
"Oletko koskaan lukenut tällä palstalla mitään, jota voisit arvostaa kouluasteikollasi kiitettäväksi?"
VASTAUS LÖYTYY AIKAISEMMISTA KESKUSTELUISTA.
Oletko ajatellut, että arvostelusi saattaa jollekin herkälle taiteilijasielulle aiheuttaa sen, että hän ei halua enää yrittääkään?
JOS TEKSTINSÄ TÄNNE LAITTAA ARVIOITAVAKSI, ON ARVIOINTI MYÖS KESTETTÄVÄ. VOIN ANTAA AINOASTAAN AIDON TUNTEMUKSENI KIRJOITUKSESTA. EN KATSO SIINÄ ASIASSA VOIVANI VALEHDELLA. TOSIN JOS KIRJOITTAJA ILMOITTAA IKÄNSÄ OLEVAN AIKA VÄHÄINEN, KOMMENTIT OVAT HENTOISEMPIA.
Mitä teet työksesi? Tai siis miksi olet aamusta iltaan tietokoneen ääressä?
YKSITYISELÄMÄNI ON "YKSITYISELÄMÄÄNI" MUTTA VOI SEN VERRAN SANOA, MIELENRAUHASI VUOKSI, ETTÄ VIIMEPÄIVINÄ ON OLLUT MUKAVASTI LUPPOAIKAA, IKÄVÄ KYLLÄ KAIKKI MUKAVA LOPPUU JA ENSI VIIKOLLA JOUDUT ODOTTELEMAAN ARVIOINTEJA HIEMAN PIDEMPÄÄN, MUTTA NE KUITENKIN TULEVAT.
Etkö tosiaan ole koskaan itse kirjoittanut mitään?
KYLLÄ OLEN,(KATSO AIKAISEMMAT KESKUSTELUT).
Itse luulen, että olet yrittänyt, mutta kustantajalta on tullut bumerangi.
NÄINKIN ON KYLLÄ KÄYNYT
Nyt sitten katkerana yrität sammuttaa niin monta kirjoittajanalkua kuin kykenet.
TÄMÄ ON TÄYSIN VÄÄRÄ ARVIOINTI, PÄINVASTOIN MITÄ ENEMMÄN UUSIA JA ERILAISIA KIRJOITTAJIA, AINA PAREMPI.
Räpsäytän näistä omista kysymyksistäni ja päätelmästäni täyden kympin.
PÄÄTELMÄSI OVAT VOISIKO SANOA, HEIVERÖISET. MUTTA PISTEYTYKSEESI EN OTA KANTAA, KOSKA SE ON SINUN MIELIPITEESI.
Positiivisempaa ilmettä. Kasäkin on tulossa!
OLEN OLLUT ERITTÄIN POSITIIVINEN JA TOIVON ETTÄ SINÄKIN SEN ASIAN ALAT YMMÄRTÄÄ. TÄLLÄISISTA TOPICEISTA EI OLE MITÄÄN ILOA KENELLEKKÄÄN.
OLEN PUHUNUT.
T.Sherlokki
Ilmeisesti tarkoitit minua kun sanoit voisitko käyttää samaa nimimerkkiä. Luultavasti arvelit siitä että hän oli käyttänyt laillani pisteytystä arvostellessaan tyyliäsi. En ole kuitenkaan kirjoittanut millään muulla kuin tällä clarissa-nimimerkillä tälle palstalle. Mielestäni tämä avaus oli turha ja suoraan sanottuna aika törkeä.
Jo on ihmeellistä mutinaa tullut Sherlokin arvosteluista varsinkin kun mutinaan ei ole aihetta.
Jokaisessa arvostelussa jne. on ollut hyvät perustelut joista kirjoittajan/kirjoittajien kannattaisikin ottaa oppia.
Mitä väliä sitä paitsi on sillä onko itse kirjoittanut mitään tarinoita jne. jos kumminkin osaa asiallisesti perustella kritiikkinsä ja vieläpä kritiikki on ollut aiheellista.
Jospa nyt siis tarinankirjoittelijat alkavat kirjoittaa niitä tarinoitaan ja joko jättävät sherlokin kritiikin omaan arvoonsa tai ottavat siitä opikseen.
