Kuinka kauan kestää että uuden jääkaappipakastimen jääkaappi alkaa olla oikeassa lämpötilassa?

Anonyymi

Laitoin sen päälle keskiviikkoiltana kymmenen aikaan. Medium -asetukselle kuten jääkaapin tuoja ohjeisti. Seuraavana päivänä kello 12 pakastimen puoli oli jo -20, mutta jääkaappi vain 8. Jääkaapin tuoja/myyjä(?) selitti tähän että siinä kestää jonkun aikaa että jääkaapin lämpötila tasaantuu. No nyt on kulunut jo lähes 4 vuorokautta siitä kun laitoin jääkaapin päälle ja jääkaapin puoli on edelleen liian lämmin, 7.3. Välillä ovi oli avaamatta 12 tuntia ja samat lukemat oli silloinkin. Jääkaapinhan pitäis olla 2 jos siellä meinaa säilyttää kalaa tai lihaa, eli on edelleen 5 astetta liian lämmin. Jos laitan säädön kylmemmälle, niin takaseinä alkaa jäätymään.

5

9687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se vaan kylmene. Nytkin oli hitusen noussut vain, vaikka en avannut ovea 12 tuntiin. 7.7 oli silti. Kai se on pakko pistää vain kylmemmälle asetukselle sitten, vaikka takaseinä alkaakin jäätymään. Muuten ei voi säilyttää mitään lihaa tai kalaa tuolla.

      -aloittaja

      • Anonyymi

        Tulikohan ostettua liian halpa kone :)
        Lauhdutin sivuseinässä ja työnnetään keittiökaapiston sisään... Ei vaan tehot riitä kun on lämmintä, odota syksyä ja viileämpiä ilmoja, niin laite jaksaa tehdä paremmin kylmää.
        Tai sitten vain palautat tuon tekeleen ja ostat kunnollisen (esim. Liebherr), jossa lauhdutin takaseinässä !


    • Anonyymi

      Tuo on juurikin noiden yksikompressorisien ongelma, laita kylmemmälle säädöt näin kesäkeleissä. Se ei haittaa vaikka pakkasessa on enemmänkin hallaa. Tai osta kunnollinen kaksikompressorinen malli. Siinä kumpikin puoli on lämpötilaltaan erikseen säädettävissä.

      • Anonyymi

        Noissa pitää säätää termostaatti niin kylmälle että pakastimessa on -27 astetta, silloin vasta jääkaapissa alkaa olla oikeat lämpötilat.


      • Anonyymi

        Tämähän on vain halpisten ongelma. Laite jäähdyttää ensisijaisesti pakastinosaa ja jääkaapin jäähdytys tulee siinä siivellä. Näiden lämpötilaa ei voi säätää erikseen.

        Jostain (energiamerkinnät?) syystä moni jääkaappivalmistaja näyttää uskovan, että 8-12 °C on ihan OK lämpötila jääkaappiin ja tällaista lämpötilaa pukkaa, kun termostaatin kääntelee suosituslukemiin.

        Ei tuossa auta kuin vetää ruuvia kireämmälle. Sitten on jääkaapissa 4… 6 °C ja pakastimessa -25..-30. Koettu on.

        Toisin kuin edellinen kommentaattori tyhmisteli, 1 kompressorin koneita on, missä jääkaapin ja pakastimen lämpötilaa voi säätää erikseen. Tuntomerkkinä on, yllätys, yllätys, erillinen lämpötilasäätö molemmille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      6
      4125
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      95
      2253
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      59
      964
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      834
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      37
      833
    6. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      185
      820
    7. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      34
      811
    8. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      772
    9. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      755
    10. 35
      754
    Aihe