Olen 14-vuotias poika, jolla on ADHD:n lisäksi aika vahvaa Aspergeriin viittaavaa piirteistöä. Vähän aikaa sitten tein netissä testin, jossa arvioitiin Aspergerin oireyhtymän mahdollisuutta, sain 131 pistettä 159:stä. Vapaa-aikana vaivaa hirveästi se, että ei ole ketään samanhenkistä tyyppiä, jonka kanssa vois jutella ja tehdä kaikkee mukavaa. Itellä on voimakkaita rajoittuneita mielenkiinnon kohteita, kuten muistioiden kirjoittaminen,politiikka ja myös historia ja välillä myös jääkiekko. Ketään samanlaista ei tunnu löytyvän. Ala-asteella mua kiusattiin, ja kaikki sosiaalisten suhteiden solmiminen on erittäin hankalaa. Jos vaan löytyis joku vähän samanlainen AS-henkilö. Surettaa jatkuva yksinäisyys, ku kaikki päivät menee puhelimella istuessa, ja yhä enemmän vaan sulkeudun ja sulkeudun omaan mielikuvitusmaailmaan tai vastaavaan ja mietin sitä että miten joku voi olla näin tyhmäks ja turhaks syntynyt. Mulla on pahat itsetunto-ongelmat ja kaikki on tän yksinäisyyden ja erilaisuuden takia perseestä.
Mistä mahdolliselle assille kavereita?
5
164
Vastaukset
- Anonyymi
moi täällä olisi 18v ADHD ja myös AS-piirteinen poika, itselläni ei myöskään ole kavereita ollut sitten ylä-asteen yhtäkään, kun samanhenkiset tuppaavat niin harvassa olemaan, minulla myöskin huono itsetunto ja ajatuksetet samanlaisia kanssasi olleet jo vuosia, kiinnostaisiko jutella jossain lisää?
- Anonyymi
Hei. Kiva, että joku löytyi. Voitaisiin jutella lisää, mutta en vain tiedä missä. Löytyykö instagramia tai jotain vastaavaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hei. Kiva, että joku löytyi. Voitaisiin jutella lisää, mutta en vain tiedä missä. Löytyykö instagramia tai jotain vastaavaa.
juu instagram käy, kerrotko omasi niin tulen pistämään viestiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
juu instagram käy, kerrotko omasi niin tulen pistämään viestiä.
Mun on @granqles
Moi pojat.
Hienoa, että löysitte näköjään toisenne. Toivottavasti olette tarpeeksi samankaltaisia, jotta toistenne seura tuntuu luontevalta.
Ihmiselle on tärkeää saada seuraa, jonka kanssa tuntee yhteenkuuluvuutta. Jos mitenkään mahdollista, niin kannattaa kuitenkin pyrkiä olemaan tekemisissä myös muunlaisten ihmisten kanssa, vaikka se varmasti hankalaa onkin. Se tekee elämästä selviämisestä vähän helpompaa, jos osaa toimia mahdollisimman hyvin myös. ns. neurotyypillisten kanssa.
Teillä kummallakaan ei ole mitään hävettävää. Maailma vaan on paikka, jossa asiat eivät mene tasan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.3167609Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on573997PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23458Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a723201Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,1142874"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin462708IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-532541Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.642319- 712097
- 1011973