>Oletko ajatellut, että arvostelusi saattaa >jollekin herkälle taiteilijasielulle aiheuttaa >sen, että hän ei halua enää yrittääkään?
Jos joku lähettää yleiselle palstalle juttujaan arvioitavaksi niin kannattaa myös varautua siihen että tulee negatiivista palautetta. Jos ei palautetta kestä niin ei kannata kirjoittaa tänne mitään.
Ihme pullamössö porukkaa kun kaiken palautteen pitäisi olla vaan kehumista ja kirjoittajan taitojen ylistämistä vaikka siihen ei aihetta ole.
On se kumma, että aina kun täällä on joku, joka jaksaa kommentoida, arvostella ja auttaa, huomatkaa: auttaa, muita kirjoittajia eteenpäin harrastuksessaan, niin tulee joku, joka alkaa haukkua aktiivia häiriköksi, kiusankappaleeksi tai vaikka antikristukseksi.
Hieman kyllä ihmetystä herättää saamani huomio. Se ei kuitenkaan ole tarkoitus. Siksi toivon että Sherlokille tarkoitetut topicit jäsivät tähän ja saisimme oikeita kirjoituksia arvioitavaksi.
Uskon valittamisen takana olevan yhden/kahden henkilön, joiden kirjoitus ei ole jostain syystä saanut tarpeeksi pisteitä. Mielipiteeni on kuitenkin olleet rehellisiä, aikaisemmin kerrotuissa puitteissa.
Muuten vielä tuosta arvostelusta. Asteikko ei ole kouluarvosana,
vaan 1-10 joten 5 on jo kohtuullinen numero. Eli keskitasoa ja sen nostaa helposti ylöspäin jokin pieni yllätyksellisyys j.n.e
Valitettavasti mielipiteisiini ei voi vaikuttaa painostamalla, henk.koht. asioihin menemällä, kirjoitusvirheitä etsimällä, yhdys sanoista huomauttamalla, puita kaatamalla, lemmestä lurittamalla, rahaa tarjoamalla. Tai ehkä tuosta viimeisestä voisi joustaa, pinon paksuuden mukaan ; )
Samalla tyylillä jatkaen:
T. Sherlokki
Näkyy kirjailijanalkujen tavoitteet olevan todella korkealla kun eivät pieniä haukkuja kestä. Ilmeisesti he tähtäävät koko maailman rakastamiksi kirjailijoiksi, joista ei koskaan sanota pahaa sanaa.
Vielä kerran jaksan kertoa tämän asian, että yhtään kirjoitusta en ole koskaan millään nimimerkillä lähettänyt tälle palstalle. En siis itke huonoja pisteitäni. Minunkin mielestäni asiasta on nyt keskusteltu riittävästi. Kun ensimmäisen kerran asiasta kirjoitin en tarkoittanut, että siitä nousee tälläinen haloo. Oikeastaan kun tarkemmin ajattelee, sinä sherlokki oletkin aika reilu jätkä:)
Pienet kirjailijanalut voivat uskoa, että matkan varrella tulee haukkuja aika rankastikin. Ei elämä kirjoja jo julkaisseellakaan ole välttämättä mitään ruusuilla tanssimista.
Tarpeeksi kun tulee paskaa niskaan, niin oppii olemaan pahoittamasta mieltään jokaisesta negatiivisesta palautteesta. Palautteista voi ottaa nöyrästi opikseen, tietysti omaa järkeä käyttäen.
Terveisin yx, jolla jotain kokemusta asiasta.
Haluatko sinä tälle uurastajalle saman kohtalon kuin Sivuversolle?
Täällä käy muutenkin koko ajan kauhea katovuosi, niin miksi tökkiä enää sitäkin vähää jota vielä on jäljellä?
En hjummarra!
Aivan ensimmäiseksi, viitaten aiempiin kommentteihin: ihanaa huomata, että täällä on sentään sellaisiakin tyyppejä, jotka eivät suorasanaisesta palautteesta mielenrauhaansa menetä! Melkein ajattelin itse jättää kirjoittamatta, koska niin paljon selväjärkistä on jo sanottu. Mutta haluanpa tässä nyt harrastaa hieman itsenni korostamista minäkin.
