Lisää maisteriohjelmia yliopistoon etenkin Psykologian alalle

Anonyymi

Yliopistolle kaikista edullisinta olisi lisätä selvästi Maisteriohjelmia ja avoimen opintoja jo suorittaneiden ja kandin tehneiden kiintiöitä. Sillähän niitä maistereita nopeimmin tulee, ja samalla rahaa ja tehokkuuspisteitä laitoksille. Kauppakorkeassa ja oikiksessa tämä on jo havaittu, mutta valitettavasti ne psykan laitoksella ei ymmärrä omaa parastaan. Ehkä sitten taas ymmärtävät ja yliopistoissakin jälleen tulee YT:t koronan tms. seurauksena.

4

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      SAMAA MIELTÄ!!!!

    • Anonyymi

      Ei olisi järkevää kouluttaa enemmän psykologeja, työttömiksi.

      Psykologiaa saa harrastuksen vuoksi opiskella avoimessa yliopistossa ilman oikeutta tutkintoon. Eikö se riitä? Kun kaikille ei kuitenkaan yksinkertaisesti töitä ole.

    • Anonyymi

      Yliopistojen tarkoitus ei ole koota rahaa ja tehokkuuspisteitä. Yliopiston tarkoitus on tieteellinen tutkimus ja uusien tutkijoiden sekä eri alojen korkeimpien ammattilaisten koulutus. Korkeatasoisia ammattilaisia ei kouluteta pitkällä koulutuksella liikaa työttömiksi.

    • Anonyymi

      Miksi pitäisi kouluttaa enemmän maistereita kuin tarvitaan tässä maassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      261
      4706
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      80
      3157
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2493
    4. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      34
      2215
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1787
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      97
      1570
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1305
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      975
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      968
    10. Laita vielä yksi viesti

      Saisin rohkeutta☺️ Naiselta
      Ikävä
      98
      912
    Aihe