Hölmöilyille nauraminen

Anonyymi

Miten menetellä seuraavassa tilanteessa. Kohta 6 v. poika hölmöilee tai käyttäytyy huonosti, tekee jotain kiellettyä tai häseltää ympäriinsä. 9 v. sisko nauraa päälle jos veli tekee jotain kiellettyä, välillä lähtee mukaankin hölmöilyyn. Huomaa, että 6v oikein nauttii kun saa "showlleen" yleisön ja joku nauraa hänen jutuilleen. Tällöin siskon käytös tilanteessa siis ruokkii pojan huonoa käytöstä, kun hän saa siten haluamaansa huomiota siskoltaan. Tämä tietysti ärsyttää minua.

Mielestäni 9 v. on kuitenki jo sen verran vanha että häneltä voisi odottaa tilanteessa jo fiksumpaakin käytöstä. Huomaa kyllä välillä, että tyttöä ärsyttää kun poikaan kuluu vanhempien aikaa ja energiaa kun yrittää käytöksellään pompottaa aikuisia. Joten luulisi olevan tytöllekin kivempi jos poika käyttäytyisi paremmin. Jos poika siis pelleilee, käyttäytyy huonosti ja saa jotain seuraamuksia siitä niin olen alkanut ohjaamaan tyttöä olemaan nauramatta tilanteelle ja kertonut, että ei tuo ole hauska juttu eikä sille kannata nauraa. Vähän yrittänyt myös selittää tilannetta, että jos tyttö lähtee nauramaan pojan hölmöilyille niin se vain edesauttaa sitä, että poika käyttäytyy vastaisuudessakin yhtä hölmösti. Eikä se ole tytönkään etu että poika hölmöilee.

Ite oon sen järkeilly näin. Onks tuo järkevä toimintatapa tuossa tilanteessa?

2

190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Taitaa olla ihan kuollut koko palsta ku täällä ei kukaan vastaa mihinkään.
      -ap

    • Anonyymi

      9 vee on aika pieni. Sun pitää vaan olla molempien lasten kanssa paljon ja ohjata rakkaudella oikeaan käytökseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe