Kaipaan hyviä tv-ohjelmia ajankuluksi

Anonyymi

kun ei keskustelukumppaneitakaan ole. Entisajan älylliset sarjatkin kelpaisivat hyvin
kuten Perry Mason. Oikeusjutut olivat kiinnostavia, en kaipaa nähdä murhia.
Turha toivo tietenkin. YLE-vero otetaan pakolla, vaikka uutisia enempää ei ole katsottavaa. En osaa käyttää YLE Areenaa, neuvojaa ei ole. Kuinka vanhoja ohjelmia sieltä voi katsoa ? Haluaisin katsoa sitä TV-ruudulta, olen ymmärtänyt, että se on mahdollista.

5

55

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sama juttu, haluisin enemmän hyviä katsottavia ohjelmia,
      tuntuu kuin ennen niitä olisi ollut paljon enemmän,

    • Anonyymi

      Miksi ette lue kirjoja ja jos näkö on huono ja kuulo edes jotenkin toimii, niin hyviä ääni kirjojakin on. Kirjastossa osataan neuvoa.

      Sitten vain penkomaan sieltä patjan alta muutama roponen ja apua tulee kotiinkin. Naapuri oli hankkinut sellaisen "seinän kokoisen" telkkarin ja sellaisen hankin, kunhan näkö menee ja kuulo säästyisi.

      Huomasin nyt, että vasemmasta silmästäni on näkö hämärtynyt, kun ihmettelin sitä, että yleensä suljen sen silmän lukiessani, paitsi jossain määrätyssä asennossa se muka toimii, mutta sekin on kai näköharha.

      Telkkari uutisten katselun olen vähentänyt minimiin, koska sielläkin usein on lopussa, että lukekaa netistä? Kuinka vanhukset, joilla ei ole edes nettiä lukisi sieltä yhtään mitään.

      Samoin olen välttänyt kaikkia korona uutisointia ympäri maailman, koska mitä se minua liikuttaa? Sen verran kuitenkin kurkaan, että onko paikkakunnalamme montakin tartuntaa? Toistaiseksi ei yhtään.

      • Anonyymi

        Onhan paljon muutakin iloa antavaa kuin TV: n ohjelmat. Ovatko ihmiset sohvalla istuessaan menettäneet aloitekykynsä etsiä itse mielenkiintonsa kohteet ? Tietenkin on hauskaa selata TV-ohjelmia, ja saattaahan pieni pettymys aiheisiin häivähtää mielessä, mutta silloin juuri on jäljellä lukemisen ilo, ja yleensä omakohtainen harrastusten etsiminen ja niistä nauttiminen. Sisätilojen puitteissa yleensä. talvi ja syysaikaan.

        Se jos mikä avaa reittejä aivoille, on seikkailut eri aiheiden parissa ruokkien kuin itse itseään Yksi kiinnostus vie toiseen kuin itsestään, ja aika menee kuin siivillä !
        Ennakkoasenteetko (lukemiseen, eril. ihm. tapaamisiin ym) meillä ihmisillä, saisiko ne muka luoda raja-aidat joihin passivoidutaan, vain odottamaan meille tarjottua viihdettä ?
        En minä väheksy yhtään muutamia mieliohjelmiani, täyttäähän ne minut katsojan kokemisen ilolla.

        Poimitaan kai yleensä itseä kiinostostavat joukosta, itse suljen niiden puutteessa koko toosan, etten suotta tule istuneeksi turhanpäiten!

        Luonnon ollessa nyt kauneimmillaan, ja päivänpaisteen pisimmillään, ei minulle ole olemassa mitään, joka voittaisi elämässä mukanaolon ihanuuden!
        Lehtipuiden runsaus ja havina tuulessa, kukkaniityt ja ilman täyttävä ruohon huumaava tuoksu, juuri nythän on niiden paras aika,...ja pitkään vielä ,....


    • Anonyymi

      En ole menettänyt aloitekykyäni. Olen liikuntarjoitteinen. Luen joka päivä, mutta muutakin saisi olla.
      Välillä olisi kiva katsoa eri aiheisia ohjelmia TV:stä aivojen iloksi ja virkistykseksi.