On se kyllä ihme ilmiö, tämä yleinen reaktio ihmisiin, joilla on yhtään varmemmat otteet. Siihen törmää niin netissä kuin tosielämässäkin. Omassa lähipiirissäni on myös ihmisiä, jotka eivät pelkää pitää kiinni omasta linjastaan, ja jotkut ihmiset yksinkertaisesti pitävät sitä uhkana. En itsekään ole sille immuuni, myönnän sen rehellisesti. Kyllä minustakin oli outoa itsekorostusta Sherlokin osalta perustaa oma topikki palautteenantamismetodeilleen, mutta siitähän voivat ainakin kiinnostuneet niihin tutustua. Samoin vieroksun hieman tuota numeroiden paukuttelua ja jatkuvaa vihjailua, että muut olisivat ottaneet jostain aiemmasta negatiivisesta palautteesta nokkiinsa (turhaa kyräilyä). Mutta olen siinä määrin ylpeä ihminen, ettei egoni sallisi minun joidenkin typerien Sherlokkiin kohdistuvien negatiivisten impulssien takia alkaa ojentamaan häntä äidillisesti. Joidenkin omanarvontuntoa se ei tunnu kramppaavan yhtään, vaan he alkavat määkiä Sherlokkin suuntaan kuin lampaat, kuin ne tympeät laumasielut, joita he ovat.
Sherlokki on tehnyt arvostelunsa perusteet selviksi: miten hän ajattelee numerointinsa (HUOM! ei siis tosiaankaan kouluarvosana-asteikko, jonka luulisi asiaan näinkin intohimoisesti paneutuneen huomanneen) ja miten pihi hän on hyvien numeroiden suhteen. Ihmisten luulisi halutessaan osaavan käyttää päätään ja suhteuttaa asioita. Missä on se morkkaaminen ja haukkuminen, jota jotkut väittävät kyseisen nimimerkin harrastavan? Herää melkein pieni pirulainen sisällä, että pitäisi varmaan näyttää, millaista se oikeasti on se murskapalaute. Täällä on nimittäin ilmiselvästi ihmisiä, joilla ei ole siitä hajuakaan.
Naurettavista naurettavin heittoja ovat ne tämän tyyliset: "Koita itse kirjoittaa ja tuu vasta sitten aukomaan. Ei oo helppoo." / "Ootko ite sitten kirjoittanut jotain hyvää?" HALOO!!! Suuri osa ihmisistä ei harrasta kirjoittamista. Suuri osa ihmisistä harrastaa kuitenkin lukemista ja tietää, millaisia kirjoja haluaa lukea. Ja itse kukin varmasti tietää, millaista murskakritiikkiä harrastaa kotonaan kahden kirjan kanssa. Siinä ei kyllä armoa tunneta. Lukijat ovat vapaita pitämään tai olemaan pitämättä, eivätkä todennäköisesti vaihda mielipidettään siinä vaiheessa, kun heille sanotaan: "Koita ite kirjoittaa parempi." Ei, vaikka kirjailija ottaisi tuollaisen sloganin osaksi romaaninsa mainoskamppanjaa tai tekisi kotikäyntejä, joilla hokisi sitä. Lukijan oma luova kirjoittamiskyky ei yksinkertaisesti liity lukemiseen mitenkään.
Tämä on minun mielipiteeni. Olen tänään hieman huonolla tuulella, mutta seison sanojeni takana. Suurin osa siitä, mitä ihmiset suustaan päästävät on puhtaasti mielipiteitä. Se, että joku ilmaisee itseään hieman varmasanaisemmin kuin muut, ei tarkoita, että tämä luulee olevansa Jumala. Ja vaikka luulisi, se ei puolestaan tarkoita, että sen pitäisi muiden elämistä ja olemista estää. Kukaan, jonka yhden ihmisen yksi kommentti voi kaataa, ei voi olla tasapainoinen ihminen. Joten kaikille niille herkille taiteilijasieluille, jotka Sherlokki nyt muka mahdollisesti on saanut luopumaan rakkaasta harrastuksestaan: ryhdistäytykää. Minulle sanoi kerran eräs fiksu tyyppi: Loppujen lopuksi sinulla on vain itsesi. Mitä pikemmin tajuat sen, sitä vähemmän kärsit tulevaisuudessa.
