Koronasäännöt helpottuvat. Vierailuja sallitaan myös hoivakoteihin jne.
Alkaako ma. 22.6 uusi normaali?
Anonyymi
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Aika kulunut sanonta ja montako "uutta normaalia" voi koronassa tulla ?
Joka käänteenkö jälkeen tulee "uusi normaali".
En hötkyile muuttamaan vielä kovin paljon jo tähän asti totutusta. Lähtisin kotimaan reissulle, jos löytyisi ajokaveri tai joku järjestäisi kimppamatkan. Bussissako vielä istuttaisiin joka toisessa penkissä, ainakin tulisi vähän tyyriimmäksi. Mutta olisin valmis eläkeläisenä kuluttamaan ainakin siihen ja ostamaan yrittäiltä matkan ruokapalvelut, shoppailut sun muut.
Hoitokotiin pääsee suu-suojattuna, saa jopa asukin ulos kävelylle, ei tarvitse enää olla vahdittuna takapihan aitauksen sisällä huudoilla, pidä vähän pidempi väli.
Terassilla saatamme piipahtaa iltapäivällä, jos on tilaa. Tiedä mikä ryntäys siellä on. Hämmaslääkäriin tilasin ajan huomiseksi, rutiinitarkastus. Hierojalla olen jo käynyt pari kertaa. Hiukset on pehkona, ehkä tilaan ajan, ehkä helteiden ajaksi sitaisen nutturalle kun yltävät juuri ja juuri. Joten aika normaalia, mutta varovasti kuitenkin.
Huomenna taas eläkerahoja :)
On kai fysikaalisia hoitoja saanut antaa koko korona-hössötyksen ajan. Tai lääkäri saanut tehä tutkimuksii.
Kävin terveyskeskuksessa hakemassa Kelakorvaukseen tarvittavan lupaklapun.
Tiukkana olivat jo ovella. He hakivat sen itse. Hyvänen aika; sivukylillä ei ole tiedetty kenenkään sairastuneen covit-19 superlunssaan.