Onko kolmekymmentä täyttänyt Sofia ajattelematon vai tietämätön, kun laittaa näitä videopätkiä julkisista tilaisuuksista instagrammiinsa. Niissä näkyy paljon ulkopuolisia henkilöitä ja luulisin ettei kaikilta ole lupaa kysytty. Tunnistin selvästi rouvan, joka ei varmasti halua tulla Sofian biletysvideoihin, eikä häneen millään tavalla yhdistetyksi.
Sofian videot
Anonyymi
22604
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kyllähän niitä saa laittaa jakoon lupaa kysymättä mikäli se ei loukkaa kuvassa olevia henkilöitä eli jos he eivät esimerkiksi ole alasti tai kompuroi kännisenä ympäriinsä.
Kyllähän sinä saat ottaa videota kaupungin torilta ja julkaista sen netissä ilman että sinun tarvitsee kysyä kaikilta 100 ihmiseltä lupa siihen..
>>>...mikäli se ei loukkaa kuvassa olevia henkilöitä eli jos he eivät esimerkiksi ole alasti tai kompuroi kännisenä ympäriinsä.<<<
Et voi tietää, loukkaako jotakuta se, että videoit jotakuta kun hän on ympäripäissään ja alasti.
Aivan henkilökohtainen juttu.