Oletteko muuten huomanneet, että kun ihmiset sanovat, että heillä on mielipide, he yleensä tarkoittavat, että heillä on pakkomielle, päähänpinttymä, defenssi tai ennakkoluulo? Koska minusta mielipide on jotain, jonka pitäisi perustua ihmisen parhaimpaan arviointikykyyn ja jonka puolesta pitäisi myös olla valmis argumentoimaan, jos vain suinkin kynnelle kykenee. "Minulla on oikeus mielipiteeseeni, etkä sinä saa sanoa siitä asiasta sen enempää" -repliikki on varmin merkki siitä, että henkilöllä onkin oikeasti jokin aiemmin mainitsemistani. En yritä tällä osoitella ketään, tulipa vain mieleen. Tunteekoon pistoksen omatunnossaan, se joka tuntee.
Nyt kun olen vauhtiin päässyt, niin haluaisin vielä tuoda pöydälle yleisen pohdinnan siitä, että kulttuurimme kiltteyskäsitys on täysin perverssi. Kiltteyttä on nuoleskeleminen ja negatiivisten tuntemusten purkaminen sitten joskus salaa selän takana. Kiltteyttä on se kun kukaan ei käytä valtaa, eikä niin ollen ota vastuutakaan. Kiltteytenä ei ilmeisestikään nähdä toisten kunnioittamista rehellisyydellä. Kiltteyttä ei ole olla itselleen kiltti, puhua suunsa puhtaaksi tai ottaa itselleen tilaa, niin että voisi sitä sitten vilpittömästi ja pakottautumatta jakaa myös toisille. Varsinkin tytöt kasvatetaan tässä kulttuurissa niin kilteiksi, että he maksavat siitä loppu elämänsä.
Jaa, josko sitä vaikka lukaisisi ja kommentoisi muutaman tekstinkin nyt sitten. Toivon teille kaikille kivaa viikonloppua.
Ainakaan minun kohdallani ei ollut kyse siitä, että sherlokki ei saisi olla sitä mieltä mitä on. Ensimmäisellä kommentillani jonka asiasta kirjoitin halusin hänen vain kiinnittävän huomion siihen, että hänen arvostelunsa harvoin sisältävät mitään positiivista. Tällöinhän väistämättä tulee tunne besservisseristä joka jostakin ylhäältä päin arvostelee toisten aikaansaannoksia. En tarkoittanut että sherlokin toimia aletaan nyt suurennuslasilla tarkastelemaan, enkä ole koskaan kirjoittanut muilla kuin tällä nimimerkillä vaikka sherlokki moista epäileekin. Joku oli tosin matkinut kirjoitustyyliäni ts. ottanut sherlokilta lainaamani pisteytyksen käyttöön.
Mutta loppujen lopuksi - ei tämä huono asia ole että arvostelemisesta keskustellaan. Joten panenpa puolestani tälle sanan vaihdolle pisteen ja kehkeytyneelle keskustelulle annan kaikesta huolimatta arvosteluksi reippaan kasin.
Tsemppiä kaikille kirjoituskärpäsen puraisemille!
Tarkoitukseni ei ole häiritä perjantairauhaasi :), mutta halusin vain tähdentää, etten minä sinuun niinkään tähdännyt aiemmalla tekstilläni. Taisit sinäkin tosin siinä sivussa saada osasi, kun en enää pysy mukana, mikä oli kenenkin kommentti. Lähinnä minua kuitenkin ärsyttävät nämä tyypit, joita aina ilmestyy jostain perustamaan omia topikkeja nimimerkeille heti, kun joku niistä pistää yhtään enempää silmään tällä palstalla. Mutta vaikka se ärsyttääkin, se on myös stimuloivaa, koska niin mielelläni näen keskustelua (poleemistakin). Sallin itselleni näissä tilanteissa vuolauteni, toivottavasti en mitenkään pahastuttanut sinun mieltäsi. Et kyllä siltä vaikuta. :)
Annettaisiko tämän aiheen jo olla? Sherlokki, henkilökohtaisesti olen sitä mieltä, että sinä olet yksi niistä harvoista tänne kirjoittajista, jotka ovat antaneet "luonteen" itsestään.
Se häiritsee joitakin näköjään suuresti.