      En ole käsityöihminen eikä kiinnosta siivota kaiken aikaa,
      se on hankalaakin minulle.
      (En ole myöskään kiinnostunut palvelutalojen päivätarjonnasta ynnä muusta
      sellaisesta, ne ei henkisesti anna juuri mitään)

      En myöskään luule, että "sata vuotta vanhoja" ohjelmia olisi Areenassa,
      enkä niitä haluaisikaan, vaan vähän uudempaa ohjelmistoa,
      joka on jäänyt väliin minulta.
      Vanhoja suomalaisten filmien päiväuusintojen uusintoja en jaksa ollenkaan katsoa)
      Ristikotkaan ei aina jaksa aina kiinnostaa, ne "oppii ulkoa",
      kun on niitä ikänsä täytellyt välipaloiksi.
      "Puutarhassani" parvekkeellakaan ei riitä hommia, mutta mukava
      siellä on istuskella kukkien lomassa ja lueskella.
      ap.

      • sini.s

        Niin, ristikoihin kyllästyin hyvin nopsaan, niissä kun alkoi olla samankaltaisuutta,, en muista niin tarkkaan miksi. Tänään kyllä tulee ohjelma National Graphic'ista, klo 21:00 onko se nyt nimeltä Mahdollisia maailmoja. Se menee itselläni etusijalla, juontajansa kiinnostavuuden vuoksi, tämä tutkija kosmologi, ja astrofyysikko Neil de Grasse Tyson. Kiehtovasti hän ohjaa kuljettaa katsojan huikaiseviin visuaalikokemuksiin, selostaen samalla tieteen mahdollisuuksia.

        Pari kolme E-kirjaa aloitettuina saa nyt odottaa vuoroaan, kesä on liian ihanaa aikaa sisällä olemiseen 😊))
        Heippa,... ja kirjoittele sinäkin palstalle, olisi kiva kuulla ajatuksiasi!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin hoiti Suomen natoon ja myös Ruotsin

      Iso kiitos Vladimir Putinille. Hänen ansiosta pääsemme nyt Natoon. Putin halusi Naton lähelle ja nyt sai. Voimme tästä kiittää vain Putinia.
      Maailman menoa
      666
      8104
    2. Niinistö teki hetkessä Suomesta Venäjän ydinaseiden maalitaulun

      Kaiken lisäksi mies vielä lällätteli Putinille eilisessä tiedotustilaisuudessa ja käski katsomaan itseään peiliin. Kyllä vähän asiallisempaa käytöstä
      Maailman menoa
      467
      2345
    3. Voi Stefu ja sun kiivas luonteesi

      Sielä lentelee ullakkohuoneiston ikkunasta daamin vaatteet ja matkalaukut pitkin pihaa. Toisaalta,en ihmettele yhtään että tämä suhde päättyi näin,kyl
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2313
    4. Poliisi otti Stefun kiinni!

      Seiska tietää kertoa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      1880
    5. Ohhoh! Martina Aitolehti ja seurapiirihurmuri-Jesper ekassa yhteiskuvassa - Sutinaa Mallorcalla!

      Martina Aitolehti ja seurapiirijulkkis-Jesper nauttivat toisistaan varsin vauhdikkaissa merkeissä Mallorcalla. Aitolehti ei ole esitellyt rakastaan vi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1423
    6. Stefanilta tuli taas karu totuus Sofiasta

      Marokkolainen h*o*ra! Voi tsiisus kun mulla on hauskaa! Lumput lentää ikkunasta kun Stefu raivoaa h*uralleen🤣🤣🤣 Nyt ne popparit tulille, tästä tule
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1264
    7. Veikkaus: Miten The Rasmus pärjää Euroviisuissa?

      Euroviisuhuuma on ylimmillään, kun Suomi ja The Rasmus taistelee biisillään Jezebel. Bändi on tikissä, kunhan Lauri Ylösen ääni kantaa. Mitä veikka
      Viihde ja kulttuuri
      51
      1256
    8. Steppuli veressä

      Seiskan lööpissä Steppulilla naama ja nyrkit veressä. Ei tainnut ihan kamojen pihalle paiskominen riittää. Onkohan pistänyt kämpän tuusannuuskaks.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      76
      968
    9. Ootko onnellinen kun ei tarvitse

      nähdä tätä tyhmää naamaa enää koskaan? Multa se särkee sydämen, mutta minkäs teen. Vaikka olisi kuinka sinnikäs eikä hellittäisi, se ei aina auta.
      Ikävä
      65
      865
    10. Oletko nähnyt eroottiset kohuleffat? Fifty Shades Of Grey -trilogia tv:stä

      Fifty Shades -trilogia starttaa, kun nuori opiskelijanainen Anastasia tapaa rikkaan liikemiehen. Seksisuhdehan siitä starttaa, höystettynä sadistisill
      Suhteet
      7
      809
    Aihe