Osaisiko joku neuvoa miten kyseisellä puhelimella saisi otettua sellaisia kasvokuvia että kamera ei vääristä kasvonpiirteitä? Saako kamerasta laajakulman pois säätämällä asetuksia vai miten saisi parhaiten otettua kuvia? Vanhoissa puhelimissa ei tuntunut olevan sitä ongelmaa että kamera vääristää naamaa mutta tuntuu että uusilla puhelimilla kun ottaa kuvia niin niitä ei kestä katsoa 😅 vaikka yrittää ottaa kaukaa kuvan niin tuntuu että silti kaikkien naamat näyttää leveältä
Huawei P20 Pro kamera
Anonyymi
13133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitä on kaukaa ottaminen? Metrin, kahden päästä? Valokuvausliikkeissä ei oteta muotokuvia ihan läheltä. :)
Missä kaikkien naamat näyttävät leveiltä, kännykässä, tietokoneen näytöllä, televisiossa vai kaikkialla? Kenen mielestä näyttävät leveiltä, pelkästään sinun vai sanovatko muutkin?
Siis kun otan puhelimella kuvia itsestäni ja muista niin näyttää selvästi että kamera vääristää. Kyllähän sen huomaa selvästi että kuvissa ihmiset ei näytä siltä miltä luonnossa näyttävät, mutta kun olen katsonut joidenkin tuttujen kuvia niin huomaa että heidän kameroissa asetukset on erilaiset koska kamera ei vääristä niin paljoa kun katsoo heidän kuvia. Ja nyt kysyn että miten voi itse säätää asetuksia niin että kamera ei vääristä eli levennä naamaa yms jos ottaa esim selfie-etäisyydeltä itsestä kuvia
Kunnon järkkäri niin onnistuu..
Sitähän mä en tässä kysynyt 😅
Ei järkkärilläkään saa luonnollisia kasvokuvia, jos kuvaa selfietä käsivaralta eli vain niin kaukaa kuin käsi yltää. :-)
Saahan:D
Zoomaamalla. Tollanen 2x zoom on yleensä ihan riittävä. Zoomaus tapahtuu sormia loitontamalla etsimessä tai voidaan asettaa äänenvoimakkuusnaoeille.
P.s. Kuvia voi tietysti myös jälkikäteen muokata, photoshopata, erilaisilla kaunistus- ja kuvanmuokkaus ohjelmilla ja sovelluksilla. Poskien kavennus on jopa Huawein galleriassa ihan esiasennettu vakiosäätö. :)
Tässäpä esimerkkiä siitä, miten selfiekuvauksessa saa vääristyneitä kasvokuvia.
https://blog.photofeeler.com/selfie-distortion/
Esimerkiksi nenä näyttää 30 prosenttia suuremmalta selfiessä kuin normaalissa kauempaa otetussa muotokuvassa.
Laajakulmainen objektiivi vääristää naamaa, muotokuva objektiivit on siinä 80-100mm kinokoossa
Siksipä kannattaakin käyttää sitä zoomia, joka löytyy likimain joka kännykkäkamerasta ainakin digitaalisena, paremmista myös optisena. Jos tulee selfien tapauksessa liian liki, niin voi käyttää selfiekeppiä - tai paras on kun pyytää kaveria kuvaamaan.
Ai eli jos kaveri ottaa takakameralla kuvan niin silloinkin käyttää zoomia? Kokeilin etukameralla zoomauksen kanssa niin heti tuli parempia kuvia!
Niin, laajakulmainen objektiivi siinä takakamerassakin on.