Ja niille, jotka ottavat pulttia Sherlokista, niin herätköön talviunestaan. Hänkin on vain ihminen, mutta hän on ihminen, joka antaa sitä arvostelua, jota pyydätte omalla mielipiteellään. Ei hän pahaa tarkoita, ethän Sherlokki?
Hyvää kevättä vaan ja koitetaan me muutkin pitää hymy huulessa, ettei tule lisää tälläisiä "kysymyksiä Sherlokille"-keskusteluja.
Shiyo Chiji
"Ei hän pahaa tarkoita, ethän Sherlokki?"
En todellakaan.
Jos näin haluaisin, sanan ruoska olisi varmasti paljon julmempaa, mutta myös
epärehellistä.
Myöskään kenenkään persoonaa/tarvetta kirjoittaa en halua arvostella. Yritän
arvioida AINOASTAAN nenäni edessä olevaa tekstiä(Mitä mielikuvia siitä syntyy j.n.e).
Teen myös virheellisiä oivalluksia ja tipun välillä kärryiltä, kuten useimmat muutkin.
Varmasti täältä löytyy asiantuntemusta j.n.e.
Enkä ole mitenkään eturintamaan asettumassa, kenenkään yläpuolelle, mutta en
myöskään alapuolelle.
Toivon paljon erilaisia näkemyksiä eri kirjoituksista mielummin, kuin kinastelua siitä, kenen näkemys on oikea tai väärä.
T. Sherlokki
Kukka juttu että Sherlokki ilmaantui palstalle sen Fucoo=Sivuverso, juupas eipäs -kinastelun jälkeen, kun taas Fucoo on vähentänyt esiintymistään tuntuvasti. Ettei vain jollakulla olisi uusi persoona käytössä?
En voi valitettavasti ottaa kunniaa asiasta.
En tiedä palstan historiasta sen enempää. Olen rekisteröitynyt ainoastaan kerran suomi24:ään ja ainoastaan nimimerkillä Sherlokki.
Sinänsä aika huvittavaa tämä luurankojen etsiminen kaapista. Onko se viimeinen oljenkorsi?
Alkaa kaikki olla käytetty, jospa sitten voisi viimeinkin keskittyä asiaan, eli tekstien lukemiseen ja niistä mielipiteiden julki tuontiin.
T. Sherlokki one and only
Kukahan se ensimmäinen Sherlokki sitten oli ja miksi hän esiintyi vain sen yhden kerran? Ja miksi sinä rekisteröit saman nimimerkin hieman myöhemmin? Sattumaltako?
Pitäisikö minun olla jotenkin vastuussa täällä aikaisemmin olleista kirjoituksista/nimimerkeistä? Enpä usko.
Jospa se onkin sinun käyttämäsi nimimerkki ja kun sen olen rekisteröinyt, se harmittaa. Valitettavasti en voi auttaa asiassa, keksi joku uusi.
Se siitä.
Jospa käyttäisit tarmosi uusien tekstien luomiseen, voisi olla antoisampaa?
Seuraavaksi varmaan väität, että tämä topikki on aloittamani ja kirjoitan itse negatiiviset kommentit, korostaakseni itseäni?
Sehän se on viimeinen yritys.
Hups, meninkö asioiden edelle ja paljastin juonen?
Eikö sinulle ala jo riittää?
T. Sherlokki
Olin toista kuukautta lukematta palstaa ja kun tupsahdin tänne kiinnitti Sherlokin aktiivisuus huomiotani. Olin näkevinäni hänen arvosteluissa katkeruutta ja pelkkää väheksyntää.
Myönnän lukeneeni hutaisten.
Yllätyin kysymysteni aiheuttamasta keskustelusta. Olen kuitenkin niin nöyrä, että pystyn myöntämään, jos olen ollut väärässä. Tällä kertaa olin. Anteeksi Sherlokki.
Jatka vain arvosteluasi.
Välillä tämä palsta oli hiljaisempi kuin hautausmaa. Siksi silloin poistuinkin. Ehkäpä minäkin lähetän tekstiäni tänne niin saat räpsäyttää arvosanan.
Aurinkoista jatkoa Sinulle ja muillekin.
Anteeksi pyyntö meinaan. En nyt niin kovin järkyttynyt ollut saamastani huomiosta. Ehkä hieman ihmeissäni.
Asia puolestani loppuun käsitelty.
T. Sherlokki