Missä tarkalleen kyseinen kartano on sijainnut?
Kottilan kartano
Anonyymi
195293
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Se pn sijainnut siellä, missä se sijaitsee nykyäänkin.
Hyviä vastauksia..... pn??? Oikea tietoviisas. Kiitos tyhjästä.
Onko siellä Juhannustansit vai Kuuliaiset
Heikkilän kylässä sijaitseva Kottilan tila on ollut asuttuna jo 1500-luvulla ja se onkin ollut Jämsän alueen vaikuttajatiloja, joka omisti myöKuva: KSU/Siléns runsaasti maata. Kottilan tila on ollut Jämsän vaikuttajasuvun Konkoloiden omistuksessa. Aikanaan, 1800-luvun lopulla, Kottilassa oli 12 torpparia, joista osa itsenäistyi tilan maista. Kottilassa oli myös ensimmäisiä pitäjän pienistä sähkövoimaloista, joka perustettiin jo 1910-luvulla. Kottilan tilan nykyinen päärakennus on Urho Åbergin 1920-luvulla suunnittelema klassistinen kaksikerroksinen kartanorannus, joka on poikkeuksellisesti rakennettu tiilestä ja rapattu lähes tasaiseksi. Päärakennuksen fasadin muodostaa pylväiden kannattama sisääntulo sekä hillityt klassistiset medaljonki- ja nauhakoristeet ikkunoiden päällä. Rakennuksen kulmat on kasetoitu ja räystäslistat ovat saaneet runsaan profiilin, katteena on savitiili.
Valmistumisajankohtanaan Kottilan uudesta päärakennuksesta puhuttiin "Hämeen helmenä" poikkeuksellisen upean arkkitehtuuinsa johdosta. Kottilan arkkitehtuuri viekin ajatukset välimeren rannikolle, josta suuri osa maamme arkkitehdeistä haki innoitustaan 1900-luvun ensimmäisinä vuosikymmeninä. Liekö Åbergkin siellä opiskeluaikoinaan käynyt. Mainittakoon lisäksi, että Kottilan entinen aitta on nähtävissä Jämsän kotiseutumuseossa Pälämäessä. Kottila on yksityisomistuksessa.
Hyvä stoori, mutta edelleen... missä on Jämsässä Heikkilän kylä ja missä siellä on Kottila?
Ei täällä jämsässä ole enään mitään tosi vanhaa kaikki on uusia rakennuksia ja eri omistuksissa ehkä vanhin yksittäinen rakennus jostain 1700 luvulta on aitta muut ryssä poltti tai juoppon isännän kanssa lahosi !!!
Saikohan kottilan rengit usein kottia palkastaan. Siitäköhän se nimi kottila on tullut.
Konkoloista sekä Koljosista suku vain paheni kun kaikki metsät ja pellot myytiin että saatiin loikoilla etelän aurinkossa ja ajaa kultasilla hevospeleillä jota ne akat ajelee nykyäänkin!!!
Mutta eikös tuollainen elmä olekkin kadehtittavaa ? itse tykkäisin kovin jos olisi perintö manttaalia eteenpäin myytäväksi ja pääsisin loikoileen espanjaan vuosikymmeniksi.
joten ihanaa, että joillakin oli flaksi syntyä kultalusikka suussa, ei mennyt elämä toisten kadehtimiseen, on se raskasta miettiä kuinka toisten onni on joltakulta pois. ai, että.
Onko se onni istua rapakunnossa aurinkossa ja jättää oma historia sekä perintö muille,koska se oli jämpsäläisen historian surma !!!
Varastotien varrella sijaitsee.
Missä on varastotie? Kertokaa nyt selvemmin ja tarkemmin MISSÄ PAIKKA ON.
No etkö itse osaa Googlesta hakea Jämsän karttaa ja sieltä Varastotie?
en osaa eikä moni muukaan. onko niin vaikeaa sanoa suoraan ja kertoa missä se sijaitsee
Ole sitten tietämättä
Seppolantiestä erkaneva tie, siitä entisen Toivosen unionin syrjästä
oikealta vai vasemmalta puolelta syrjältä menevä tie?
Nyt sekin myydään velkojille !!
Ei muuta vikaa, paitsi,että on Jämsässä