Kaksoisliekki ja kohtaaminen

Anonyymi

Hei, oletteko löytäneet kaksoisliekin? Kohdatessa aika katoaa ja tunne toista kohtaan on jotain aivan käsittämätöntä. Voin kertoa, että tämä on haastavaa. En olisi voinut koskaan uskoa mitä tunteita tässä voi herätä. Olen häkeltynyt ja voimaton tämän tunteen edessä, suorastaan järkyttynyt.

3

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon tyyppisestä tunteesta kertovat ihmiset jotka ovat tulleet uskoon. Ilmeisesti oikeaan hetkeen ja oikeaan aikaan eteen pölähtänyt sen hetken voimakas tarve.
      Oletko vielä samassa tilassa vai toipunut?
      Kiinnostaa kun itse en ole kokenut mutta muutaman kuullut kertovan. Eiväkä ole olleet juovuksissa tai minkään aineen vaikutuksessa ja muutenkin ihan tolkun ihmisiä.

      • Anonyymi

        En ole tullut uskoon, enkä ole riippuvainen mistään aineesta. Tämä tapahtui n. 3 vuotta sitten ja nyt tämä sama tapahtui uudestaan kesäkuussa 2020. Ehkä maailmassa on jotain mitä ei voi vain selittää. Olen itse paljon nuorempi. Tämä kohtaamani henkilö on 50-vuotias. Olen ajatellut tämän tekevän minusta paremman ihmisen. Kyllä tämä on tunne on kunnioitusta herättävä, olen sanaton. Onkohan ketään muita kuka olisi kokenut saman? -Keskustelun aloittaja-


    • Anonyymi

      Minun käsittääkseni kaksoisliekin kohtaaminen on sitä, että on oppinut rakastamaan itseään niin paljon, että suhde omaan itseen on ihana rakkaussuhde. Kaikki rakkaus, mitä ihminen voi kokea, löytyy hänestä itsestään. Kukaan ulkopuolinen ei vaikuta siihen, miten kykenemme kokemaan rakkautta. Pettymys johtuu siitä, että samaistaa kokemansa ja tuntemansa rakkauden itsensä ulkopuoliseen henkilöön, ja pettyy (= menettää rakkauden tunteen), kun ihminen syystä tai toisesta poistuu toisen elämästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      113
      4513
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      200
      3737
    3. 203
      3032
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      77
      2882
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      60
      2757
    6. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      89
      1454
    7. 60
      1276
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1102
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      61
      1016
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      121
      1010
    Aihe